Minulla alkaa siis tämän vuoden elokuussa opiskelu lohjan AMK:ssa. Muutan Helsingistä ja olen tällä hetkellä vielä suorittamassa loppuun armeijaa, enkä häpeäkseni ole vieläkään muuttanut pois kotoa, joten en oikein tiedä miten toiselle paikkakunnalle muutetaan.
Mistä haen asunnon, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä? Haluaisin siis jonkun halvan soluasunnon lähellä keskustaa tai keskustassa, jotta koulumatka olisi lyhyt (en omista autoa tai ajokorttia).
Auttaisiko joku uusavutonta? :(
PS. olisi mukava myös kuulla muutakin kaupungista/koulusta jos joku jotain haluaisi kirjoittaa
Muutto lohjalle opiskelemaan
6
133
Vastaukset
- pääsinkarkuunhengissä
Aaarght...tuo tulee olemaan joka-aamuinen kauhun huutosi kun heräät Lohjalla ja tajuat asuvasi siellä...naamat on kuin Innasen tauluista, suut auki sua toljotetaan kun olet muualta tullut. Pahimmat osoittaa sormella kuin zombit. Ja muista sijoittaa kunnolliseen kuminukkeen, naiset ei anna ja miehet antaa turpiin jos puhut lohjalaisille naisille.
- lojolainen
älä poikaparka vaan muuta tänne! lohjalaiset on hulluja ja kulkee aina suut auki. kun sulla ei sitä korttiakaan ole niin tuut jäämään suojatiellä auton alle.
- lohjalohja
No ei lohja kyllä muusta suomesta paljoa poikkea
- Pikkukaupunki-Lohja
Tämä on täysin totta. Olen asunut Helsingissä, Turussa, Varkaudessa, Imatralla ja Lohjalla. Ainoa merkittävä ero on murteessa. Lohja on varsin tyypillinen pikkukaupunki. Kaiken lisäksi samanlaiset kotikaupungistaan uikuttavia ihmisiä löytyy kaikilta palstoilta, sekin on pikkukaupunkilainen piirre.
- urvonsurvon
Murteen lisäksi myös aivan jumalattoman ystävällisiä, samaa itse kokenut keskipohjanmaalla kun olin siellä komennuksella muutaman vuoden. Helsinki-Turku on molemmat perseestä, Varkaus ja Imatra tyypillisiä itäsuomen käpykyliä joissa on halukkaita naisia ja omituista murretta puhuvia miehiä.
- pallontallailija
Ota yhteyttä Virkkala Lämpöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874947Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1744336Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1644238Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893445Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163174Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142910Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312887Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22776Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542648Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291834