Nordean johtoryhmälle esitetään tuntuvaa korotusta palkkoihin.
Miksi näin? " Tavallisten " palkansaajien on tyydyttävä nolla korotuksiin.
3% korotus palkkoihin
5
203
Vastaukset
- näin_se_aina
Paska valuu alaspäin mutta rahat menevät ylöspäin.
- palkkamalttirulesOK
Totta kai "joutoryhmää" kuuluu palkita. Äläkä nyt nollakorotuksista haasta, mekin saatiin juuri koko porukka helmikuun alusta 0,4%:n yleiskorotus. Edellinen henkilökohtainen korotuskin tuli ihan vasta, olisikohan ollut vuonna 2008.
- sippibn
Pääministeri Juha Sipilä (kesk) ei vastannut eduskunnan kyselytunnilla kansanedustaja Sanna Marinin (sd) kysymykseen Sipilän avustajan jättikorvauksesta.
Tamperelainen Marin kysyi Sipilältä, miten hän perustelee erityisavustajansa kymmenen prosentin palkankorotusta tilanteessa, jossa hallitus haluaa Suomen kilpailukyvyn vuoksi leikata pienituloista palkkoja.
- Hallitus perustelee heikompiosaisiin ja pienituloisiin kohdistuvia päätöksiään sillä, että näin on pakko tehdä, koska maa on vaikeassa taloudellisessa tilanteessa, ja sillä, että kaikkien on osallistuttava talouden tasapainottamistalkoisiin. Pakkolakipakettia hallitus kauppaa Suomen kilpailukyvyn parantamisella. Tämä on viemässä pienipalkkaisilta hoiva- ja palvelusektorin työntekijöiltä ison siivun palkasta pois. Kysynkin pääministeri Sipilältä asiasta, josta olen saanut useita hämmentyneitä kansalaispalautteita viime aikoina. Kuinka voi olla niin, että samaan aikaan, kun te olette viemässä tavallisilta suomalaisilta palkansaajilta osan palkasta pois ja perustelette näitä talouden tilanteella ja Suomen kilpailukyvyllä, niin te, pääministeri Sipilä, olette päättänyt nostaa oman avustajanne palkkaa noin 10 prosentilla eli 700 eurolla kuukaudessa? Eikö teidän mielestänne kaikkien tulekaan osallistua näihin talkoisiin, Marin kysyi Sipilältä.
Hänen kysymyksensä aikana eduskunnasta kuluu hälinää ja kommenttaja siitä, että Marinin kysymys on hyvä.
Kyselytunnin pöytäkirjan mukaan Sipilä ei käsitellyt Marinille antamassaan vastauksessa sanallakaan avustajansa palkankorotusta tai sen yhteensopivuutta yleisen palkkamaltin kanssa. Sen sijaan hän ryhtyi kertaamaan hallituksen tavoitteita tasapainoittaa talous ja painotti että kaikkien on osallistuttava näihin tasapainottamistalkoisiin.
- Kysymys oli nyt tästä lainvalmistelusta ja sen perustuslainmukaisuudesta. Hallituksen velvollisuutena on myös perustuslain mukaan edistää työllisyyttä ja turvata hyvinvointipalvelut. Tähän kilpailukykylainsäädäntöpakettiin on jouduttu menemään sen takia, että työmarkkinajärjestöjen kanssa ei päästy siitä kesän ja syksyn aikana yksimielisyyteen. Sen tavoitteena on ainoastaan se, että me saisimme työttömille töitä, Sipilä vastasi.
Tämän jälkeen hän jatkoi kertaamalla, miten hallituksella on tavoite 110 000 uuteen työpaikkaan työllisyysasteen nostaminen 72 prosenttiin.
- Tämä koostuu - niin kuin moneen kertaan olen todennut - kolmesta osasta: tästä kilpailukykyosasta, palkkamaltista ja sitten tuottavuutta edistävistä toimista. Näillä kolmella toimenpiteellä me aiomme kuroa umpeen sen kilpailukykyeron, minkä olemme menettäneet viimeisten vuosien aikana, Sipilä päättää vastauksensa. - ASDFGHGFD
otimme vähän enemmän http://areena.yle.fi/1-3179041
- Ekspertiisi
Johtoryhmää palkitaan tuntuvin palkankorotuksin, koska kykenevät pitämään pienipalkkaisten alaistensa palkankorotukset nollatasolla. Sitä sanotaan ammattitaidoksi. Se on heidän työnsä. Hyvästä osaamisesta ja ekspertiisistä kuuluukin maksaa avokätisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172373Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671569Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061499Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801260Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.411246Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056