Sunnuntai pähkinä

Miksi auton takarengas säilyy yleensä todella puhtaana. Erityisesti koristekapselista sen huomaan joka voi olla aivan puhdas vaikka eturengaankapseli on mustana liasta.
91532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

takarenkaat ovat aina menosuuntaan lian tulosuuntaa vastaan.

Äänestä

edessä on levyjarrut (pöly) eturengas on heittänyt paskat edestä.

Äänestä
  • Vaikka takanakin on levyt, on tilanne sama. Luulisin, että se johtuu siitä, että eturengas putsaa tietä...

    Äänestä

Johtuu siitä, että valtaosa auton jarruvoimasata ohjataan etujarruille.
Lievemmissä jarrutuksissa, joita liikenteessä on valtaosa, lähes pelkästään etujarrut jarruttavat, siitä johtuen jarrupaloista irtoaa pölyä, joka tarttuu kapseleihin ja vantesiin.
Toinen syy: Ne autot, joissa takana on rumpujarrut, pitävät tietysti takapyöränsä puhtaina.
Kolmas syy: Märällä kestopäällystetienpinnalla ajettaessa takapyörät ovat koko ajan etupyörien tekemässä painepesusuihkussa, jossa tulee puhdasta jälkeä.

Äänestä
  • Enpä olisi paremmin osannut kirjoittaa. Oma kokemukseni on aivan sama. Autoissani on ollut niin rumpu/rumpu, levy/rumpu ja levy/levy jarrullisia ja suurin likaava tekijä näyttää todella olevan nuo etupyörien levyjarrut ja niiden pääasiallinen vaikutus jarrutuksessa. Etupyörien vanteet mustuu todella nopeasti.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    Enpä olisi paremmin osannut kirjoittaa. Oma kokemukseni on aivan sama. Autoissani on ollut niin rumpu/rumpu, levy/rumpu ja levy/levy jarrullisia ja suurin likaava tekijä näyttää todella olevan nuo etupyörien levyjarrut ja niiden pääasiallinen vaikutus jarrutuksessa. Etupyörien vanteet mustuu todella nopeasti.

    totta

    Äänestä

  • sryuj kirjoitti:

    totta

    Näin on.

    Äänestä

Muistelen aikoinaan saab 9000 autosta ajettuja pinnan ilmanpainekäyriä, jotka ainakin silloin toistuivat suht samanlaisina eri merkeissä. Toki auton muodot ovat siitä muuttuneet. Niin, etupyörien ja keulan sivuilla oli negatiiviset paineet (imu), ja auton takaosan sivuilla sitten positiiviset pinnan ilmanpaineet. Joskohan tämä selittäisi asiaa, ainakin loogista olisi.

Äänestä
  • tykkään ajella mutkat yms sivuluisussa ja etu sekä takarenkaat ovat aina yhtä paskassa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


-S- kirjoitti:

Miksi auton takarengas säilyy yleensä todella puhtaana. Erityisesti koristekapselista sen huomaan joka voi olla aivan puhdas vaikka eturengaankapseli on mustana liasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu