Koska nyt on taas kausi,

niin taidanpa evästäytyä parilla runebergillä.
761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on nyt. Olen nähnyt niitä jo kaupoissa. Runebergin tortut aloittavat kevään, mutta voi olla että pidän enemmän laskiaispullista :)

Äänestä
  • Aloittaja

    Runebergeissä on suuria eroja ja aivan vääräoppisia suuntauksia.
    Punssilliset ovat niitä oikeita.
    Kuivat ovat kamalia.
    Ne joissa on vattuhilloa myös sisäpuolella ovat yleensä kamalia.
    Rommilliset eivät ole ihan kunnollisia.

    (pitäisi tehdä itse... minulla on niihin sopivat silikonivuoat)

    Äänestä

  • Niin niissä aina on. Ei voi tietää koskaan saako hyvän, vaiko "pahan". Yleensä luotan johonkin valmistajaan, mutta Runebergeissä en ole sellaista vielä löytänyt. Mikä on oma suosikkisi?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Tällä hetkellä se on Rosten.
    Lisäksi ne ovat halpoja ja niitä saa Alepasta.

    Äänestä

Ilta-Sanomien Ruokalassa ovat laittaneet runebergit ja laskiaispullat vertailuun. Niissä on reilusti kaloreita, se täytyy tunnustaa. Energiapläjys on aika hurja.
Listalta jäi puuttumaan tuolla ylempänä mainitsemasi Rosten. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä sen vertailu.
Itse olen edelleen runebergintorttuvastainen, niissä on kasvasmanteliöljyä, se ei vaan maistu hyvältä.
Laskiaispullan valitsen hillolla, mantelimassa on liian imelää (liika makeus saa irvistämään).
http://www.iltasanomat.fi/ruokala/ajankohtaista/art-1454298111832.html

Äänestä
  • Minä taas pidän karvasmantelin mausta. Teatterissa tilaan kahvin seuraksi Amareton, jos sitä on tarjolla. Joskus se on ollut joidenkin teatteriesitysten paras anti :)

    En pidä pullasta, ellei se ole vastaleivottua. Harmittavan useassa paikassa tarjotaan vanhaa, joten useimmiten se jääkin sinne kahvion tiskiin. Ymmärrän kyllä syyn, mutta minua harmittaa käydä sellaisissa kahviloissa.

    Äänestä

Rauhoitu läski! =)))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


buddy-love kirjoitti:

niin taidanpa evästäytyä parilla runebergillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu