Ylimääräinen vapaan pitäminen

Lomaa

Olen työskennellyt pitkään pätkätöissä samalla työnantajalla. Työsuhteeni on pätkitty aina niin että olen kaikki loma-ajat töissä, nyt ajattelin että pidän tänä vuonna normaali lomat palkattomana. Pidän talviloman maaliskuussa ja kesällä 4- viikkoa palkatonta lomaa. Jos työnantaja ei enää tästä syystä halua tehdä jatkossa työsopimusta saanko karenssin. En siis kieltäydy työstä mutta sanon ennen uuden työsopimuksen allekirjoitusta että pidä palkatonta vapaata talvi ja kesäloman verran.
Työni on raskasta 3-vuorotyötä ja tarvitsen pidempiä lomia jaksaakseni vielä työelämässä.

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KarenssiTulee

      Jos laitat omia ehtoja uudelle sopimukselle, ja työnantaja ei siitä syystä tee sopimusta, niin työkkäri katsoo sen kieltäytymiseksi, ja karenssi tulee.

      Ja jokin jutussa ei täsmää. Jos sinulle ei kerry lomia, niin silloinhan sinulla on vapaata rutkasti, joten miten se voisi olla niin raskasta?

      • Lomaa

        Haluaisin pitää lomaa kesällä muun perheen kanssa yhdessä, siksi sitä lomaa haluan. Lomakorvaus maksetaan joka tiliin. Työsopimus uusitaan aina seuraavan loppuessa voin olla työttömänä vaikka yhden tai kasi päivää. En siis ole ollut työkkärin kirjoilla ollenkaan, enkä hakenut liitosta korvausta näille päiväille. Ehkä on ensin viisainta kysyä työnantajalta ja perustella hyvin tämä loman tarve, ehkä hän ymmärtää että myös minä haluan pitää perheen kanssa yhteistä lomaa. En tosin enää halua tähän paikkaan vakituiseksi työntekijäksikään en korkealta putoa jos se karenssi tulee.


    • valejuristi

      Jos sulle kertyy työpätkästä vuosilomapäiviä ja pätkän päättyessä on tiedossa jos seuraava pätkä, niin yritä sopia, että et ota lomakorvausta ulos, vaan kertyneet vuosilomat siirretään seuraavaan pätkään ja siitä taas seuraavaan jne. Täten saat pitemmän loman kerralla, jos siis työnantaja suostuu sopimaan. Siirtäminen perustuu vuosilomalakiin.
      http://www.vuosilomaopas.fi/fi/sopimus-vuosilomaetuuksien-siirtamisesta.html

    • Eivoiollatosikunvesi

      Hei. Oiskohan niin, että lukisit vuosilomalain? Ihan ensin siis. Tiesitkö muuten että pätkätöinä selvän toistaiseksi voimassa olevan työsuhteen- siis aina sen saman työntekijän palkaten, ketjuttaminen on laitonta.
      Määräaikaisia voi olla peräkkäin kolme kappaletta, jonka jälkeen työ katsotaan vakituiseksi, ainakin työsopimuslain mukaan. Oma ta palkkasi kolmen peräkkäisen jälkeen laillisesti- toistaiseksi voimassa olevalla sopparilla. Itse mietin, että irtisanomistapa helpottuu pomolla.
      Sinulle pitäisi kertyä joko vuosilomaa tai sitä vastaavaa vapaata muuten 35 tunnin säännön tai normilomasäännön mukaan, ja alasi tes kantsii lukea, jtn voi löytyä sieltäkin tietoa.
      Eikös ole hassua? Olet tositärkee tyyppi. Sinun ei anneta olla edes lomilla! Mutta tämä elämä on ainoasi...

      Vie vuosilomalaki pomosi luettavaksi, kerro lukeneesi se. Olethan liitossa? Liitosta voit kysyä apua tilanteesi ratkaisemiseen, samoin aluehallintovirastolta.

      Itselläkin keikkahommia... Mutta tunteja kertyy ihan normaalin loman saadakseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe