Minulla alkaa siis tämän vuoden elokuussa opiskelu lohjan AMK:ssa. Muutan Helsingistä ja olen tällä hetkellä vielä suorittamassa loppuun armeijaa, enkä häpeäkseni ole vieläkään muuttanut pois kotoa, joten en oikein tiedä miten toiselle paikkakunnalle muutetaan.
Mistä haen asunnon, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä? Haluaisin siis jonkun halvan soluasunnon lähellä keskustaa tai keskustassa, jotta koulumatka olisi lyhyt (en omista autoa tai ajokorttia).
Auttaisiko joku uusavutonta? :(
PS. olisi mukava myös kuulla muutakin kaupungista/koulusta jos joku jotain haluaisi kirjoittaa
Muutto lohjalle opiskelemaan
6
124
Vastaukset
- pääsinkarkuunhengissä
Aaarght...tuo tulee olemaan joka-aamuinen kauhun huutosi kun heräät Lohjalla ja tajuat asuvasi siellä...naamat on kuin Innasen tauluista, suut auki sua toljotetaan kun olet muualta tullut. Pahimmat osoittaa sormella kuin zombit. Ja muista sijoittaa kunnolliseen kuminukkeen, naiset ei anna ja miehet antaa turpiin jos puhut lohjalaisille naisille.
- lojolainen
älä poikaparka vaan muuta tänne! lohjalaiset on hulluja ja kulkee aina suut auki. kun sulla ei sitä korttiakaan ole niin tuut jäämään suojatiellä auton alle.
- lohjalohja
No ei lohja kyllä muusta suomesta paljoa poikkea
- Pikkukaupunki-Lohja
Tämä on täysin totta. Olen asunut Helsingissä, Turussa, Varkaudessa, Imatralla ja Lohjalla. Ainoa merkittävä ero on murteessa. Lohja on varsin tyypillinen pikkukaupunki. Kaiken lisäksi samanlaiset kotikaupungistaan uikuttavia ihmisiä löytyy kaikilta palstoilta, sekin on pikkukaupunkilainen piirre.
- urvonsurvon
Murteen lisäksi myös aivan jumalattoman ystävällisiä, samaa itse kokenut keskipohjanmaalla kun olin siellä komennuksella muutaman vuoden. Helsinki-Turku on molemmat perseestä, Varkaus ja Imatra tyypillisiä itäsuomen käpykyliä joissa on halukkaita naisia ja omituista murretta puhuvia miehiä.
- pallontallailija
Ota yhteyttä Virkkala Lämpöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406933
- 323908
- 453290
- 342854
- 162672
- 372228
- 162176
- 412113
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482057- 391980