Omasta mielestäni Rivi-6 dieselmoottori on paras ja hienoin auto on Mercedes-Benz S 320 CDI automaatti, noin vuosimallia 2001-2004, siinä oli 3,2 litran ahdettu rivi-6 diesel.
Mitä mieltä olet V6- dieselmoottoreista ?
16
5061
Vastaukset
- HahahAikamoinenTuro
Aikamoinen asiantuntija. MB ei ole tehnyt aikoihin rivi-6 koneita. Olisko ollut -90 luvulla viimeksi?
Ainoa, joka tekee rivi-6 koneita on BMW. Muilla on V6 koneita.- E220_CDI
Olisiko kuitenkin viime vuosikymmeneltä ne aiemmat Mersun rivikuutoset ennen W213 dieseliä.
- autoilija10
M-B valmisti 320 CDI rivi-6 dieselmoottoria vuosina 2000-2005.
- aotoilija10
Mercedes-Benz toi myyntiin 3,0 litraisen V6 - dieselmoottorinsa vuosimallista 2006 alkaen. Niin, että kuka se olikaan asiantuntija ?
- autoilija10
Mercedes-Benz OM613 ja OM648 olivat moottorien tyyppimerkinnät.
- mieluimminpensamb
pitää paikkansa,mersu tekee v6 ja v8 koneita.kannatan kuitenkin pensamoottoria se puhtaampi kuin diesel.itse ajan v8 pensakoneella.Menee myös re85 pensalla.
- peto-eläin
Hyvin kehrää ainakin Jagen V6-diesel ja voimaa riittää.
Ja skodajullit on kateudesta vihreitä ja laskee alleen.- autoilija10
Tuo Jaguar / Land-Roverin 60 asteen lohkokulman V6 - moottori onkin V6 - dieselien parhaimmistoa.
- 2342343
Onko se rivi kuutonen paras koska aloittajalla on sellainen?
Poju hakee vain hyväksyntää ja kanssaidiootteja.- slant-six
Kyllä suora kuutonen on teknisesti ajatellen ihannekone, joskin painava.
Siinä pysyy kolikko pystyssä ilmanputsarin päällä koneen käydessä.
Kehrää kuin kissa ja vääntöä on riittävästi. Unohtakaa ne korppusahat. - autoilija10
Slant six = kalteva kuutonen, hyvä muistaa, että rivi-6 moottorin edut tulevat parhaiten esiin kun moottori on mahdollisimman pystysuorassa kuten asia oli esimerkiksi 1960 - luvun Ford Mustangissa.
slant-six kirjoitti:
Kyllä suora kuutonen on teknisesti ajatellen ihannekone, joskin painava.
Siinä pysyy kolikko pystyssä ilmanputsarin päällä koneen käydessä.
Kehrää kuin kissa ja vääntöä on riittävästi. Unohtakaa ne korppusahat.Euron kolikko pysyy syrjällään pystyssä myös 5-sylinterisen venttiilikopan päällä.
- eipämullamuuta
Mää tykkään et suora kuutonen on paras mitä maa päällään kantaa, oli sitten bensa tai diesel, sellainen pitäis olla ainoa sallittu moottori maailmassa.
- eimersu
Niimmutta jos se on kuorma-auto, ja mersu ei ole siinäkään hyvä.
- rahamiäs
Kutonen on vain puolimoottori.
Mulla on jaggessa v12 :) - Panomies75
V6 dieselistä ei oo kokemusta. Opelin 3,2 V6 bensakoneesta on. Tykkään. Tehokas ja mun mielestä ihan inhimillinen kulutus ~10l/100km seka-ajossa. Suorasta 6 koneesta dieselinä on kokemus HJ61:sestä. Se ainakin kävi tosi nätisti ja jakso vääntää hyvin. Soppa vaan maistu ihan hyvin ~ 15l/100km ihan sama missä ajelit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p766970Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576058Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543394Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293119Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901632Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171368Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181096- 601073
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11000Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1977