14-vuotias ja paasto

lihavatyttö

Oon huhtikuussa 15v täyttävä tyttö.
Onko paasto vaarallista tän ikäselle? Tarkotus oli ryhtyä 3 viikon paastolle. Oon ollu nyt vasta reilut 30h syömättä ja olo alkaa olla aika paska.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv

      Paasto on enemmänkin uskonnollinen manooveri kuin laihdutuskeino. Paastossa menettää rasvan lisäksi runsaasti lihasta eikä saa suojaravinteita. Ylipäätänsä tuossa iässä ei pitäisi olla laihdutuskuurilla, toki järkevät annoskoot ja maltillinen määrä herkkuja on järkevää.

      • lihavatyttö

        Mua ei haittaa vaikka lihasta lähteekin. Haluun vaan laihtuu.


      • hpv
        lihavatyttö kirjoitti:

        Mua ei haittaa vaikka lihasta lähteekin. Haluun vaan laihtuu.

        Lihashävikki on inhottavaa koska tuo tarkoittaa sitä, että energiaa kuluu vähemmän. Siksi pitkällä tähtäimellä maltillisempi laihdutus ja lihaskuntoharjoittelu on parempi vaihtoehto.


    • elämäntaparemonttia

      moi "lihava tyttö".kirjoitin paastosta ketjuun sairaudet-anoreksia-apua ja tukea paastoamiseen.käy tsiigamassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      118
      3130
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1968
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1172
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      925
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe