Yurkiiii, kutsu käy . . . . . koska et ilmaissut näkyvästi haluasi keskustella raamatun ja uskontojen perustavaa laatua olevista ongelmista, päättelin että vaikeneminen on myöntymisen merkki.
Heti ensimmäiseksi voisi kysyä miksi sinäja muut uskovaiset odottavat vaikka Jeesusta takaisin vaikka kaveri oli väärässä luullessaan tulevansa pikaisesti takaisin. Samaa luulivat hänen seuraajansa Paavali mukaan lukien. Olet aivan varmasti lukenut lukuisia viittauksia näihin raamatunkohtiin, jotka osoittavat asian kouriintuntuvasti:
(Matthew 16:27,28; Matthew 24:25-34; Mark 13:26-30; Luke 21:27-32; Matthew 26:63, 64). (Hebrews 1:1-2; 1 Corinthians 10:11; Hebrews 10:24-25; 1 John 2:18; 1 Corinthians 7:27,29-31; 1 Peter 4:7; 1 Thessalonians 4:15-17; 1 Cor. 15:51; James 5:8, 9; Revelation 1:3; Revelation 22:6,7,10,12,20)
https://blacknonbelievers.wordpress.com/jesus-failed-prophecy-about-his-return/
Onhan se selvää noiden perusteella, että Jeesus oli väärä profeetta ja seuraajat sortuivat selittelyyn. Tätä selittelyä on sitten jatkunut viimeiset 2000 vuotta, eikä loppua näy. Tässä kohden on pakko kysyä, että miksi uskovainen ummistaa silmänsä tosiasioilta?
Heti ensimmäiseksi voisi kysyä miksi sinäja muut uskovaiset odottavat vaikka Jeesusta takaisin vaikka kaveri oli väärässä luullessaan tulevansa pikaisesti takaisin. Samaa luulivat hänen seuraajansa Paavali mukaan lukien. Olet aivan varmasti lukenut lukuisia viittauksia näihin raamatunkohtiin, jotka osoittavat asian kouriintuntuvasti:
(Matthew 16:27,28; Matthew 24:25-34; Mark 13:26-30; Luke 21:27-32; Matthew 26:63, 64). (Hebrews 1:1-2; 1 Corinthians 10:11; Hebrews 10:24-25; 1 John 2:18; 1 Corinthians 7:27,29-31; 1 Peter 4:7; 1 Thessalonians 4:15-17; 1 Cor. 15:51; James 5:8, 9; Revelation 1:3; Revelation 22:6,7,10,12,20)
https://blacknonbelievers.wordpress.com/jesus-failed-prophecy-about-his-return/
Onhan se selvää noiden perusteella, että Jeesus oli väärä profeetta ja seuraajat sortuivat selittelyyn. Tätä selittelyä on sitten jatkunut viimeiset 2000 vuotta, eikä loppua näy. Tässä kohden on pakko kysyä, että miksi uskovainen ummistaa silmänsä tosiasioilta?
Vastaukset 50
Vanhimmat
amen amen,väärä väärä, on on!
ISOILKIMYS KUTSUU USKOVAA!!!
ISOILMIKYS KUTSUU USKOVAA!!!
Kuuleeko uskova???
Hätälähetyskutsusi on kuultu, hyvä veli. Tässä vastaus.
" päättelin että vaikeneminen on myöntymisen merkki. "
Hemmetin pieleen päätelty!
"voisi kysyä miksi sinäja muut uskovaiset odottavat vaikka Jeesusta takaisin vaikka kaveri oli väärässä luullessaan tulevansa pikaisesti takaisin."
Rakas veljeni, me uskovat tiedämme että Jeesus on tässä ja nyt elävä henki. Me hengessä olevat voimme olla hyvissä väleissä Hänen kanssaan.
Jeesus nousi katsos välittömästi Taivaaseen kuoltuaan.
Hän nousi siis hengessä Korkeimmalle, Itse Jumalan Luo.
Ymmärrätkö sen verran että Jumala on Korkein Mahdollinen Hyvä, Kaunis ja Kyvykäs. Omnipotentti on todellakin omnipotentti.
No, kyllähän minä tiedän ettet sinä sitä ymmärrä...
"että Jeesus oli väärä profeetta ja seuraajat sortuivat selittelyyn."
Olet ymmärtänyt nyt väärin. Profeetta on eri asia kuin messias, kristus tai voideltu. Jeesus ei ollut profeetta lain, mutta totta kai hän tiesi Jumalan tahdon, hän oli Jumalan kanssa kommunikaatiossa yötä päivää, vuodesta toiseen, ja loppuun asti.
Jeesuksen opetuslapset ymmärsivät Jeesuksen opetuksia varsin huonosti, mikä kyllä selviää evankeliumeista lukemalla. Jeesus valitti opetuslastensa tyhmyyttä ja typeryyttä. Miten kauan minun vielä pitää olla näiden typerysten kanssa, Jeesus valitti, puhuessaan ei kenenkään muun kuin Jumalan kanssa. Kun edes Jeesuksen lähimmät opetuslapset eivät ymmärtäneet oikealla tavalla Jeesuksen opetuksia, niin kuinka sitten voisivat ymmärtää ne, jotka tulevat paljon heidän jälkeensä, paljon heidän ajastaan jäljessä, vailla fyysistä kontaktia Henkeen.
Ei hengetön tai hengetönnä kulkeva tiedä mitä on henki.
"Rakas veljeni, me uskovat tiedämme että Jeesus on tässä ja nyt elävä henki"
Niinkö. Mistä te tiedätte tällaisen asian?
" Profeetta on eri asia kuin messias, kristus tai voideltu"
Voi voi. Nyt on yurkilta ihan perusasiat hukassa. Messias on yhtä kuin kristus eli voideltu. Mitä taas tulee profeetan titteliin, niin Jeesus piti itseään paitsi messiaana, myös profeettana (Joh. 4:25-26; Mark. 6:4; Joh. 4:44). Kristinuskossa häntä pidettäneen Deutoronomiumissa ennustettuna profeettana (Deut. 18:15 ).
Ehkäpä Islam on oikeassa, Jeesus oli profeetta ja vain profeetta, ei Jumalan poika ja kaikkitietävän kolmiyhteisen Jumalan yksi osa. Profeetalle Jumala taas oli ilmoittanut asioita rajallisesti, eikä Jeesus tiennyt että palaako vai ei. Hän optimistisesti oletti palaavansa pian kavereitaan moikkaamaan:)
Provoilu ei oikeastaan lisää uskottavuuttasi. Loppuiko raaamatuntuntemus kesken?
Varsinaisesti tarkoitukseni ei ole lisätä uskottavuuttani, se on mikä on, eli anonyymin nettikirjoittelijan uskottavuus. Mitä tulee Raamatun tuntemukseeni, pidän sitä melkoisen hyvänä. Entisenä fundamentalistiuskovaisena ja sittemmin niin sanottuna kirkkokristittynä ja myöhemmin epämääräisesti ilmaisten jonkin sortin teistinä ja lopulta ateistina olen kyllä aika perusteellisesti tutustunut Raamatun kirjoituksiin.
Jo pelkästään aluksi hakiessani uskolleni perusteita, sittemmin jotakin edes sitä tukevaa, sen jälkeen yhtenä monista eri uskontojen tulkinnoista Jumalasta, sen jälkeen mielenkiinnosta uskontojen ajatusmaailmaa kohtaan. Olen siis tutustunut Raamattuun monesta eri näkökulmasta.
Jeesus on olkinukke ja kyllä palaa rätisten.
"se on mikä on, eli anonyymin nettikirjoittelijan uskottavuus"
Anonyymin nettikirjoittelijan uskottavuus riippuu puhtaasti tekstin sisällöstä.
"Olen siis tutustunut Raamattuun monesta eri näkökulmasta."
No jos vedät islamin tähän mukaan ja väität, että islam oli oikeassa, et tunne raamattua tai provoilet. Kai muuten tiedät ettei allah ole jumalan nimi? Ja että vaikka teille muslimeille opetetaan että te olette sivistyneitä ja muut barbaareita, niin asia on todellisuudessa juuri toisin päin?
Todellisuudessa, yurki, sinä et tunne raamattua etkä kykene keskustelemaan.
Sry. Minua saa ojentaa Raamatulla.
"OLKINUKKE". Jre. Oletko varma, ettet itse ole olkinukke?
"Meet Your Strawman!"
https://www.youtube.com/watch?v=ME7K6P7hlko
"Slavery by Consent"
https://www.youtube.com/watch?v=GoJIQl2dPdo
Ym. Etsivä löytää.
Pohtii. Joko sait kutsun? Joko otit kutsun vastaan?
http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm
Mihin ryhmään neljästä katsot kuuluvasi? Siemen on Jumalan sana, joka putoaa neljään erilaiseen maaperään. Mikä maaperä koet olevasi?
> "Kylväjä meni kylvämään siementänsä. Ja hänen kylväessään putosi osa tien oheen ja tallautui, ja taivaan linnut söivät sen. Ja osa putosi kalliolle, ja oraalle noustuaan se kuivettui, kun sillä ei ollut kosteutta. Ja osa putosi orjantappurain sekaan, ja orjantappurat kasvoivat mukana ja tukahuttivat sen. Ja osa putosi hyvään maahan, kasvoi ja teki satakertaisen hedelmän." Tämän sanottuaan hän lausui suurella äänellä: "Jolla on korvat kuulla, se kuulkoon."
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=luu 8&kirjat=kr
ISO: "Voi voi. Nyt on yurkilta ihan perusasiat hukassa."
Kelle osoitat kommenttisi? Tekstisi on nimim. "palasijo" alla.
Kuten siemenkään ei voi itse valita sitä, millaiseen maaperään putoaa, ei ihminenkään voi todella valita, tuleeko hänestä uskovainen vai uskonnoton.
Vilosohvi. Mihin teoriasi perustuu? Miksei ihmisellä ole valinnanvapautta? Miksei ihmisellä ole omaa tahtoa? Miksei ihmisellä ole mitään omaa?
"Kai muuten tiedät ettei allah ole jumalan nimi?"
Kyllä on. Etkö tiedä että arabiankieliset kristityt käyttävät kristinuskon jumalasta nimitystä allah (ilman isoa alkukirjainta koska arabiassa isoja ja pieniä kirjaimia ei erotella latinalaisen kirjaimiston tapaan)?
Koska se on miljoonien vuosien rodunjalostuksen tulosta.
Jeesus oli oikeassa! Nimittäin Pontius Pilatuksen oikeassa kädessä. Vasemmassa Pilatuksella olikin ruoska.
Jeesus keksi karppauksen, koska Hän harrasti Pilatus-riipuntaa.
Siinä lähti kuin INRI ahjosta, liikavedet kahjosta.
Pian monet Kristityt yhtyivät samaan, ja tiet olivat
täynnä "vain täällä riippumassa" - tyylisiä uskovaisia, Jumalan armossa.
Myös Leijonat Areenalla sai osansa Kristittyjen rukouksista, mutta ruokarukous
ei autanut - ellet ole väkivaltainen Leijona areenalla. amen!
No tota, miten siinä oikein kävi. Oliskohan ne roomalaiset hiffannu että kun me ny tapetaan tää yks mies, niin sen takia koko valtakunta ja sen opit käännetään päälaelleen, "falsifioidaan", ja kaiken tilalle tulee joku vatikaani ja paavi, joista mää en ny tiädä enkä honaakan yhtään mitään viinin juajat kun on miälessä....???
t. Sekhmet-Leijonajumala..... ..... .
Taustalla häärää tietty "verilinja". Salaseurat, ja pahuus yleensä, ovat paratiisin lankeemuksn tuotteita.
http://www.cuttingedge.org/detail.cfm?ID=2704
Jesuiittain verilinja
https://www.google.fi/#q=jesuit bloodlines
"Heti ensimmäiseksi voisi kysyä miksi sinäja muut uskovaiset odottavat vaikka Jeesusta takaisin vaikka kaveri oli väärässä luullessaan tulevansa pikaisesti takaisin."
Jeesus nousi kolemen päivän päästä takaisin. Mielestäni se on aika pikaisesti. Mutta jos puhutaan "viimeisestä päivästä", Jeesus sanoi ettei tiedä sitä, joten ei hän ole myöskään sanonut väärää päivämäärää.
"Mutta siitä päivästä ja hetkestä ei tiedä kukaan, eivät taivasten enkelit, eikä myöskään Poika, vaan Isä yksin."
Matt. 24:36
" Mutta jos puhutaan "viimeisestä päivästä", Jeesus sanoi ettei tiedä sitä, joten ei hän ole myöskään sanonut väärää päivämäärää."
Ei sanonut päivämäärää ei. Mutta odotti tulevansa pikaisesti takaisin, vaikkei tarkkaa päivää tiennytkään. Kannattaa lukea nuo raamatunkohdat. Samoin Paavali odotti Jeesusta takaisin pikaisesti, jo ennen kuin he ehtivät kuolla itse. Siksi mainostamaasi "hetkeä" ei voida ulottaa 2000 vuoden päähän nykyisyyteen.
Matthew 16:27,28
27 Sillä Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen tekojensa mukaan.
28 Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan."
1 Thessalonians 4:15-17
Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
Aikamoiset suodattimet on lukijalla päällä jos noita kohtia ryhtyy selittelemään ja venyttämään nykyisyyteen.
Tavataan vielä:
"tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan"
" me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen"
Joh.21 :18-19 "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: kun olit nuori, niin sinä vyötit itsesi ja kuljit, minne tahdoit; mutta kun vanhenet, niin sinä ojennat kätesi, ja sinut vyöttää toinen ja vie sinut, minne et tahdo. Mutta sen hän sanoi antaakseen tietää, minkäkaltaisella kuolemalla Pietari oli kirkastava Jumalaa.
Matt.24:1-2
1. Ja Jeesus lähti ulos pyhäköstä ja meni pois; ja hänen opetuslapsensa tulivat hänen tykönsä näyttämään hänelle pyhäkön rakennuksia.
2. Niin hän vastasi ja sanoi heille: "Ettekö näe näitä kaikkia? Totisesti minä sanon teille: tähän ei ole jäävä kiveä kiven päälle, maahan jaottamatta."
V.70 jKr. Titus poltti temppelin (Wikipedia)
Mark.9:1-3,7
1. Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa".
2. Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin ja Jaakobin ja Johanneksen ja vei heidät erilleen muista korkealle vuorelle, yksinäisyyteen. Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään;
3. ja hänen vaatteensa tulivat hohtaviksi, niin ylen valkoisiksi, ettei kukaan vaatteenvalkaisija maan päällä taida semmoiseksi valkaista.
7. Ja tuli pilvi, joka peitti heidät varjoonsa, ja pilvestä kuului ääni: "Tämä on minun rakas Poikani; kuulkaa häntä".
Luuk 21:9
Ja kun kuulette sotien ja kapinain melskettä, älkää peljästykö. Sillä näitten täytyy ensin tapahtua, mutta loppu ei tule vielä heti.
Jeesus ei tiennyt päivää eikä hetkeä, mutta tiesi mitä tuleman pitää ennen Hänen paluutaan takaisin.
Paavali ei tiennyt ajoista eikä hetkistä, mutta hänenkin ymmärryksensä kasvoi ajan ja tehtävän myötä.
Ilmeisesti pitää toistaa kun et tajunnut. Tuo laittamasi litania ei poista sitä faktaa, että sekä Jeesus että Paavali ynnä muut Jeesuksen seuraajat odottivat hänen tulevan takaisin pikaisesti.
Laittamasi jatke raamatunkohdalle ei ole Jeesuksen toinen tuleminen. Se ei ole jumalan valtakunnan tuleminen. Se on vain selittelyä kiusalliselle kohdalle.
Jos et tiedä mitä tarkoitaa jumalan tai taivasten valtakunna tulo, niin se tarkoittaa jumalaa hallitsijana. Siis ihan käytännössä.
Kolminaisuusopin mukaan sana ei koskaan lakannut olemasta jumala, joten Jeesuksen olisi pitänyt tietää, JOS hän olisi ollut jumalan persoona.
Toisin sanoen: he olivat molemmat väärässä. Ihan normaaleja eskapistisia uskovaisia, jotka olivat väärässä ja sitten piti aloittaa selittely.
"Ilmeisesti pitää toistaa kun et tajunnut. Tuo laittamasi litania ei poista sitä faktaa, että sekä Jeesus että Paavali ynnä muut Jeesuksen seuraajat odottivat hänen tulevan takaisin pikaisesti."
Älä höpötä joutavia. Jeesus tiesi nimenomaan, että asiat jotka esitti tulevat tapahtumaan tulevaisuudessa. Hän oli kuoleva ristillä, koko maailman syntien puolesta ja nouseva ylös. Se on Evankeliumi, jota käskettiin saarnata kaikille kansoille.
Jatke Raamatun kohdalle on seuraava jae luvussa. Ei olisi edes loogista, että kirjoittaja tarkoittaisi Jeesuksen sanojen poimimista ulos yhteydestään. Toinen jae liittyy selkeästi ensimmäiseen. Jeesus selvensi toista tulemustaan useissa kohdin. Esimerkkini olivat vain muutamasta asiasta, jotka Jeesus mainitsi tapahtuvaksi ennen toista tulemustaan.
" Sillä Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen tekojensa mukaan."
Tämä paikka on kuvaus, siitä mihin viittaat. Jumalan valtakunnan tulo näkyvästi maan päälle.
Evankeliumin kirjoittajat kirjasivat asioita ylös sillä ymmärryksellä, joka heillä oli. Evankeliumin keskeinen totuus ei ole koskaan uhattuna, ei edes lähellä, koska Sanassa on voima, joka toimii ja synnyttää uskoa. Epäusko näpertelee epäolennaisuuksissa loputtomiin.
Raamatussa annetaan ymmärtää että ymmärrys lisääntyy ajan myötä. Jeesus kehotti seuraamaan aikain merkkejä, joista Israel ja juutalaisten kohtalo ovat keskeisiä. Ps. Katsoppa Israelia ja juutalaisten historiaa. Selitä sinä holokausti ja Israelin valtion perustaminen, irrallisina Raamatun ennustuksista.
Miksiköhän ateistit välttelevät Israel-teemaa ja ääri-islamistit ja monet arabikansat haluaisivat kieltää holokaustin ja lopuksi hävittää kaikki juutalaiset maan päältä. Tehdäkseen tyhjäksi Raamatun ja osoittaaksen omat ajatuksensa oikeiksi.
"Jeesus tiesi nimenomaan, että asiat jotka esitti tulevat tapahtumaan tulevaisuudessa."
Ei tiennyt, koska sanoi että se sukupolvi, jossa hänkin eli olisi näkevä hänen paluunsa. Hän sanoi sen myös ylipapille.
"Se on Evankeliumi, jota käskettiin saarnata kaikille kansoille"
Kaikille kansoille -määritelmä tulee asettaa silloiseen kontekstiinsa ja Paavali oli sitä mieltä että se oli jo tuolloin hoidettu (Room. 10:18).
Huomaan loppuosasta ettet ole lukenut kunnolla saati ajatellut asiaa. Sinulla on uskosi suodattimet silmillä, siksi luet raamatusta mitä haluat. Jos raamattua lukee, kuten se tulisi tehdä, ei erota teksti kontekstistaan.
" Ei olisi edes loogista, että kirjoittaja tarkoittaisi Jeesuksen sanojen poimimista ulos yhteydestään"
Ei sitä ole tehtykään. Raamattu on aivan selvä
mark 9
1 Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa".
Tämä ei liity niihin seuraaviin jakeisiin lainkaan, joita sinä koetat tyrkyttää siihen jatkoksi. Ne ovat ihan oma juttunsa.
"Miksiköhän ateistit välttelevät Israel-teemaa ja ääri-islamistit ja monet arabikansat haluaisivat kieltää holokaustin ja lopuksi hävittää kaikki juutalaiset maan päältä. "
No en nyt voi puhua muiden puolesta mutta en ole koskaan vältellyt mitään israel-teemaa, kieltänyt holokaustia enkä hävittää juutalaisia maan päältä. Sen sijaan voin ihan puhtaalla omallatunnolla sanoa ettei juutalaisuus uskontona ole sen oikeammassa kuin muutkaan uskonnot, ankarasta lobbaamisesta huolimatta.
Kuule, nyt on niin paljon vajavaisuutta tekstissäsi, että se kertoo ymmärryksesi puutteesta. Paavali viittaa (Room. 10:18) VT:n Jesajaan, joka sanoi Jumalan yleisen ilmoituksen kuuluneen kaikkialle, ei suinkaan Evankeliumin. Lue nyt alusta Roomalaiskirje, jossa Paavali puhui pakanoista ja heidän omastatunnostaan suhteessa Jumalan yleiseen ilmoitukseen.
Paavali oli pakanain apostoli ja hänen käynnistämänsä työn kautta, Jumalan tahdosta ja voimalla, meilläkin Suomessa on kristillinen kirkko.
Mikä voisi olla loogisempaa kuin "1 Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa". 2. Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin ja Jaakobin ja Johanneksen ja vei heidät erilleen muista korkealle vuorelle, yksinäisyyteen. Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään."
Selkeä osoitus ymmärtämättömyydestäsi on juutalaisuus uskontona? ja kristinuskon sotkeminen toisiinsa, pyydän perehtymään asiaan.
" Paavali viittaa (Room. 10:18) VT:n Jesajaan, joka sanoi Jumalan yleisen ilmoituksen kuuluneen kaikkialle, ei suinkaan Evankeliumin"
Kannattaa sun itse lukea tarkemmin, koska Paavali viittaa nimen omaan evankeliumiin. Laitan sen sulle tähän:
16 Mutta kaikki eivät ole olleet evankeliumille kuuliaisia. Jesaja sanookin: "Herra, kuka on uskonut meidän sanomamme?" [Jes. 53:1; Joh. 12:38]
17 Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana.
18 Nyt kysyn: eivätkö he ehkä ole kuulleetkaan sitä? Varmasti ovat: -- Heidän äänensä on kaikunut kaikkialle, heidän sanansa maan ääriin asti
Tämä osoittaa muutenkin sen, että Paavali ajattelee evankeliumin levinneen MAAN ÄÄRIIN asti. Kuvastaa siis näkemystä silloisesta maailmankuvasta, jota sitäkään ei mikään ihmistä suurempi ohjannut.
Paavalista tuli ns. pakanain apostoli vain siksi, etteivät juutalaist olleet kovin vastaanottavaisia messiaalle, joka ei tehnyt sitä mitä messiaan tuli.
Tämä taas on aivan selvää kauraa:
"Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa".
Jeesus luuli tulevansa takaisin pikaisesti. Muita kohtia löytyy runsaasti, jotka tukevat tätä näkemystä
"Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu"
"63 Mutta Jeesus pysyi vaiti. Silloin ylipappi sanoi hänelle: "Minä vannotan sinua elävän Jumalan nimessä: sano meille, oletko sinä Messias, Jumalan Poika."
64 "Itsepä sen sanoit", vastasi Jeesus. "Ja minä sanon teille: vastedes te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvien päällä. "
Kyllä nuo kohdat ja monet muut ovat selvää kauraa sille, jolla on silmät auki ja ymmärryskyky kohdallaan.
Paavali, joka tiesi olevansa pakanain apostoli oli oppinut mies, sen ajan mittapuun mukaan. Hän teki lähetysmatkoja monille paikoin, seuraavassa karttakuvaa. Millään ei voida olettaa ,että hän olisi ollut niin tyhmä, että olisi kuvitellut työn tehdyksi. Hänhän kehotti seuraajiaan katsomaan hänen vaellustaan ja seurakunnan johtajien vaellusta.
http://scriptures.lds.org/fi/biblemaps/13
Joh.Ilm. "Katso, hän tulee pilvissä! Kaikki ihmiset näkevät hänet, nekin, jotka hänet lävistivät, ja hänen tullessaan vaikeroivat maailman kaikki kansat.
"Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman, niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat, ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra. Fil". 2:5-11.
"Tämä sukupolvi" ei tarkoita senhetkistä sukupolvea vaan yhtä sukupolvea, jonka aikana tapahtuvat lopunajan keskeiset tapahtumat.
No sinulla nyt on ihan pihalla oleva käsitys asioista. Paavali oli oppinut sen mitä muutkin tiesivät. Hänen sanansa ovat myös selvät:
6 Mutta kaikki eivät ole olleet evankeliumille kuuliaisia. Jesaja sanookin: "Herra, kuka on uskonut meidän sanomamme?" [Jes. 53:1; Joh. 12:38]
17 Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana.
18 Nyt kysyn: eivätkö he ehkä ole kuulleetkaan sitä? Varmasti ovat: -- Heidän äänensä on kaikunut kaikkialle, heidän sanansa maan ääriin asti
Hänen käsityksensä tukee kaikkea sitä mitä raamatusta on luettavissa: Jeesus ja hänen seuraajansa odottivat messiaansa tulevan takaisin p i k a i s e s t i.
""Tämä sukupolvi" ei tarkoita senhetkistä sukupolvea vaan yhtä sukupolvea, jonka aikana tapahtuvat lopunajan keskeiset tapahtumat."
Tämä sukupolvi tarkoittaa juuri sitä aikaa josta Jeesus itse puhui. Hän kertoi opetuslapsilleen, että paikalla oli niitä, joiden piti olla elossa hänen saapuessaan. Jeesus sanoi myös ylipapille, että he saisivat nähdä "Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvien päällä".
Kristinusko on perustettu väärille profeetoille ja täyttymättömille profetioille. Sinällään se ei poikkea mitenkään muista uskonnoista tässä.
Palataan vaan faktoihin. Luukas, joka oli lääkäri kirjoittaa itseasiassa tuosta jankkaamastasi tapahtumasta seuraavasti 9:27 "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan."
9:28Noin kahdeksan päivää sen jälkeen kuin hän oli tämän puhunut, hän otti mukaansa Pietarin ja Johanneksen ja Jaakobin ja nousi vuorelle rukoilemaan.
9:29Ja hänen rukoillessaan hänen kasvojensa näkö muuttui, ja hänen vaatteensa tulivat säteilevän valkoisiksi."
Evankelistat kertovat tapahtuman poikkeavasti. Luukasta pidetään evankeliumin kirjoittajista tarkimpana jo ammattinsa vuoksikin (lääkäri).
Luukas "1. Koska monet ovat ryhtyneet tekemään kertomusta meidän keskuudessamme tosiksi tunnetuista tapahtumista,
2. sen mukaisesti kuin meille ovat kertoneet ne, jotka alusta asti ovat omin silmin ne nähneet ja olleet sanan palvelijoita,
3. niin olen minäkin, TARKKAAN TUTKITTUANI alusta alkaen kaikki, päättänyt kirjoittaa ne järjestyksessään sinulle, korkea-arvoinen Teofilus,"
"Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana. Nyt kysyn:
eivätkö he ehkä ole kuulleetkaan sitä? Varmasti ovat: ”Heidän äänensä on kaikunut
kaikkialle, heidän sanansa maan ääriin asti.”
Tämä ei tarkoita sanamukaisesti koko maailmaa, vaan koko tuolloin tunnettua maanpiiriä, Roomanvaltakunnan aluetta. Siellä asuvien JUUTALAISTEN korviin sanoma Jeesuksesta oli kiirinyt, kaikkialle, missä heitä diasporassa asui. Siksi Paavalin mukaan JUUTALAISET saavat syyttää vain itseään siitä, että
he eivät ole uskoneet tuota sanomaa, vaan ovat jääneet roikkumaan omaan vanhurskauteensa.
PAKANAT eivät olleet kuulleet, Paavalihan olisi lopettanut työnsä välittömästi. Heillä oli vain Jumalan yleinen ilmoitus, ei Evankeliumia vielä julistettuna.
"Kristinusko on perustettu väärille profeetoille ja täyttymättömille profetioille. Sinällään se ei poikkea mitenkään muista uskonnoista tässä."
Sinä saat niin ajatella rauhassa. Minulla on uskoni, lahjana.
Katso Israelia ja mieti, vaikket sinä siitä uskoa saakaan vaan Jumalalta.
Aloittaja. Ilman kutsua ei tuu mittää. Henkimaailman juttu. Voit pyöritellä sanoja ja teorioita mielinmäärin, etkä tule hullua hurskaammaksi. Hukkaat vain arvokasta elinaikaasi.
http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm
Rukoilen sinulle ja Suomelle pikaista kutsua. Kovat ajat ovat kutsuja. Uskon tempauksen jälkeisen kovan ajan olevan Luojamme vikan kutsun jumalattomalle maailmalle. LÄHITULEVAISUUS:
RAPTURE (tempaus)
Biblia (1776) Sitte me, jotka elämme ja jälkeen jäämme, temmataan ynnä heidän kanssansa pilvihin, Herraa vastaan tuulihin, ja niin me aina Herran kanssa olemme.
https://www.google.fi/#q=rapture of the church
TRIBULATION (vaivanaika)
Biblia (1776) Sillä niinä aikoina pitää oleman senkaltainen vaiva, jonka kaltaista ei ole ollut luomisen alusta, kuin Jumala luonut on, niin tähän asti, eikä tuleman pidä.
https://www.google.fi/#q=great tribulation
PEACE (maailmanrauha)
Biblia (1776) Ja hän otti lohikärmeen kiinni, vanhan madon, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänen tuhanneksi vuodeksi,
https://www.google.fi/#q=god's kingdom on earth
" Voit pyöritellä sanoja ja teorioita mielinmäärin, etkä tule hullua hurskaammaksi"
Kohdallasi tutkimus, jonka mukaan uskovaiset ovat tyhmempiä, saa vahvistusta.
"Sitte me, jotka elämme ja jälkeen jäämme"
Niin, Paavali oli väärässä, kiva kun huomasit edes jotain.
Iso. Miksi haluat uskoa, että Pave oli olemassa? Miksi haluat uskoa, että Jeesus oli olemassa?
Apt:
26:8 Miksi on teistä uskomatonta, että Jumala herättää kuolleet?
26:9 Luulin minäkin, että minun tuli paljon taistella Jeesuksen, Nasaretilaisen, nimeä vastaan,
26:10 ja niin minä teinkin Jerusalemissa. Paljon pyhiä minä suljin vankiloihin, saatuani ylipapeilta siihen valtuuden, ja kun heitä tapettiin, annoin minä ääneni sen puolesta.
26:11 Ja kaikkialla synagoogissa minä usein koetin rankaisemalla pakottaa heitä herjaamaan Jeesusta, ja menin niin pitkälle vimmassani heitä vastaan, että vainosin heitä aina ulkomaan kaupunkeihin saakka.
26:12 Kun näissä asioissa matkustin Damaskoon ylipappien valtuudella ja suostumuksella,
26:13 näin minä, oi kuningas, tiellä keskellä päivää taivaasta valon, auringon paistetta kirkkaamman, leimahtavan minun ja matkatoverieni ympärillä,
26:14 ja me kaaduimme kaikki maahan, ja minä kuulin äänen sanovan minulle hebreankielellä: 'Saul, Saul, miksi vainoat minua? Työläs on sinun potkia tutkainta vastaan.'
26:15 Niin minä sanoin: 'Kuka olet, herra?' Ja Herra sanoi: 'Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat.
26:16 Mutta nouse ja seiso jaloillasi; sillä sitä varten minä olen sinulle ilmestynyt, että asettaisin sinut palvelijakseni ja sen todistajaksi, mitä varten sinä olet minut nähnyt, niin myös sen, mitä varten minä sinulle vastedes ilmestyn.
26:17 Ja minä pelastan sinut sekä oman kansasi että pakanain käsistä, joitten tykö minä sinut lähetän
26:18 avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö ja saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.'
Lienee tarpeetonta muistuttaa, että elämän luominen ja ylläpitö vaativat enemmän kuin yksittäiset korjaustoimenpiteet:)
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=paransi&kirjat=kr
Jeesus parantaa tänään.
https://www.google.fi/#q=jeesus paransi minut
VIDEOT
https://www.google.fi/#q=jeesus paransi minut&tbm=vid
Muuten. Kysyn palstan ateisteilta. Elättekö erakkoina?
Joh 9:1 Ja ohi kulkiessaan hän näki miehen, joka syntymästään saakka oli ollut sokea. 9:2 Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen: "Rabbi, kuka teki syntiä, tämäkö vai hänen vanhempansa, että hänen piti sokeana syntymän?" 9:3 Jeesus vastasi: "Ei tämä tehnyt syntiä eivätkä hänen vanhempansa, vaan Jumalan tekojen piti tuleman hänessä julki. 9:4 Niin kauan kuin päivä on, tulee meidän tehdä hänen tekojansa, joka on minut lähettänyt; tulee yö, jolloin ei kukaan voi työtä tehdä. 9:5 Niin kauan kuin minä maailmassa olen, olen minä maailman valkeus." 9:6 Tämän sanottuaan hän sylki maahan ja teki syljestä tahtaan ja siveli tahtaan hänen silmilleen 9:7 ja sanoi hänelle: "Mene ja peseydy Siiloan lammikossa" - se on käännettynä: lähetetty. - Niin hän meni ja peseytyi ja palasi näkevänä.
Jeesus toimii tänään:)
https://www.youtube.com/watch?v=DIiQZGuXY8s
Ym. Etsivä löytää:)
Minua kiinnostaisi kuulla uskonnollisen lajitoverin kertoma selitys Baabelin tornista ja puhuttujen kielten "sekoittamisesta" sekä oliko jo silloin käytössä jokin kirjoitusjärjestelmä.
Toisin kuin tiede, puhdas ja oikea usko ei yritäkään selittää kaikkea. Se tunnustaa oman rajallisuutensa suuremman viisauden edessä, jota taas korkea ja ylpeä ihmistieto ei tee, vaan takoo se päätään seinään ja tekee itsestään naurettavan kerta toisensa jälkeen.
Uskovalle riittää se, mitä Raamatussa Baabelin tapahtumista kerrotaan. Tiedemiehet taas vaeltavat suurin joukoin hellekypärät kallellaan kaivelemaan toisten pihanmaita löytääkseen sieltä "todisteita" heikolle uskolleen. He yrittävät tukea heikkoa uskoaan vahvalla tiedolla. Se on tietenkin lapsellista, kaikki tietävät ettei sellainen onnistu koskaan.
Hieno projisointi taas.
Ja tietysti uskovaisen pitää totella ja ei epäillä mitään vaan katsoa taivaita.
Ompa hassua. Eikö tuo ole juuri sitä rusinapulla uskonnollisuutta.?
Jos pyhiin kirjoituksiinne olisi lisätty otteita Peppi Pitkätossusta niin, uskottava sekin olisi.
Epäilen siis olen.
Epikuros: "Minua kiinnostaisi kuulla uskonnollisen lajitoverin kertoma selitys Baabelin tornista ja puhuttujen kielten "sekoittamisesta" sekä oliko jo silloin käytössä jokin kirjoitusjärjestelmä."
AKTIVOIDU!
http://www.bibelfokus.se/fi/node/226
https://www.google.fi/#q=bible archaeology
Olen aktivoitunut jo kauan sitten. Ajattelen, epäilen ja luen. Nautin elämästä - olen uskonnoton.
" Ajattelen, epäilen ja luen. Nautin elämästä - olen uskonnoton."
Erittäin uskottavasti todettu, olet elämän ytimessä!
Tämä viikko on valtakunnallisesti merkittävä. Kouluissa vietetään sanomalehtiviikkoa ja teema on mitä osuvin! "Onko tämä totta"?
Opastetaan myös kriittisen tiedon tutkimukseen ja selvittämään lähteet: Ei voi olla paljon parempaa teemaa.
Kysyn, en vastaa. Raamattu - onko tämä totta?
Rukoilen pelastusta sinulle ja Suomelle. Langennut maailma ei kiinnostu pelastuksesta ilman kutsua. Kovat ajat ovat kutsuja. Uskon vikan maailmanlaajan kutsun alkavan pian. Sitä kutsutaan vaivanajaksi.
RAPTURE (tempaus)
Biblia (1776) Sitte me, jotka elämme ja jälkeen jäämme, temmataan ynnä heidän kanssansa pilvihin, Herraa vastaan tuulihin, ja niin me aina Herran kanssa olemme.
https://www.google.fi/#q=rapture of the church
TRIBULATION (vaivanaika)
Biblia (1776) Sillä niinä aikoina pitää oleman senkaltainen vaiva, jonka kaltaista ei ole ollut luomisen alusta, kuin Jumala luonut on, niin tähän asti, eikä tuleman pidä.
https://www.google.fi/#q=great tribulation
PEACE (maailmanrauha)
Biblia (1776) Ja hän otti lohikärmeen kiinni, vanhan madon, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänen tuhanneksi vuodeksi,
https://www.google.fi/#q=god's kingdom on earth
Ikävä kyllä hyvinvointi turruttaa ja saa ihmiset kääntämään selkänsä Luojalleen. Onneks Luoja välittää ja antaa kovia aikoja:)
> Kansa oli langennut pois Jumalasta palvelemaan vieraita epäjumalia. Nyt kun heidän kimppuunsa oli hyökännyt ylivoimainen vihollinen, he olivat heränneet näkemään syntinsä Herraa vastaan. Kansa tahtoi tulla takaisin Herran luo. He kokoontuivat yhteen tunnustamaan syntinsä Herran edessä. Heidän katumuksensa oli aitoa ja vilpitöntä: "He kokoontuivat sinne, ammensivat vettä, kaatoivat sen maahan Herran edessä, paastosivat sen päivän ja lausuivat: "Me olemme rikkoneet Herraa vastaan." Veden maahan kaataminen symboloi syvää sydämen katumusta ja täydellistä nöyrtymistä Herran edessä. Kansan suurin tarve oli saada syntinsä anteeksi Herralta. Ja se oli näin, vaikka he olivat ylivoimaisten vihollisjoukkojen ympäröimät. Tekstissä toteutuu käytännössä Jeesuksen sanat: "Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.", Matt. 6:33. Israel etsi ensin Jumalan anteeksiantoa, edes selän takana hengittänyt vihollinen ei muuttanut asioiden tärkeysjärjestystä. <
http://www.kotisatama.net/fi/raamattujasana/viikonsana/sana.php?paivays=2002-02-18
> Ajattelepa presidentti Kallion rukousta tuona ahdingon aikana, kun maamme itseäisyys oli uhattuna. Siitä huolimatta Kallio ei rukoillut tuhoa viholliselle eikä vedonnut Herraamme Jeesukseen Kristuksen kansamme ansion perusteella.
Presidenttimme rukoili armoa ja kestävyyttä synnin vallan edessä. Hän rukoili Jumalan rakkauden täyttymystä, joka käy ilmi kuuliaisuutena meissä. Hän ei etsinyt mielisuosiota Jumalan edessä, vaan tiesi syntimme ja syyllisyytemme, johon hän etsi armoa Jumalan edestä. Samaa katumusta ja armoa on meidänkin sukupolvemme vailla.
Olisi korkea aika meidänkin pysähtyä etsimään armoa Herran Jeesuksen Kristuksen edestä. Ulkoisesti asiat ovat paljon paremmin kuin talvisodan aikana, mutta väitän syyllisyytemme kansakuntana olevan tänään vähintään samaa luokkaa, mitä se oli ennen sotia. Kuulukoon siis nöyrä rukouksemme tänään presidentti Kallion sanoin:
”Auta meitä Pyhän Henkesi kautta ryhtymään omassa elämässämme taisteluun syntiä vastaan ja olemaan kestäviä loppuun asti. Tee meidät kansamme keskellä merkiksi Sinun vapahtavasta armostasi. Täytä meidät niin Sinun rakkaudellasi, että me tulemme kuuliaisiksi Sinun käskyillesi. Rakkautesi olkoon meissä se voima, joka voittaa pimeyden vallat kansassamme. Herra Jeesus Kristus, kaiken voimme Sinun kauttasi, siihen me uskomme. Armahda meitä. Amen.” <
http://www.brander.name/?p=343
> Itsenäisyyspäivänä 1939 oli talvisodan syttymisestä kulunut vasta viikko. Kun presidentti Kallio puhuu kansalle, on hänen äänensä väsynyt.
Vaikea syksy oli vaikuttanut suomalaisiin yhdistävästi. 20 vuoden ajan rakennetuista keskinäisistä sopimuksista huolimatta oli Neuvostoliitto kiristänyt maallemme asettamiaan vaatimuksia. Yksi huolenaiheista oli ollut Leningradin turvallisuus.
"Historia toistuu, sillä jo vuosisatojen ajan on kansamme saanut samalta taholta kokea kohtalomme raskaimmat iskut."
30. marraskuuta 1939 Neuvostoliitto hyökkäsi rajan yli ilman sodanjulistusta ja pommitti ensimmäisen päivän aikana 16 paikkakuntaa, mm. Helsinkiä.
"Nyt koko maailma näkee, ettei kyse ole vain Leningradin turvallisuudesta."
Osa länsimaista oli jo osoittanut moraalisen tukensa Suomelle. Kallio pitää sitä "liikuttavana", mutta hän muistuttaa, että ratkaisut ovat nyt suomalaisten omissa käsissä.
"Näyttää siltä, kuin tuo mahtava suurvalta haluaisi riistää meiltä tunnustamansa itsenäisyyden ja sen mukana kaiken, mikä meille on pyhää ja kallista. Mutta onneksi Suomen kansan kaikki kerrokset ymmärtävät, mistä on kysymys." <
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/12/03/kyosti-kallion-itsenaisyyspaivan-puhe-1939
Isenäisyytemme muistoksi:
https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ
Ps. Ellette tienneet, Suomi alennettiin perustuslain vastaisesti FIRMAKSI 1.1.1995.
http://rayhablogi.blogspot.fi/2014/12/isanmaasi-suomi-onkin-yritys.html
Hyvä. Ollaan tieteellisiä. Aloitan kysymykseni helpoimmasta päästä. Miten aivoton evoluutio loi oppimattomat paimentolaiset, jotka puolestaan loivat ihmeellisen heprean kielen ihmeellisine aakkosineen ja numeroineen?
"Miten aivoton evoluutio loi oppimattomat paimentolaiset, jotka puolestaan loivat ihmeellisen heprean kielen ihmeellisine aakkosineen ja numeroineen?"
Se on pieni ihmettelyn aihe siihen nähden miten sinä kykenet tuottamaan tuollaisen määrän potaskaa ilman pienintäkään merkkiä aivotoiminnasta.
Miksi sumerilaiset kykenivät tähän: "Gilgameš tai Gilgamesh on eeppinen runoelma muinaisesta Mesopotamiasta. Se on maailman vanhin eepos, ja se sisältää tarinoita jo sumerien ajoilta." (Wiki)
Ei Raamattu ole ole mikään uniikki teos, vaan tarustoa on lainattu sieltä sun täältä. Lienee Gilgamesh ollut yksi sen aikakauden Wiki. Tietysti ilman lähdeviitteitä.
Toiseksi ilmaisu aivottomat on banaali. Sillä myös henkilö joka on itseoppinut kuten aikoinaan suuri osa kansasta kykenee omatoimiseen oppimiseen.
Kuule yurki1000ja nukkuisit sinäkin joskus kunnon yöunet, etkä spammaissi linkkejä ja lainauksia tuutin täydeltä. Tuskin kukaan niitä avaa.
Epikuros. Kerro miten olet perehtynyt Raamattuun ja siihen nivoutuvaan historiaan?
Sulta kysyttiin jotain. VASTAA SIIHEN!
Oho! Siultapa piäs ISO uho :D:D:D
https://www.youtube.com/watch?v=ndsaoMFz9J4