Onko teitä häiritty seksuaalisesti? Onko härintä ollut fyysistä vai jäänyt puheasteelle?
Palstalaiset
Gallupoija
14102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ainoastaan homot ovat ahdistelleet. Naiset eivät koskaan.
Ei ole erityisemmin häiritty, mikä nyt edes on häirintää.. Se on kuitenkin uusi ilmiö Suomessa. On pelkästään tuijotettu härskisti ja minun ulkonäköäni on kommentoitu pyytämättä seksuaalisessa kontekstissa. Perää on käpälöity ilman lupaa, yritetty suudella väkisin ja nuoltu kaulasta ilman lupaa. Minun seuraani on lyöttäydytty pimeällä kadulla, joskus myös päiväsaikaan, ja on yritetty painostaa treffeille. Tuntematon mies on kadulla huoritellut ja uhannut verbaalisesti raiskauksella.. Ihan perus.
Sehän on mukavaa, että tuo on vain perushäirintää, mikä ei ole oikeastaan edes häirintää.
Sama kävi itsellä mielessä kuin yllä, että mikä on kysyjän määritelmä häirinnälle. Itse vedän koskemiseen rajan ja kyllä on koskettu ilman lupaa. (Halaus, pusu, tartuttu käsivarteen yms...)
Kyllä se seksuaalinen häirintä on vaan jäänyt toiveajatteluksi...
Seksuaalinen häirintä ja seksuaalinen lähestyminen ovat eri asia. Seksuaalinen häirintä tuntuu sen kohteeksi joutuneesta epämiellyttävältä ja mahdollisesti uhkaavalta. Haaveiletko sellaisesta?
Eli ne ovat sama asia, ainoa ero on siinä onko mies riittävän komea/jännä/taitava vai ei.
Vasta jälkeenpäin tajunnut. Yläasteen viimeisellä luokalla kaunis naisopettajani jätti minut jälki-istuntoon ja suoritti suuseksin minulle. Olin nuori ja auktoriteetteja kunnioittava, en ymmärtänyt että se oli hyväksikäyttöä. Sinä keväänä olin todella usein jälki-istunnossa, mielestäni tekaistuilla syillä.
Ihan perussettiä: naiset ja miehet, joskus jopa lapset. Kuitenkin ärsyttävin tapaus kaikista on ystäväni koira. En tunne koirarotuja, mutta sellainen pieni räksyttäjä, joka aina tavatessa nylkyttää itseään vasten mun jalkaa. Siis ei mitään rajaa, siihen vain sääreen kiinni ja hinkkaamaan oli kiima tai ei.
(Naurua)
Mitä hittoa mä tuon naisopettajan perässä teen?
(Hihitystä)
Koirat on suloisia.
Kaverilla on koira, joka ainoastaan nylkyttää yhtä toista kaveria, ikinä ei ketään muuta. Koira ei ole ikinä kiinnostunut nylkyttämään muita, mutta aina katsoo tilaisuuden nylkyttääkseen tätä yhtä. Ihan sama mikä tilanne tai missä, koiran on pakko yrittää.
Koira on selvästi valinnut itselleensä persnarttunsa.
Onko tämä sama kysely joka kuukaus, vai mikä näissä mättää?
On häiritty seksuaalisesti. Häirintää on ollut fyysistä että henkistä. Toivotun häirinnän lisäksi on ollut ei toivottua häirintää.
Toivottu häirintä tapahtuu henkilöltä, jolle se on sallittua ja tällöin mielellään pyynnöstä koskettelen syliin nostetun jalan ajettua säärtä.Sallittu häiritsijä saa myös painaa pääni rintojensa väliin. Ei toivottu häirintä luonnollisesti on sitä, kun sitä ei ole sallittu jollekin ja se joku sitä silti tekee. Puhelimeen huohottaminen ja masturboiminen (tai sen esittäminen) on häirintää siinä missä muutkin. (Luonnollisesti esim. Minttu Mustakallio saa läähättää puhelimeen, mutta Johanna Tukiainen ei)
Kyllä sitä ihminen kaikesta hengissä selviääkin. =) (Tietäisitpä vain)
On häiritty, niin henkisesti kuin fyysisestikin. Törkeimmällä tavallakin.
Välillä naiset hipelöi haaroista ja sanovat että haluavat kullia. En koskaan pihtaa jos nainen on nätti