Kokemusta luusiirteestä omasta leukaluusta ???

Onko jollain kokemusta siitä, kun otetaan luusiirre omasta leukaluusta implantin laittamista varten. Miten meni ? Tuliko kipuja siihen kohtaa, mistä se otettu ?
4104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voiko leukaluusta ottaa siirrettä jos on jo muutenkin madaltunut (löytyykö edes materiaalia). Yleensähän tuo siirre otetaan ihmisen tavanomaisesta "varaosapankista" eli suoliluusta (lantiosta).

Äänestä
  • Syntyykö suoliluusta yhden hampaan korvaavan implantin verran kun ottaa palasen, niin siitä seurauksena millaisia ja miten pitkään kipuja, esim. kävellessä ?? Kokemuksia ?

    Äänestä

pieni pala luuta voidaan ottaa ylähammaskaaren takaosasta tai alaleuankärjestä. Vain tosi isot siirteet otetaan lonkasta.

Äänestä
  • kiitos paljon tiedoista, eri kokoisten luusiirteiden ottopaikoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luusiirreasia3333 kirjoitti:

Onko jollain kokemusta siitä, kun otetaan luusiirre omasta leukaluusta implantin laittamista varten. Miten meni ? Tuliko kipuja siihen kohtaa, mistä se otettu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu