Nuorten naisten vaatimukset kohtuuttomia

Akateeminen_atm

Joskus kun lueskelee vanhemman ikäluokan treffi-ilmituksia, niin niissä vaatimukset näyttävät olevan luokkaa "Halutaan rehellinen mies, olisi kiva jos sinulla on työpaikka, ethän asu baareissa ja käytä runsaasti alkoholia." Sen sijaan jos on kiinnostunut 25-35 pääkaupunkiseutulaisnaisista, ja löytyy jatkotutkinto yliopistolta ja akateemisia pätkätöitä, niin joku huomiovärihiuksinen polyamorikko yh-äiti saattaa ehkä osoittaa mielenkiintoa muutaman lauseen verran. Naisen saamiseen pitäisi nähtävästi olla joko iso lompakko, jolla kustantaa jatkuvaa ulkomailla matkustelua (josta pitää myös tykätä) ja lifestylejuttuja , tai isot lihakset, joilla saa salikissoja. Ns. normaalit, jossain määrin perhettä ja perinteisiä arvoja arvostavat naiset näyttävät kuolleen sukupuuttoon. Kaipa se oli liian tylsä elämäntapa. Mutta kun perhe, lapset ja yhteiskunnan rakentaminen eivät kiinnosta, niin yhteiskunta kuolee sitten pois ja korvautuu maitokahvilapsilla ja kaapuakoilla.
Kirjattu

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentoija69

      Näinhän se on. Suurkaupungit ovat väestöllisiä nieluja. Ovat aina olleet eikä ihme. Suurkaupungit ovat elämyksiä ja virikkeitä tulvillaan. Niissä asuminen on hyvin kallista eikä lapsille ole yksinkertaisesti tilaa. Kaupungistuminen merkitsee aina hedelmällisyyden romahtamista.

    • 0910

      Erittäin hyvin sanottu edelliseltä. Jos nimittäin katsotaan esim. Tamperetta jossa on enemmän naisia kuin miehiä sekä ikäjakauma on opiskelijoiden vuoksi hedelmällisintä, niin sielä syntyy keskimäärin 1.5 lasta/pariskunta. Jos syntyvyys laskee 1.3:een niin se on sellainen kurimus että sen jälkeen väkimäärä vääjäämättä vähenee. Se ei enää kasva. Sitä ei saa käännettyä kasvuun muuta kuin muuttoliikkeellä. Ja silloinkin pitää muuttaa pariskuntia ko. alueelle.

      Suomalaiset nuoret eivät ymmärrä että se miten he nyt elävät, tulee puremaan heitä persuksiin 30 vuoden kuluttua. Nyt kun nämä maitokahvi-lapset luovat uraa ja koittavat saada paikkaansa auringossa, he eivät ymmärrä että jo viiden vuoden päästä heidän uransa on ohi. Ei ole kansaa tai kuluttajia jotka ostaisivat enää heidän tuotteitaan. Ei ole kulutusta kun suuret ikäuokat ja heidä vanhempansa poistuvat yhteiskunnasta. He eivät myöskään ymmärrä että kaikki se valtionvelka minkä nykyinen ja kaksi edellistä hallitusta yhdessä eduskunnan kanssa ovat luoneet, jää heidän maksetavakseen.

      Vaikka kuinka tuntuisi nyt siltä että talous olisi tiukkaa ja ei olisi aikaa lapsille, tulisi heitä olla 3kpl/pariskunta. Jos muutosta ei saada kahden vuoden sisään niin yhdeksän vuoden päästä Suomessa on 3.9 miljoonaa suomalaista. Mitä luulette, miten käy silloin asuntojen hinnoille ja työpaikoille? Kun asunnoista vapautuu 35% eikä kuluttajiakaan ole? Silloin on maitkahvi-lapsilla aikaa "bilettää ihkuu konserttii..."

      Ja mitä tulee tuohon paksuun lompakkoon, niin olen huomannut ettei sekään toimi. Useat naiset tulevat juttelemaan minulle ja kertovat miten hyvä kuuntelija olen. Mutta kun eivät saa juuri sitä miestä mihin ovat silmänsä iskeneet, niin kukaan muukaan ei kelpaa. Sitä uhrataan aikaa ja energiaa että saataisiin juuri se johon on ihastuttu. Vaikka sivulliset näkisivät jo otsallaan ettei liitto tule toimimaan. Ja kun itsellä on kaikki omaisuus velatonta sekä pyöreästi satatuhatta rahaa, niin silti on vaikea löytää sitä oikeaa kumppania. Pitäisikö sitä varallisuutta olla miljoonissa että saisi huomiota? Minusta jo satkukin siirtää jokapäiväiset ongelmat sivuun ja mahdollistaisi vapaamman elämän.

      Mutta, elämä on valintoja täynnä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2134
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1507
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe