Minulla alkaa siis tämän vuoden elokuussa opiskelu lohjan AMK:ssa. Muutan Helsingistä ja olen tällä hetkellä vielä suorittamassa loppuun armeijaa, enkä häpeäkseni ole vieläkään muuttanut pois kotoa, joten en oikein tiedä miten toiselle paikkakunnalle muutetaan.
Mistä haen asunnon, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä? Haluaisin siis jonkun halvan soluasunnon lähellä keskustaa tai keskustassa, jotta koulumatka olisi lyhyt (en omista autoa tai ajokorttia).
Auttaisiko joku uusavutonta? :(
PS. olisi mukava myös kuulla muutakin kaupungista/koulusta jos joku jotain haluaisi kirjoittaa
Muutto lohjalle opiskelemaan
6
147
Vastaukset
- pääsinkarkuunhengissä
Aaarght...tuo tulee olemaan joka-aamuinen kauhun huutosi kun heräät Lohjalla ja tajuat asuvasi siellä...naamat on kuin Innasen tauluista, suut auki sua toljotetaan kun olet muualta tullut. Pahimmat osoittaa sormella kuin zombit. Ja muista sijoittaa kunnolliseen kuminukkeen, naiset ei anna ja miehet antaa turpiin jos puhut lohjalaisille naisille.
- lojolainen
älä poikaparka vaan muuta tänne! lohjalaiset on hulluja ja kulkee aina suut auki. kun sulla ei sitä korttiakaan ole niin tuut jäämään suojatiellä auton alle.
- lohjalohja
No ei lohja kyllä muusta suomesta paljoa poikkea
- Pikkukaupunki-Lohja
Tämä on täysin totta. Olen asunut Helsingissä, Turussa, Varkaudessa, Imatralla ja Lohjalla. Ainoa merkittävä ero on murteessa. Lohja on varsin tyypillinen pikkukaupunki. Kaiken lisäksi samanlaiset kotikaupungistaan uikuttavia ihmisiä löytyy kaikilta palstoilta, sekin on pikkukaupunkilainen piirre.
- urvonsurvon
Murteen lisäksi myös aivan jumalattoman ystävällisiä, samaa itse kokenut keskipohjanmaalla kun olin siellä komennuksella muutaman vuoden. Helsinki-Turku on molemmat perseestä, Varkaus ja Imatra tyypillisiä itäsuomen käpykyliä joissa on halukkaita naisia ja omituista murretta puhuvia miehiä.
- pallontallailija
Ota yhteyttä Virkkala Lämpöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988