sekasorto ja yhteisymmärrys tuhottiin kertalaakilla.
Ja kaiken takana piilee Suomen Presidentti.
Kuinkas tässä nyt noin kävi
Eihän sitten tarvittukkan MV-lehteä ja Ilja Janitskia.....hahahahahahahahhhaha.
Sorry mun vahingoniloiset naurut.
Ja kaiken takana piilee Suomen Presidentti.
Kuinkas tässä nyt noin kävi
Eihän sitten tarvittukkan MV-lehteä ja Ilja Janitskia.....hahahahahahahahhhaha.
Sorry mun vahingoniloiset naurut.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tämä sekasorto on ihan tervetullutta. Viimeinkin, pitkän raskaan odotuksen jälkeen se tapahtui. Maan korkein johtaja on puhunut. Nyt kaikki mutisijat hiljaa, ja toimikaamme hänen esimerkkinsä mukaan. Suuret kiitokset oikeudenmukaiselle presidentille. Isänmaa ei olekaan menetetty.
Pulinat pois.
Presidenttimme piti mahtavan hyvän puheen Siitä kiitos hänelle.
Uskon että suurin osa, ellei lähes kaikki ovat tästä yhtä mieltä. Jos joku suvakki aukoo leukojaan jääköön se omaan arvoonsa
Maikkarin uutisetkin otti jo Iloniemen vahvistamaan Niinistön viestiä, ei enää elintasomatuja.
Sensuurimediakin alkaa taipua...
Sss-ketjun on myös nöyrryttävä, tämän suorempaan Niinistö ei julkisesti voi puhua, ilman että sss:t menettää kasvonsa.
Suomen pakolaisavussa Niinistön puhetta seurattiin alakuloisissa tunnelmissa.
”Tuntuu, että suomalaispäättäjiä pelottaa maahanmuutto. Nyt, kun rasismi on tullut katupartioiden ja muiden kautta näkyväksi, niin julkisuudessa näyttää siltä, että koko kansa olisi peloissaan tästä asiasta”, sanoo Suomen pakolaisavun viestintäpäällikkö Kaisa Väkiparta.
”Presidentiltä voi odottaa arvojohtajuutta, jossa ihmisoikeudet ovat keskeisesti mukana. Tämä on tärkeää erityisesti tällaisella hetkellä.”
Niinistö sanoi puheessaan, että kansainvälisissä pakolaisia koskevissa sopimuksissa olisi päivittämisen varaa. Niinistö toivoi EU:n tunnustavan, että sopimusten vaatimukset ovat nykyisellään liian tiukkoja.
”Niinistön esiin nostamissa asioissa unohtuu se, että kun näitä sopimuksia toisen maailmansodan jälkeen tehtiin, niissä haluttiin suojella eurooppalaisia eli meitä itseämme. Mielestäni on ristiriitaista, että oikeuksia suojelun hakuun halutaan kiristää, kun asia koskee muualta tulevia”, Väkiparta sanoo.
Suomen pakolaisapu on Niinistön kanssa samaa mieltä siinä, että sopimuksia pitäisi päivittää. Järjestö toivoo, että pakolaissopimuksessa huomioitaisiin esimerkiksi ilmastonmuutos ja seksuaalisen suuntautuneisuuden aiheuttama vaino.
Suomen pakolaisapu on Niinistön kanssa samaa mieltä myös siitä, että maahanmuutto on paikoin hallitsematonta ja että asiaan liittyy ongelmia.
Presidentiltä nähtiin juuri arvojohtajuutta. Hän on valmis asettamaan suomalaisten edut lähi-idästä ja pohjoisafrikasta tulevien nuorten muslimimiesten etujen edelle. Näin Suomen presidentin kuuluukin toimia, vaikka suvakkilortot olisivatkin valmiina luovuttamaan vaikka koko maan kaikille maailman turvapaikkaa (l. ilmaista elatusta) janoaville huijareille.
Jo oli aikaki pressan tulla esiin ja nostaa kissa pöydälle.
Tosiasiat järjellä esiin napakka juttu uutta suuntaa tämän asian hoitoon.
Elintasopakolaisten hyysäys ja rahan posketon jako loputtava. Kyllä tulijoita riittäisi pohjolan sosiaaliparatiisiin miljoonittain joka vuosi.
Ilmainen täyshoito koko loppuelämän kuullostaa hyvältä, muuttaisin itsekkin.
Nämä elintasopakoloisapinoita hyysäävät ameeban tasolla olevat suvakit voitais velvoittaa maksamaan näiden pakoloisten kaikki kulut täällä,tai lähettää tuonne villielukan tasolla olevien ählämimaihin niin saisivat nämä vajakkisuvakit touhuta siellä niiden kanssa.
Niinistö oli myös sitä mieltä, että kaltaisesi idioottinatsirääväsuut voisivat vastaisuudessa pitää typerät turpansa kiinni ja antaa sivistyneiden ihmisten hoitaa ongelmat.
voi että nyt joutuu suvakinvajakki nielemään katkeraa kalkkia, olette vähemmistö häviäjiä, onneksi, johan osoititte älykkyytenne kaikille keppiheppa ja pelle leikeillänne, se on LOPPU NYT, vituttaako, hahhahhaaaaaaaaaa...
Ei vituta. Enkä ole suvakki, vaan maahanmuuttokriittinen. Mutta osaan kirjoittaa ja ilmaista mielipiteitäni sivistyneesti. Sinä et, koska olet tyhmä, teini tai molempia.
Samaa mieltä elintasopakolaisista - samoin meistäkin suomalaisista joutui 1960-70 -luvuilla ainakin 300.000 muuttamaan elintason perään Ruotsiin. Ja muualle...
Noo...nyt oot kyllä hieman hakoteillä. Nämä suomalaiset lähtivät ruotsiin töihin. Heille oli siellä siis valmis työpaikka. Tietääkseni kukaan suomalainen ei muuttanut sinne työttömäksi tai anonut tuvapaikkaa saadakseen paremman elintason.
Koitahan hörhö selvittää faktat ja lopetella tuollainen huuhaa! En usko, että kukaan suomalainen ois vastaan maahanmuuttajaa, jolla on täällä jo valmis työpaikka ja joka hakee lupaa työperäisin perustein. Suvakeilla tuntuu olevan hirveä pakkomielle sekoittaa turvapaikanhakijat ja työperäisesti maahan muuttavat. Voin kertoa sinulle, ettei noilla kahdella ole mitään tekemistä toistensa kanssa!
Näin on - Suomalaisille annettiin hövelisti töitä Maraboulla ja muuallakin Ruotsissa, palkat oli hyvät ja asunnot tilavia, mutta suomalaisia halveksittiin ja haukuttiin finnjäveleiksi.
KUNNES nykyään, kun matut ovat saartaneet koko Ruotsin, suomalaiset ovatkin "ihan hyviä tyyppejä" yhtäkkiä svedupettereiden mielestä...
turha pillittää, suvakin elämän on suvakki itse pilannut häpäisemällä itsensä pelleksi, sinisilmäiseksi, hyväksikäytetyksi tekemällä. onneksi tuollaiselle röyhkeydelle ja valheelle löytyi raja.
Suvakkien viimeiset yritykset puolustaa elintasoloisia ja alentaa maanmiehiään. Ei teidän sanomisilla ole enää senkään vertaa arvoa, mitä sillä oli aiemmin. Nyt kun isot nimet on viimein avanneet suunsa, niin nyt se pato aukeaa pikkuhiljaa ja korjausliikettä alkaa tapahtumaan. Suvakkien pitää nyt vaan tajuta olevansa vaan tyhjänpäiväinen kitisevä vähemmistö ja olleensa koko ajan väärässä ja kun kerran silti vielä olemme länsimaa ja demokratia niin täällä enemmistö on aina oikeassa, eli pää kiinni ja hyväksykää kohtalonne.
Nasiman puheista kuultaa suuri ihmisviha suomalaisia ihmisiä kohtaan.
Muutenkin erityisesti alamittaiset voisivat vähän miettiä miten sopivaa on ylipäätän tuoreeltaan kritisoida voimallisesti tasavallan presidentin puhetta valtiopäivien avajaisissa.
Kansanedustajille soisin sen, että he käyttäytyisivät arvokkaasti. Jota he kyllä koko ajan rikkovat, koska suuri osa heistä halveksii Suomen kansaa.
Ai ettei presidenttiä saisi kritisoida. Ei edes Halosta? Eikä suurin osa kansanedustajista ketään halveksi. Varsinkaan Suomen kansaa. Valtaosa kansasta kun ei ole edes seminatseja. Ja valtaosa edustajista (todennäköisesti persuja lukuunottamatta) äänestetään eduskuntaan myös seuraavissa vaaleissa uudelleen. Miksi tuo "Suomen kansa" äänestäisi sinne samat heitä halveksivat naamat takaisin?
Joo, mut mua ihmetyttää tuo yhtäkkinen Nasiman ja Kiken lämmin ystävyys - onko Kike sittenkin suvakki?
Ei varmaan, Kike on valkoihoinen joten hän on geneettisesti rasisti.
Sale on ensimmäinen julkisuuden henkilö, joka uskalsi sanoa, että eihän keisarilla ole vaatteita. Suurin osa kansastahan on ollut koko ajan sitä mieltä. Ongelma on vaan ollut siinä, että tavalliset kansalaiset on heti vaiennettu leimaamalla rasisteiksi. Presidentin arvovallalle oikea veto juuri oikeaan paikkaan.
Hembergin mielestä Niinistön näkemys on outo.
”Ihmisten liikkeellelähdön motiivien epäileminen on mielestäni aika kummallista. Kuuntelin eilen yhtä irakilaisrouvaa, joka kertoi tulleensa raiskatuksi kotimaassaan. Ei minulle tullut sellaista oloa, että minulle syötetään tässä jotain fuulaa.”
Hemberg uskoo Niinistön puheen kiristävän Suomen maahanmuuttopolitiikkaa. Hänen mielestään puheen pitopaikka eduskunnan kevätkauden avaavissa valtiopäivien avajaisissa on symbolisesti erittäin tärkeä.
”Kun presidentti pitää tällaisen puheen, niin se on hänen ohjaustaan päättäjille, että ottakaa tiukka linja, epäilkää kaikkea ja vetäkää rajat kiinni. Kaikki merkit viittaavat siihen, että kiristyksiä tulee”, Hemberg sanoo.
”Tämä on arvo ja asennekysymys. Olisin odottanut jotain toisenlaisia sisältöjä. Etenkin kun meitä on autettu silloin, kun olemme apua tarvinneet.”
Hemberg jakaa kirkon ulkomaanavun nimissä veronmaksajilta kerättyjä rahoja, kirkollisveron ja valtion avun turvin kertyneitä, ja luulee että sitä rahaa on aina vaan käytössä ilman kattoa. Kannattaisi opetella laskemaan niin huomaisi että raha alkaa olla loppu nyt, maksajat on lypsetty kuiviin. Hyvä sitä on olla maailmanparantaja toisten rahoilla.
Sale on kyllä aika vekkuli tyyppi - paranee vaan vanhetessaan, toisin kuin Hölönen.
Hieno puhe hienolta pressalta. Kunnioitukseni nousi entisestään. Äänestinhän Niinistöä pressaksi ja se kannatti. Järkipuhetta. Suomen pelastaja!!!!!!!!!! Siis edes yksi johtaja ajattelee kansansa parasta.
Mitenkähän kaikesta oikeasta vallasta riisuttu kiiltokuvapresidentti mitään pelastaisi? Koko virkahan lähentelee nykyään vaikutusvallaltaan Ruotsin kuningasta.
En ollut viimeksi ihan varma Niinistöstä. Olipa huojentava asia. Sentään yksi joka laittaa arvovaltansa peliin ja vie tätä maata oikeaan suuntaan.
Muiltahan tuo arvovalta onkin jo valahtanut pöksyyn.
Minkä arvovallan?
Nyt meillä on jo kaksi raskaan sarjan tukipylvästä taistelussa mamutusta vastaan, nimittäin Teemu Selänne ja Sauli Niinistö.
Kummallakin niin hurjasti yhteiskunnallista valtaa, että ihan hurjasti hirvittää nuo digtaattorit.
Vielä kun ihan suvakkien kiusaksi saataisiin joku nainen tähän maanpuolustukseen mukaan.
Kuka?
Surkeeta kun ei tule ketään mieleen...
Sinun piti varmaankin kirjoittaa "digitaattorit".
Räsänenhän jo otti kantaa.
Ja minkähän takia, ja ketkä, tässä muutama vuosi sitten halusivat vähentää presidentin valtaa. Nyt ollaan tässä ettei paljoa muuta kuin arvojohtajuus. Kyllä olivat tyhmiä, ihan halosen takia sen tekivät. Eikö tajunneet suomen herrat, että joskus on miespresidenttikin, ja vielä kokoomuksesta. Luulivatko että halonen on ikuinen.
En ole aikaisemmin suuremmin ihaillut Niinistöä. Nyt tuli niin hieno puhe, että tippa meinasi tulla linssiin. Asiaa ja tunnetta hienosti muotoiltuna. Toivottavasti Juha Sipillä ei taas kuorsannut ääneen puheen aika.
Kyllä vaan... Olenkin miettinyt, että MIKSI Jumala pelasti Saulin ja hänen poikansa Tsunamista?
Tätä aikaa varten varmaan - Olisiko Salesta sittenkin tulossa oikea kunnon Suomen Johtaja, ei ehkä Kekkosen veroinen, mutta paras ainakin aikoihin...
Hieno puhe. En tiedä, missä menee se raja, jossa ihmisiltä häviää järki. Ainakin päättäjämme toimivat kuin aivokuolleet.
Eihän voi olla niin, että kuka tahansa maailmassa voi kävellä minkä tahansa maan rajan yli toiseen valtioon ja päästä pitkään täyshoitoon sanomalla yhden ainoan sanan. Ja näyttämällä ainoatakaan asiapaperia.
Joo, olen ihmetellyt tuota samaa asiaa eli järjen häviämistä. Kirjoitinkin jo jossakin että koko maailma tuli kerralla hulluksi. Eli nyt niitä ikiaikoina kirjoitettuja sopimuksia pitäisi rukata uuteen uskoon ja vastaamaan nykypäivän tilannetta.
Olemme kiitollisia Niinistölle,hänen totuuden sanoistaan ja herätyksestä
kansaamme kohtaan.Ehkä meillä sittenkin viellä on toivoa pelastaa Suomi tästä
kansainvaelluksesta johon maamme on täysin syytön.Mielipuolien riehuessa ja tuhotessa omia maitaan,saadakseen kansoilleen aiheen tunkeutua syyttömien
maihin elätettäväksi ,omien maat.Ei pienten maiden varallisuus kestä kansainvaellusta ja vieraita väkijoukkoja,sen pitäisi sanoa jokaisen järki.
SDP:n venkoilut paljastuu. Joukkopako SDP:stä pelastaa Suomen.
Mie jo sanoin bye bye..
Kyllä se nyt on niin että poliikunnassa puhe taisi olla SUURI helpotus kaiken loanheiton jälkeen, aivan upea ulostulo. Teemu8 hienosti pohjusti tilaa vallan ylimmälle taholle.
Eikö tunnukin vähän helpommalta hengittää?
Ei vielä, mutta kohta...
Sitä kannattaa odottaa.
Kyllä - Näin Citymarketissa ostoksilla hymyileviä ihmisiä yllättävän paljon, vai johtuiko se siitä, että itse hymyilin. :)
Presidentti Niinistö pelasti Suomen!
Hän on kansan presidentti!
Hänellä on arvot oikealla paikallaan.
SSS-miehet saivat nenälleen!
Äläs vielä hihku - Kattellaas viäl vähän...
Ollaan ihan liikaa viimeaikoina saatu paskaa päälle, joten ei ihan vielä voi luottaa, ennenkun alkaa jotain TOSI HYVÄÄ ja merkittävää tapahtuun tässä maassa eli saadaan matut heivattua veke täältä.
Jää tapahtumatta, ei niitä mihinkään lähetetä. Tulee tälläinen lyhyt suvanto vaihe ja sitten jatketaa taas keväällä ja rikotaan viimevuoden ennätykset. Ruotsalaiset rasvaa jo juniaan kuntoon ja SuomenPakolaisristiRisti etsii liikemies kumppaneineen jo kuumeisesti uusia vokkeja bisneksekseensä. Sitten on vielä itärajan arvoitus mistä voi tulla ihan mitä vaan niinkuin viimevuosisadalta muistamme ja tulevat muuten ihan yllättäen ja pyytämättä.
http://areena.yle.fi/1-3167745
YLE sensuroi Presidentin puheen. Katsokaa 23 min ja etenpäin.
Tämä on niin törkeää toimintaa Yle propagandalaitoksen puolelta että ei ole moiselle vertaa.
YLE on lakkautettava, tai ainakin vaadittava tilille valheistaan ja sensuureistaan.
Petteri Orpo taannoin puhui tolkkupuhetta aamulla ykkösaamussa. ja Kappas, uusinnassa ja areenassa lähes puolet Petterin puheesta oli leikattu pois, koska ei sopinut ylen ideologiaan.
Meillä on kaikkein aikojen tolkuin presidentti, jota kumartakaamme ja kiittäkäämme.
Mahtavaa ensi vuonna katsoa linnanjuhlia kun Teemu Selänne kättelee toisiaan, Suomen itsenäisyyspäivänä. Juhlallista. Kaksi niin isänmaallista miestä.
Jos jos edesmennyt sotiemme veteraani vaarini kuulisi nykypäivän yle uutisia,
niin kääntyisi haudassaan.
"Pääministeri Sipilä presidentti Niinistön puheesta: Hyvä, että tuli tämä tolkun ihmisen näkökulma" hs 4.2.2016
Jaha, hyvä niin, muttei kelvannut sama sanoma kun tuli kansan suusta.
Mitään muutosta ei tule. Samapa se on mitä Niinistö lausuu jos turvapaikanhakijaa lappaa rajan yli. Passia ei tarvita. Riittää kun sanoo asylum. Se on kuin sesam aukene.
Ja jos oikein verbaalisesti haluavat tuoda asian esille: "Asylum, give me my money, I want my money" (viitaten siihen erääseenVokkilaisen sanomaan)
Ehkä vasta silloin kun ;Merkel kaatuu niin Sipiläkin uskaltaa tulla ulos kaapistaa - pressan puhe ei vielä riittänyt kun haluu olla eu,n mallioppilas.
Ja Merkel kaatuu.
Jos Euroopan valtioiden hallitukset eivät ala määrätietoisesti koventaa otteitaan maahanmuuton lopettamiseksi, alamme nähdä separatististen liikkeiden nousun. Alueet, jotka ovat vielä säästyneet arabitulvalta, alkavat tosissaan havitella itsenäisyyttä, Suomessa Ahvenanmaa?
Aikoinaan mietittiin Suomessa, miten Kiina aikoo ratkaista köyhyysongelman. Vyöryisikö tuhat miljoonaa rutiköyhää kiinalaista Eurooppaan. Kiina valitsi toisen tien: Kiinalaiset omaksuvat lännessä kehitetyn tieteen ja tekniikan ja rakentavat sillä omaa maataan.
Nyt valtamediamme ja osa päättäjistämme ovat valinneet arabien ja afrikkalaisten suhteen toisen tien: kymmenet ehkä sadat miljoonat muuttavat Eurooppaan ja Euroopasta tehdään kansojen sulattamo. Focus.de lehden mukaan saksan opetusalan virkamiehet ehdottavat jo pakollista arabian kielen opetusta saksaksankielisille koulussa.
Päättäjät viittaavat kintaalla sekamelskan syntymiseen Euroopassa ja myös Suomessa, jos halitsematon kansainvaellus jatkuu. Pakolaisten auttamista lähellä lähtömaita laiminlyödään. Turkkiin on mennyt Syyriasta yli kaksi miljoonaa pakolaista, suuri osa turkinsukuisia turkmeneja. Mutta Turkki ei ole vielä saanut senttiäkään avustusta EU:sta. Sen sijaa Euroopassa suunnitellaan käytettäväksi kymmeniä miljardeja maahanmuutajien asuttamiseen Eurooppaan.
sipilä ja stubb on karkotettava maasta. Menkööt brysseliin ja takaisin ei tarvi enää tulla. Muut hoitaa täällä ongelman.