Vw Caddy, Ford Tourneo Connect vai Opel Combo?

Pikkupaku

Pitäisi hankkia pikkupaku pieneen kuskaukseen kaupunkiin. Hiace tai oikeat pakut ei innosta, ja tavaran määräkin on aika pieni. Elintarvikkeita ravintoloihin.

Onko kokemuksia otsikon autoista? Budjetti riittää n 05-09 mallleihin.

Minkäläiset ylläpitokustannukset? Laatu? Ruosteongelmat? Kulutus? Tyyppiviat?

Mukavuusjutut ja ajo-ominaisuudet ei nyt tärkeitä, haluan vaan halvan ja varman kestävän auton.

Kiitti neuvoista jo etukäteen.

11

2023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyntikortti

      Rasia logan sopii kuin nenä peppuun!

      • Pikkupaku

        Varmasti, mutta mimmonen on laatu?


      • eimuseokalu

        Sehän tienaa ittensä takasin jos on vain rahakasta hommoo?


    • eikulukorjaamolla

      Fordissa ei ole varsinaisia tyyppivikoja, vikaskaala on niin laaja. Jos haluat ongelmia osta uusi Ford. Vanhoista minulla ei kokemusta.

    • vfbgfhshsrf

      Dacian voipi sitten takuuaikana vaihdella sitten aina uuteen.Puolalainen volkkari sitten hinnakkaampi ja fiestan tai corsan kauppakassi tekniikka pakussa epäillyttää.

    • Yksilötasolla

      Halpa..varma..kestävä..jaa,kun edes kalliilla ei enää saa varmaa kuin kestävääkään niin kait mikä tahansa mikä on kukkarolle sopiva, mutta ajettu max150tkm täyttää kriteerit siltä osin kuin nykyautoksi.
      Etsit ennemmin yksilöä joka on vähän ajettu,hyvin pidetty ja sopivan hintainen merkillä minusta kummemmin väliä kunhan tilat sinulle sopivat käyttötarkoitukseesi.
      Tietysti täällä kun kysyy niin aina on joku jonkun mielestä paras tai TM mielestä ,mutta taas ei serkun enon jolla hajosi koko autosta moottori/laatikko heti uutena ja sitten tulee se valmistusmaa väittely vaikka nykyaikana merkki ei valmistusmaahan viittaa suoraan ja monikansallisen yhteistyön helmet kasattu samoista markkinoilla olevista alihankkijoiden osista missä lie Turkissa,Espanjassa,Bulgariassa tai Puolassa...

      • Pikkupaku

        Kiitos, oli tosiaan maltillinen ja tyhjentävä vastaus. Taidanpa tosiaan toimia juuri näin!


    • Nimilisähuijaus

      Tuo oli tyhjentävästi vastattu eikä ole muuta lisättävää!
      Etsit hyvän,vähänajetun ja huoltokirjat historiat tiedossa olevan Suomi auton.
      Mikäli ulkonäkö,tilat ja käyttötarkoitus hinnan kera tuntuu oikealta aivan sama onko Dacia(Renault),Opel,Foorti tai joku muu paitsi jos et halua välttämättä maksaa jostain nimestä niin etsit semmoisia vaihtoehtoja joiden arvo putoaa nopeimmin,käyttöarvohan ei pudonnut.

    • pakumies671

      Haetko kuljetinta oman ravintolasi kuljetuksiin vai kuljetatko muille.
      Jos kuskaat tavaraa muille eli otat siitä maksun, ja jos sulla ei ole liikennöintilupaa, et voi toimia laillisesti kokonaispainoltaan yli 2000 kg.n autolla. Se rajaakin sitten ison osan vaihtoehdoista pois, esim. ainakin uudemmat Tourneot menee yli. Suurimman tilan saat jos ostat Nissan NV200.n. Niissä yleensä kokonaispaino just tasan 2 tonnia. Nissan on vaan poikkeuksellisen meluisa paku, itse etsisin varmaan lyhyttä Berlingoa jos itse joutuisin ajamaan, pitkä kun ainakin menee taas painoltaan yli maagisen rajan.
      Onnea etsintään.

    • 920

      Eikös Tourneo ole henkilömalli, Transit Connect on paku? Niin ainakin ennen.

      Tavaratiloissa on suuria eroja, mulla on 2003 mallin pitkä/korkea Connect, pienempää ei oiken voi pakettiautoksi kutsua. Caddyt ja Combot on pikkusia.

      • Anonyymi

        Eikös niissä maxi-malleissa ole ihan tarpeeksi tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      63
      3204
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2437
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2150
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1790
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1397
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe