Onko lapsissakin uutuudenviehätys joka laskee?

timoeioooikeanimi

Tuli vain mieleen tässä kun pimeässä kävin lenkillä ja näin kun nainen työnsi lastenkärryjä suojatien yli sen kummemmin hidastelematta. Kaikki sujui siis hyvin ja autoilija pysähty niinkuin pitikin, mutta pisti vaan mietityttämään kuinka itsestään selvänä kyseinen henkilö piti sitä, että se auto pysähtyy. Ei ole itsellä lapsia, mutta luulisi että ne olisivat minulle kaikki kaikessa ja odottaisin, että näen selvästi auton hiljentävän vauhtia ennekuin ylitän.

Eli kysymys kuuluukin onko lapsissa se uutuudenviehätys kuten esim kahvinkeitin, jonka ostin ja puhdistin sen joka kerran jälkeen sen kaksi viikkoa ja sitten ei enään kiinostanut.

8

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojatie-erkki

      Ei, tuo nainen on vaan käyttäytynyt liikenteessä samalla tavoin koko ikänsä.

      • suojatie-erkki

        Itte teen aina kuten aloittajakin. Lapsen turvallisuus on priority number #1!


    • eilapsiakiitos

      Kyllä nykyään tuntuu olevan. Pentuja hankitaan kun on kuultu kavereiden (valheellisia) juttuja miten ihania ne on ja miten ne rikastuttaa elämää. Sitten kun oma on saatu ja arki alkanut, niin huomataan missä suossa ollaan.
      Naisilla ystävättärien painostus myös vaikuttaa lasten hankintaa.

      • kolmell

        Höpö höpö.
        Ehkä turha kommentoida mitään, lapsettomista kun osa tuntuu olevan niin täynnä uhoa oman valintansa paremmuudesta että.. no eiköhän suurin osa minun ikääni mennessä viisastu, vanhemmuus se paras elämänkoulu muuten on!


      • Eipidäpaikkaansa

        Minusta koulutus ja työnteko (kokemusta monilta eri aloilta) on kaikkein parasta elämänkoulua.

        Niitä joilla on vain pelkkä vanhemmuus ovat useimmiten jääneet itsekkin aivan lapsentasolle.

        Hyviä esimerkkejä olen nähnyt missä kuuskymppinen elämänkoulunaan vain vanhemmuus on ollut tyhmempi ja lapsellisempi kuin nuori.


      • dpiopokr
        Eipidäpaikkaansa kirjoitti:

        Minusta koulutus ja työnteko (kokemusta monilta eri aloilta) on kaikkein parasta elämänkoulua.

        Niitä joilla on vain pelkkä vanhemmuus ovat useimmiten jääneet itsekkin aivan lapsentasolle.

        Hyviä esimerkkejä olen nähnyt missä kuuskymppinen elämänkoulunaan vain vanhemmuus on ollut tyhmempi ja lapsellisempi kuin nuori.

        Nämä kaksi asiaahan eivät mitenkään liity toisiinsa, eivätkä ole toisiaan poissulkevia. Monilla korkeasti koulutetuilla on lapsia, ja matalasti koulutetuissa on lapsettomia. Ne asiat jotka oppivat koulunpenkillä, ovat hyvin erilaisia, kuin ne mitä oppii vanhemmuudessa. Vanhempana oppii kärsivällisyyttä, äärimmäistä rakastamista, sitoutumista, epäitsekkyyttä, nauttimaan elämän pienistä iloista jne. Näitä asioita ei opi koulussa. Toisaalta, vanhempana ei opi filosofiaa, taloustieteitä, politiikkaa jne...

        Se että missä määrin kukakin on kyvykäs oppimaan joko koulunpenkillä tai vanhempana, vaihtelee kovastikin. Jotkut ihmiset oppivat helposti ns. kovia faktoja, mutte edes vanhempana ollessaan eivät opi pehmeämpiä ja tunteisiin vetoavia taitoja. Toisilla asia on päinvastoin. Osa oppii molemmat tärkeät elementit elämstä suhteellisen vaivattomasti.


    • Ei ainakaan itsellä ole uutuudenviehätys kadonnut, kaiken aikaa opin jotain uutta lapsista ja itsestäni. Minusta tämä on todella antoisaa ja kasvattavaa, huomata omat rajallisuutensa ja pyrkiä kehittymään äitinä ja ihmisenä. Tottakai on niitä väsy päiviä miellä kaikilla, lapsillakin kun ei ole skrappina ja vähän kaikki tökkii. Se on vaan inhimillistä, vaikka siitäkin joskus itseään soimaa ettei aina jaksa olla pelkkää hymyä ja iloista pulinaa.

      Autotielle nyt ei kuitenkaan syöksytä huonoinakaan päivinä, sen verran opittu varomaan muita, kun muista ei voi mennä takuuseen että ne osaa varoa. ;)

      Jospa tuo äiti esimerkissäsi oli väsynyt ja kulki toinen silmä ummessa. Ei ehkä aina kuitenkaan toimi samoin tai sitten ei osaa vaan varoa, kun on tuurilla selvinnyt ennekin.

    • itsekästäkö

      Kaikki ei vaan tarvitse lapsia elämäänsä "sulostuttamaan". Eikä eläimiä. Jotkut nauttivat yhtä paljon ihan erilaisista asioista. Makuasioista ei fiksut kiistele.
      Sehän vasta olisi epäitsekästä tehdä jotain sellaista mistä ei pidä, mutta harvapa tekee, eikä siinä ole mitään järkeäkään jos puhutaan lasten hankkimisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7736
    2. 109
      5971
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5167
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4536
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2967
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2928
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe