Onko mitään mahdollisuutta hankkia sähkö taloon...

... ilman että joutuu firmojen armoille? Tai ylipäätänsä onko olemassa mitään mahdollisuutta enää todelliseen vapauteen jossa talon omistaja tuottaa itse itselleen sähköä omalla järjestelmällä? Jos on niin miten hiivatisti se maksaisi?
30199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat


  • JOs omatoiminen sähkötuotanto olisi helppoa tai halpaa, niin kyllähän suomalaiset söhkömonopolit olisivat menettäneet asiakkaansa jo aikoja sitten. Mutta nämä monopolit ovat sorvanneet lainsäädännön sellaiseksi, että oman sähkön tuottaminen ei kannata, ja mahdollisen ylijäämäsähkön myyminen on tehty mahdottomaksi.

    Äänestä

Polttokennosta voisi ehkä tulla vaihtoehto.

Äänestä

tai heität piuhat langoille ja käytät kuin käytätkin ilmaista sähköä. Ei mene oman mittarin kautta.

Äänestä
  • "pohjois-korealaiset" käräyttävät.

    Äänestä

  • porattava pylvään sisään reikä, jota pitkin johdot voi kuljettaa sitten maakaapelia pitkin helevetin kalliille muuntajalle, josta vasta saa asumiseen sopivaa sähköä.
    kellä on semmoset porat ?

    Onhan joissakin heimoissa koettaneet varastaa kaasuputkista jotkut neropatit poraamalla reikiä niihin, ja ovat räjäyttäneet puolikylää helevettiin siinä sivussa.

    Äänestä

  • SiinäONvaan kirjoitti:

    porattava pylvään sisään reikä, jota pitkin johdot voi kuljettaa sitten maakaapelia pitkin helevetin kalliille muuntajalle, josta vasta saa asumiseen sopivaa sähköä.
    kellä on semmoset porat ?

    Onhan joissakin heimoissa koettaneet varastaa kaasuputkista jotkut neropatit poraamalla reikiä niihin, ja ovat räjäyttäneet puolikylää helevettiin siinä sivussa.

    No eikä tartte. Noin joka neljännessä tolpassa on kannatinvaijerin maadoitus. Samanlaisella mustalla kaapelilla pistät seuraavaan tolppaan vaiheen syötön alas ja päälle suojakouru/putki, jos muissakin tolpissa on. Sitä ei huomaa edes verkostoasentaja jos ei juuri kyseisessä tolpassa häärää.

    Mutta kannattaa muistaa että hengenlähtö on noissa hommissa sitten pienestä kiinni!

    Äänestä

Kyllä nyt alkaa olemaan jo kaikki keinot halvempia kuin firmalta sähkön tilaaminen. Diesel-generaattori, oma tuulivoimala, aurinkopaneelit jne. tulevat halvemmaksi kuin sähkö, tai siis sähkön ns. siirto joka maksaa moninkerroin sähköä enemmän.

Äänestä
  • Generaattori tuottaa lisäksi lämpöä koko omakotitalon tarpeisiin. Agregaattien dieseleissä saa käyttää verotonta valopetroolia. Ne pitävät vain pahaa ääntä.

    Äänestä

  • PeeJiiPee kirjoitti:

    Generaattori tuottaa lisäksi lämpöä koko omakotitalon tarpeisiin. Agregaattien dieseleissä saa käyttää verotonta valopetroolia. Ne pitävät vain pahaa ääntä.

    Noissa moottoreissa käytetään niinsanottua maatiladieseliä. Aine on samaa kuin oikea diesel mutta veroa on saman verran kuin lämmitysöljyssä ja sitä saa käyttää työkoneissa. Mökkiöljy tai petroli hajottaa syöttöpumpun.

    Äänestä

  • gQ2p3Ddy kirjoitti:

    Noissa moottoreissa käytetään niinsanottua maatiladieseliä. Aine on samaa kuin oikea diesel mutta veroa on saman verran kuin lämmitysöljyssä ja sitä saa käyttää työkoneissa. Mökkiöljy tai petroli hajottaa syöttöpumpun.

    mitä ihmeen SAA , senhän nyt voi muutenkin itse päättää, kuka valvoo???

    Äänestä

  • eiwurvgn2u9 kirjoitti:

    mitä ihmeen SAA , senhän nyt voi muutenkin itse päättää, kuka valvoo???

    Poliisi ja tulli.

    Äänestä

KIITOS KATAINEN! Miksi sitä kääpiöpaskaa ei tapettu jo 10v sitten kuten moni unelmoi?

Äänestä
  • Jos ne pelkäs se möreää ääntä.

    Äänestä

Puukaasu-aggregaatti akusto on itsellä ollut mietteissä jo pidemmän aikaa.
Akuston lataisi tarpeen mukaan kerran tai pari viikossa. Puu on minulle tekemistä vaille ilmaista, mutta sähkö on silti vielä liian halpaa jotta näkisi moista vaivaa.

Äänestä
  • Saat lämmönkin kaupan päälle.

    Äänestä

Voithan sinä sellaisen rakennuttaa, ehkä joudut hankkimaan sähkökäytön johtajankin taloosi, jos tarpeeksi järeän teet.

Äänestä

Sähköä ei ole ilman öljyä. Nyt on korkea aika varustautua omavaraiseksi ravinnonkin suhteen.

Äänestä

Onko kissoja käsitelty ? Kaikkihan muistaa koulun ( jos on siis käynyt) luennon missä kaksi kissaa ja ebonenttisauva. Niillä kun kissojen nahkaa hankaa...niin kyllä paik.sähkölaitos kalpenee.

Äänestä

Älä asenna sähköjä ollenkaan.Voi muuten olla tulevaisuuden suuntaus on,että petromaxit ja kaasuvalot ja -liedet tulevat vielä takaisin.
Tuli tuossa äsken ohjelma että sähköyliherkkyys voi olla paha tulevaisuuden ongelma, ja että kännykät ,bluetoothiet ja Wlanit ovat säteilyttäjinä sieltä pahimmasta päästä, talon sähköjohdoista ja muista tv,mikroaaltouuni(jotka on myös pahoja säteilijöitä) yms puhumattakaan .
Tilanne säteily sairauksien suhteen saattaa muuttua todella nopeasti,jos ihmiset heräävät tähän ongelmaan joku päivä ja tutkijoiden päät kääntyy.
Tuossa ohjelmassa puhelimena oli joku heikkotehoinen lankapuhelin,jossa ääni siirtyi ohutta muoviputkea pitkin mikrofoniin sekä toista putkea pitkin kaiuttimesta korvaan,joten ei ollut mitään lähikontakteja elektroni laitteeseen. Kämpän lämmitys puulla,öljyllä, kaasulla tai etanolilla. Täälä tavoin ei ainakaan minkäänlaiset ylitehoiset sähköverkot ole elämisen haittatekijä.Eikä ryöstelevät sähköyhtiöt.
Uutiset voi lukea päivittäin,vaikka paikallisesta lehdestä.Ja viranomaisuutiset kuunnella jostain heikkotehoisesta patteriradiosta vaikka.

Äänestä

Lempäälässä eräs värikäs yritysjohtaja n. 70v sitten haistatti sähköyhtiöllä pkaa, kun se yritti sikailla hinnoilla. Hankittiin kaksi isoa dieseliä ja niihin generaattorit. Kun sähkön hinnasta neuvoteltiin, oli pakoputkista poistettu äänenvaimentimet. Dieselit höröttivät täydellä teholla, kunnes sähkölle löytyi oikea hinta. Seuraavan kerran dieseleitä käytettiin sähkölakon aikana n. 1978

Äänestä

Ukkosella metalliputki siihen talon kattopäätyyn niin on sähköä loppuelämäksi.

Äänestä

Yksi keino on:

Valtio pakkolunastaa yleisen edun nimissä Carunan.

Äänestä
  • Suomi lampaat?!

    Äänestä

Ei ole. Kesällä voi oman tarpeen tuottaa aurinkokennoilla ja myydäkin ylimääräisen sähköyhtiölle mitätöntä korvaustavastaan. Talvella kun sähköä kuluu paljon ja aurinkokennot ei tuota mitään pitää ostaa sähköä sitten kymmenkertaiseen hintaan. Tuulimyllytkin tuottaa vain silloin kun tulee. Kovilla pakkasilla on tyyntä.

Äänestä

Samaa miettinyt. Vosi olla järkeä sopivilla porukoilla muodostaa yhteisiä sähkölaitoksia tuottaman omiin tarpeisiin. Esim. 20-50 taloutta.... Ja puuta metsissä piisaa. Olisko joku höyryturbiinisysteemi???

Äänestä

Carunan tapauksessa kyse on rosvouksesta siirtoverkon käytöstä. Jos tehdään omia tuotantolaitoksia porukoilla, pitää varmaan olla oma siirtoverkko myös.

Yksi ajatus on siinäkin, että Carunan verkko kulkee maanomistajilta pakkolunastuslakien avulla varastetuilla mailla, jolloin kohtuuttomilla verkon käyttömaksuilla kansalta varastaminen täytyy olla jotenkin rikollista puuhaa. Eri asia olisi, jos sähköverkot olisi perustettu maanomistajille käypää korvausta maksaen, eikä varastamalla.

Pitääkö maanomistajien ryhtyä vaatimaan verkkojen purkua mailtaan, koska heiltä varastettuja maapohjia käytetään hyväksi heiltä varastamiseen yhä uudelleen sähkön siirroissa?

Äänestä

melkeinpä vuoden sähkö laskulla saa omankin voimalan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harmittaa.kovasti kirjoitti:

... ilman että joutuu firmojen armoille? Tai ylipäätänsä onko olemassa mitään mahdollisuutta enää todelliseen vapauteen jossa talon omistaja tuottaa itse itselleen sähköä omalla järjestelmällä? Jos on niin miten hiivatisti se maksaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu