EN OLE SUVAKKI ENKÄ RASISTI!

Mitä on suvakin ja rasistin välillä? Miksei meille jotka käsittääksemme edustamme ylivoimaisesti suurinta osaa Suomen kansasta, ole mitään nimitystä?

Minäkin haluan auttaa pakolaisia ja autankin varsinkin nälkäisiä ihan konkreettisesti maailmalla, mutta en halua Suomeen pakolaisia, koska se tapa auttaa ei ole läheskään paras tapa.

Olenko maahanmuuttokriittinen? En koska kannatan siirtotyöläisyyttä, enkä kritisoi muiden maiden oloja syyttä.
21101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

.. olet siis susisti tai ravakki, saat itse valita =D

Äänestä

Minulla on vain kravatti. :) Olen suomalainen, enkä voi sitä edes valita.

Äänestä

Älä turhaan ole kateellinen haukkumanimille. Eihän rasisteiksi haukutuista murto-osakaan ole rasisteja. Eikä suvakeiksi haukutuista murto-osakaan ole suvakkeja.

Vain öykkärit keksivät nimityksiä kun eivät ymmärrä miten asiaa käsitellä.

Valitettavasti nämä raiskaajat ovat tyrehdyttäneet monien halun auttaa koska eivät ole oikeita avun tarvitsijoita vaan rikollisia jotka ehtivät matkustaa Suomeen ennen muita. Avuntarvitsijat on lukittu aitojen taakse matkalle. Koska eihän oikeassa hädässä oleva pysty kulkemaan niin nopeasti kuin palkkaa saanut terroristisoluttautuja.

Se että joku tuo julki tosiasioita tulkitaan vain mielipiteiksi vaikka uutiset on jo kuukausia näyttäneet kuinka he kärsivät "siellä jossakin". Pelkurit jotka jättivät äitinsä pommien alle täällä nyt kehuvat itseään ja sikailevat paikallisia kohtaan. Miksi heitä auttaisin.

Äänestä

Minusta pahimpia ovat nämä meidän omat suvaitsevaisuuteensa seonneet, mikään maahanmuuttajien matonkaan nuoleminen ei riitä. Vaikka useimmat maahantulijat ovat valmiita kunnioittamaan maan tapoja, niin nämä heidän mahdollisesti jostain kummallisesta asiasta oletettu loukkaantuminen ja suomalaisten haukkuminen ja meidän jopa ruokailutapoihin ja pukeutumiseen ruvetaan puuttumaan. Suomen lippukin on jo rasismia.
Jos ihminen on sodan jaloista lähtenyt pakoon varsin anteliaaseen maahan, ei hänen nyt hirveästi pitäisi turhaantua, jos vastaanottaja haluaa vaikka hänen oikean ikänsä selvittää.
Nämä äärimmäisyyssuvaitsevaiset nimenomaan synnyttävät maahanmuuttovastaisuutta enemmän kuin maahanmuuttajat itse.

Äänestä
  • Näiden pahimpien suvakki riidankylväjien tehtävänä on juuri se, että tulijoiden ei anneta kotoutua ja aloittaa välittömästi Suomen tavoilla ja säännöillä täällä oleminen.

    Äänestä

Aloittajalta hyvä kirjoitus, olet varmaankin normaali. Mutta kuinka normaalin ihmisen mielipide saadaan näkyviin?

Äänestä

Itse määrittelen näin:

Äärisuvakki - suvakki - realisti - rasisti - äärioikeisto

Äänestä
  • Täällä pääosin keskustelijat kuuluvat ryhmiin rasisti ja äärioikesto

    Äänestä

  • RealistiItse kirjoitti:

    Täällä pääosin keskustelijat kuuluvat ryhmiin rasisti ja äärioikesto

    Itse olen suvakki-realisti eli surealisti ;D

    Äänestä

Suvakin ja rasistin välillä on realisti. Suvakit tuppaavat suvaitsemaan liikaa ja rasistit syrjivät turhanpäiten. Siinä välissä on ihminen, joka osaa tarkastella asioita kriittisesti ilman turhanpäiväisiä agendoja. Jos joku ismi pitää olla, niin realismi. Mitään muutahan ei tarvita.

Äänestä

Suuri osa tänne kirjoittavista on ns realisteja.

Äänestä

Neutraaleja 70% , Suvakkeja 10% , Rasisteja 7% , Pelokkeja 13% . Pelokit pelkäävät ihmisiä (MaMut ja Partiot) .

Äänestä

Suvakki on Vajakki.

Äänestä

Toi realisti voisi olla hyvä sana, paitsi kohtahan se pannaan lainaismerkkeihin ja vedetään yhtäläismerkki rasismiin.
Julistan oman suhtautumisen maahanmuuttoon realistiseksi. Ainakin vähäksi aikaa. En ole tyhmän itsepäinen ja saatan muuttaa mieltäni tilanteen mukaan.

Äänestä

Vanha hyväksi havaittu keino hiljentää soraäänet on alkaa heti alusta alkaen suurella volyymillä mollaamaan eriävän mielipiteen ilmoittavia. Tätähän käytti nyt esim. Sipilä nimitämällä vihapuheiden levittäjiksi ja rasisteiksi. Näin kukaan ei "uskalla" avata suutaan, kun luulee olevansa pieni vähemmistö.

Tämähän oli pöyristyttävää, kun tavallinen, kuuliainen, kantasuomalainen yritti sanoa, että eihän tämä invaasio ole oikein, kun veronmakasajat maksaa viulu t ja meitä samalla kurjistetaan, niin olet VIHAPUHEIDEN LEVITTÄJÄ, RASISTI.

Harmittavan pitkään jallitus onnistui ja herkempi osa ja hyötyjät alkoivat paapoa "hädänalaisia". Nyt ei Sipiläkään eikä Merkel enää jauha hädänalaisista. Maihin saatiin jo tarpeeksi halpatyövoimaa yrityksille. Nyt olis vaan saatava tulijat vähenemään ja kotiutumaan. Ja samalla tietysti EU:sta liittovaltio, jotta veronmaksajien ääni saadaan hiljenemään ja rikkaat rikastumaa.

Äänestä

Tietyt suvakit ja anarkistit vaan haluavat heiluttaa rasistilippuaan, jos ei heidän älyttömiin matujen ylivaltaan tähtääviin vaatimuksiinsa ei haluta alistua. Ei tässä ulkomaalaisia vihata, vaan tyyppeihin jotka haluavat Suomen kehitysmaan anarkian tasolle. Isiksen kannattajien alistamaksi en halua.

Äänestä

Tietysti tämän maan hiljaiset ja naivit mahdollistavat tämän nykyisen maahantunkeutujien invaasion ja terrorin. Todellisuudessa pitää osata puolustaa itseään ja rakkaitaan, eikä vain unelmoida epäreallisesti

Äänestä

Olet maahanmuuttokriittinen!

Suuri osa ellei suurin haluaa auttaa köyhiä omassa asuinmaassaan, muttei halua niitä tänne. Sehän on kaikkien etu.

Sanoisin, että suurin osa mamukriittisistä hyväksyy työperäisen maahanmuuton, muttei humanitääristä.

Ideana on, että täytyy elättää itsensä ja sopeutua paikalliseen kulttuuriin.

Äänestä

Tietenkin aloittaja voi sulkea silmänsä todellisuudelta, pistää suunsa suppuun ja toivoa,että paha muuttuu hyväksi. Tosin ei tämä maailma sillä lailla toimi.
Aloittajalle on nähtävästi tärkeintä säilyttää "maine hyvä ihmisenä", ei se onko Suomi kaikille kansalaisilleen hyvä ja turvallinen maa elää

Äänestä

Eikö ole jo joku laatinut vastaa rastilla "kyllä" tai "ei" kysymyksiin ja saat vastauksen kysymykseen oletko rasisti vai suvakki tai jotakin sitä väliltä. Itse vastaisin, että en ole mitään noista, olen vain järkevä.

Äänestä

Pitää ottaa huomioon sekin tosiseikka että olemme hybridisodankäynnin kohteena monelta taholta. Esim. Venäjä lykkää meille pakolaisia ja venäläissyntyinen Ilja sitten kiihottaa kansaa rasismiin. On totta että matut tekevät rikoksia ja osa heistä on tullut tänne sikailemaan. Daesh ei halua heidän sopeutuvan ja he haluavat heidän takaisin jotta voisivat kiduttaa heidät kuoliaiksi. Tää suvakkihysteria on myös veneen keikuttamista. Joku haluaa että suomalaisetkin alkavat pahoinpidellä toisiaan. Pelon valtakunta. Kun 3. maailmansota alkaa yhteishenki Suomessa on heikentenyt ja vallitsee noitavainomainen paranoian ilmapiiri. Tiedättekö te mitä te olette? Luusereita. Järki-ihminen pitää jäitä hatussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahvenkukkonen kirjoitti:

Mitä on suvakin ja rasistin välillä? Miksei meille jotka käsittääksemme edustamme ylivoimaisesti suurinta osaa Suomen kansasta, ole mitään nimitystä?

Minäkin haluan auttaa pakolaisia ja autankin varsinkin nälkäisiä ihan konkreettisesti maailmalla, mutta en halua Suomeen pakolaisia, koska se tapa auttaa ei ole läheskään paras tapa.

Olenko maahanmuuttokriittinen? En koska kannatan siirtotyöläisyyttä, enkä kritisoi muiden maiden oloja syyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu