Mitä täs pitäs tehdä?

Liianvaikiaa

Oon jonku aikaa tapaillu erästä ihan mahtavaa muijaa. Tehtiin alkuun paljon yhessä kaikkee. Sit se alko vältteleen vähän ja sai sanottuu et hän ei voi alkaa parisuhteeseen nyt ja ei halua kiintyä liikaa. Sit ku nähään jossain niin kertoo et ollu hirvee ikävä. Viesteihin vastaa välillä nihkeesti ja välillä normaalisti. Oon välillä päästäny sen mun luo yöksi ku kaipaan paljon. Tästä vaikeesta tilanteesta pystytään puhuun tosi hyvin ilman riitaa ja tullaan muutenki hyvin juttuun ku nähään. En oo nyt hetkeen halunnu olla missään yhteyksissä häneen ku täs vaa repii ittiä niin pahasti. Mut pitäskö täs sit unohtaa toinen kokonaan? Mä en tajuu tätä tilannetta et jos molemmilla on oikiasti tunteita toista kohtaan nii mikä sit estää et ei voi ottaa seuraavaa askelta? Oon alkanu epäileen et puhuukohan se sit totta ees ollenkaan. Oon kyl sanonu sille et en jaksa enää uskoo oikeen mut aina se vakuuttaa et puhuu totta.

8

207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MonestiKoettua

      Ei kannata tehdä yhtään mitään. Sä olet ns. friendzonella ja jos rupeat hiillostamaan naista vaikka hän ei suhdetta halua, et ole pian enää sitäkään. Ilmeisesti hän pitää sinusta ystävänä eikä halua sen enempää.

      • Liianvaikiaa

        En mä tiedä. Ei tää normaalilta friendzonehommaltakaan tunnu. Aiemmin ku oon friendzonella ollut niin ei ne muijat oo sillon ikäväänsä kertonu. Eikait täs varmaan kuitenkaan auta muu ku antaa olla. Täs repii itteensä liian pahasti muuten. **tuttaa ku ensin homma toimi ihan täydellisesti ja toimii edelleenkin aina ku se on yötäkin ollut. Jäänyt siihen viereen pitkään aamulla, ollaan syöty aamupalat yhessä, juteltu pitkään ennen ku on ollut pakko lähtee tekeen päivän hommia. Sit taas jos seuraavana päivänä ehottaa jotain et tehtäis niin vastaus on ollut suora ei tai välttelyä. En taida jaksaa vaan tätä enää. En haluais tollaselle ilkeekään olla, mut eipä sitä voi enää yöksikään ottaa.


    • oppeliini1

      Taidat olla vain silloin-tällöin-toimiva -sängynlämmittäjä hänelle.

      "Ystäväsi" ei tiedä itsekkään mitä oikein haluaa joten anna olla. Keskittäydy muihin ystäviisi ja vietä aikaa omien harrastuksiesi parissa. Seuraavan kerran kun hän yrittää tunkea suntoosi, kohteliaasti kiellät sen. Sinulla on muuta tekemistä, iltakurssi, harrastus, tapammine vanhempiesi kanssa tjms..

      Tee "ystävällesi"selväksi että sinulla on myöskin oma elämä johon hänellä ei ole sijaa.
      Hänen käytöksensä ei ole oikein tasapainoista. hän ei ole valmis sitoutumaan vain yhteen ihmiseen joten lakkaa tarjoamasta "ilmaispalveluja" hänelle.
      Se on alentavaa kumpaakin, ennenkaikkea sinua , kohtaan.

      • Liianvaikiaa

        Ei tässä tosiaan mitään muuta ratkaisua jäänyt jäljelle. Toissapäivänä katkaisin kaikki välit häneen. Pelottava päätös ja tuntuu pahalta, mutta en voinut muutakaan. Tyhjä olo ja järjetön ikävä ja kaipaus jo nyt.


      • Häntä_pystyyn
        Liianvaikiaa kirjoitti:

        Ei tässä tosiaan mitään muuta ratkaisua jäänyt jäljelle. Toissapäivänä katkaisin kaikki välit häneen. Pelottava päätös ja tuntuu pahalta, mutta en voinut muutakaan. Tyhjä olo ja järjetön ikävä ja kaipaus jo nyt.

        Maailma on täynnä naisia. Kyllä sieltä vielä sekin löytyy, jolla ei ole sitoutumiskammoa.

        Onnea etsintään!


    • joskuskäynäin

      Samoin, onnea etsintään!
      Kyllä uusi löytyy ihan varmasti

    • sådofåp

      Jokin tai joku muu on hänelle tärkeämpi. Siksi sinulla ei ole mahdollisuuksia lainkaan. Ykkönen on jossain muualla. Hän ei tee sitä välttämättä tietoisesti, ei itsekään ehkä tajua missä mennään.

    • Enannaloukataenää

      Kannattaa antaa ihmisen olla ja ei ainakaan antaa loukata enää omia tunteita. Hän on voinut omassa elämässään tulla petetyksi ja on yhä särkynyt eikä uskalla luottaa/ sitoutua tai voihan hänellä olla vaikka joku persoonallisuushäiriö tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe