YLE sensuroi Tasavallan Presidentin puheen

JokuTolkkuYLEEN

Kummasti Suomen Tasavallan Presidentin Valtiopäivien avajaispuheessa 22.59 kohdassa yle pätkäissyt äänen poikki.
http://areena.yle.fi/1-3167745#autoplay=true

Kun Ninistön pitäisi sanoa:

"Käytännössä se toteutuu niin, että jokainen, joka osaa sanoa sanan "asylum", turvapaikka, pääsee sisään Eurooppaan ja Suomeen, sana tuottaa tavallaan subjektiivisen oikeuden ylittää raja. Vailla mitään oikeaa perustettakin saa täyden, vuosiakin kestävän tutkinnan, ja pystyy sen jälkeen välttämään pakkotoimia, elleivät turvapaikan edellytykset täytykään, ja siis jäämään sinne, minne väärin perustein tuli."


Uskomatonta YLE, aivan uskomatonta!

17

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P-Korea
      • pilkotaan.myydään

        Ylen toinen "tekninen vika" pimensi suomenkielisen selostuksen. Suomenkielisellä kanavalla kuultiin vain ruotsinkielinen selostus. YLE ilmoitti vahingossa kytkeneensä piuhat ristiin.
        Suomen pakkovero Yle. Budjetti 500.000.000 euroa.
        Pilkottava ja myytävä. YLEen on pesiytynyt sellainen sakki ja toimituskulttuuri, ettei muuten Suomessa kuule oikeita, vääristelemättömiä uutisia.
        Yksi TV-kanava ja radiokanava sekä YLEn arkisto saisi jäädä. Niille kanaville katsotaan selväjärkisimmät ja ammattitaitoiset toimittajat.


    • Alpo_Yksikivi

      Täysin uskomatonta! Mitä vielä on tulossa?

      Niinistön ääni on katkaistu täsmälleen kahden lauseen välistä. (pisteen ja isonkirjaimen väliltä) ja ääni jatkuu sivulauseen ensimmäisen sanan alusta, siis heti pilkun jälkeen. Sensuroija ei siis katkaissut sanaa kummassakaan leikkauskohdassa.

      Oliko myös suorassa lähetyksessä tämä sensurointi?

      ---lainaus puheesta alkaa---

      "Kuulemme paljon puheita siitä, miten rajat pitää sulkea, tai ainakin rajoittaa tulijoiden määrää ja etenkin palauttaa takaisin heti kaikki ne, jotka pahaa tekevät. Ja moni on ihan samaa mieltä ja ihmettelee, miksei näin jo ole tehty. Siihen on selitys.

      >SENRUROINTI ALKAA>Tulen nyt lähemmäs keskeistä kysymystä. On tehty kansainvälisiä sopimuksia, EU-direktiivejä ja kansallisia lakeja, ja on ajateltu kauniisti ja oikein – että kaikkia hädässä olevia autetaan.

      Käytännössä se toteutuu niin, että jokainen, joka osaa sanoa sanan ”asylum”, turvapaikka, pääsee sisään Eurooppaan ja Suomeen, sana tuottaa tavallaan subjektiivisen oikeuden ylittää raja. Vailla mitään oikeaa perustettakin saa täyden, vuosiakin kestävän tutkinnan, ja pystyy sen jälkeen välttämään pakkotoimia, elleivät turvapaikan edellytykset täytykään, ja siis jäämään sinne, minne väärin perustein tuli.

      Sitten itse dilemmaan, joka liittyy syvästi arvomaailmaamme.

      Eurooppa ei pitkään enää kestä hallitsematonta kansainvaellusta. Sietorajan ylittyminen romahduttaa arvojärjestelmäämme. Käy niin, että pyrkimys hyvään tuottaa kaikille pahaa.

      Useimpia, ellei lähes kaikkia, rajoitustoimia on epäilty kansainvälisen oikeuden ja sopimusten vastaiseksi. Siitä seuraa, ettei voida tehdä sitä, mitä välttämättä monien mielestä pitäisi tehdä."
      ---lainaus puheesta päättyy---

      Koko puhe: http://www.presidentti.fi/public/default.aspx?contentid=341374&nodeid=44810&contentlan=1&culture=fi-FI

      • Alpo_Yksikivi

        Unohdin, pähkinä matemaatikoille: Millä todennäköisyydellä tekninen satunnainen vika leikkaa puheen tuolla tavalla. Eli leikkauksen alku osuu hiljaiseen kohtaan kahden lauseen välillä JA leikkaus päättyy hiljaisessa kohdassa lauseen ja sivulauseen välissä.

        Tähän on mahdollista laskea todennäköisyys eri luotettavuustasoilla sillä sanoilla on keskipituus, samoin lauseilla.


    • Kiinassa

      Mutta se huomioitiin Ruotsissa ja KIINASSA:

      Presidentti Niinistön puhe huomioitiin ulkomailla – ”Yllätti monet”
      Presidentti Sauli Niinistön puhe valtiopäivien avajaisissa 2016

      Julkaistu: 3.2. 22:30 Iltasanomissa, josta ote:

      VALTIOPÄIVIEN AVAJAISET Tasavallan presidentti Sauli Niinistö piti varsin tiukan puheen valtiopäivien avajaisissa keskiviikkona.

      Tasavallan presidentin Sauli Niinistön puhe on uutisoitu Ruotsissa ja Kiinassa. Sekä Svenska Dagbladet että Helsingborgs Dagblad julkaisivat uutistoimisto TT:n uutisen aiheesta. Uutinen oli otsikoitu ”Niinistö: Me emme selviydy kansanvaelluksesta”.

      • kyllä.se.siitä

      • Alpo_Yksikivi

        Halvatun halvattu. Onkohan YLE päässyt sensuroimaan sitä käännöstä joka puheesta on ulkomaisille uutistoimituksille jaettu? Tai onko se jopa YLE:n väännös?

        Virallinen käännös on täällä: http://www.presidentti.fi/Public/default.aspx?contentid=341376 se näyttää pikaisella vilkaisulla olevan sensuroimaton. Se on parin ylimääräisen linkin takana, verrattuna Suomenkielisen puheen www polkuun.


      • euroopan.nousu.ja.tuho

        Ruotsalaiset itse kääntäneet; eivät vielä uskalla myöntää tosiasiaa.


    • Alpo_Yksikivi

      YLE:n seliseli: http://yle.fi/uutiset/niiniston_puheesta_katoavan_aanen_syy_tekninen_vika_ei_sensuuri_tai_salaliitto/8647133

      Lopputuloksena on että valtaosa Suomalaisista eli he jotka katsoivat lähetyksen suorana eivät enää viitsi (tai eivät osaa) katsoa sitä uudelleen Areenasta
      http://areena.yle.fi/1-3167745
      Heille jää merkittävästi väärä puheesta koska se oli sensuroitu. Vain he suomalaiset jotka seuraavat luotettavia medioita kuten MV-Lehteä
      http://mvlehti.net/2016/02/03/sensuroiko-yle-presidentin-puheesta-noin-1-minuutin-ja-18-sekunttia/
      tai avointa foorumia kuten tätä Suomi24:ää tietävät mitä Presidentin puhe todella sisälsi.

      Se että Presidentin ääni oli leikattu niin siististi, sanoja rikkomatta, sekä se että leikkaus kohdistus puheen kaikkein tärkeimpään kohtaan, osoittaa ilman epäilyksen häivää että kyseessä oli suunniteltu teko, sensuuri. Ilmeisesti Niinistö ei hyväksynyt tempausta koska YLE on nyt ylitöinä yöaikaan jostakin taikonut esiin sensuroimattoman version Areenaan. Kyseessähän piti olla tekninen vika eli ääni oli jotenkin mystisesti hävinnyt, ääntä ei välitetty katsojille eikä se tallentunut Areenan tallenteeseen. Mutta nyt YLE on jotenkin mystisesti jälkikäteen kyennyt poistamaan tuon teknisen vian, sitä ei siis tapahtunutkaan. http://areena.yle.fi/1-3167745

      • Jataaskerran

        Jälleen kerran MV kertoo totuuden ja Yle sensuroidun version.


    • Syyllinen-esiin

      Tekninen vika? Kuka vastuussa?
      Inhimillinen virhe? Kuka teki?
      Nimi?

    • vallankaappausko

      Sairasta, koko vuoden on tavallisten kansalaisten ääni mykistetty keskustelupalstoilla, kansalaisten laillisia mielenosoituksia on määrätietoisesti häiritty ja nyt, kun presidentti pitää puheen, jossa todetaan samat asiat, mitä kansa on turhaan yrittänyt sanoa, se sensuroidaan!

      Suomessa on tapahtunut vallankaappaus ja tiedotusvälineillä on ollut siinä suurin rooli. Nyt näytettiin selvästi, ettei uusi vallankaappaushallinto kunnioita edes presidenttiä (hänethän kansa on suoraan valinnut).

    • Alpo_Yksikivi

      Kyseessä on YLE:lle yksi tärkeimmistä vuosittaisista ulkolähetystapahtumista joten siellä oli kolme tai neljä kameraa ja mikkiä pyörimässä, nimenomaan teknisiä virheitä varten ja jokaista kuva- ja ääni-striimiä on monitoroimassa useampi kuva- ja ääni-tarkkailija välitystien eri pisteissä. Näin toimii YLE ja kaikki suuret yleisradioyhtiöt. Kaikki kamerat ja mikit ovat tietenkin myös ohjaajan herkeämättömässä valvonnassa, ohjaaja on puheyhteydessä kameramiehiin ja päättää kuvakulmista sekä siitä mikä kamera (mikkeineen) kulloinkin on aktiivina. Jos kuva tai ääni katkeaa niin lähteeksi otetaan samantien jokin toinen kamera.

      Mutta YLE selittää että niin lähetyksen ohjaaja kuin kaikki tarkkailijat (ehkä 8 henkilöä) nukkuivat puheen tärkeimmässä kohdassa noin 80 sekuntia.

    • niinsevaanon

      Toivottavasti eduskunnan tiedotus on jatkossa Suomen kansan puolueeton media :)

    • aimikaonkuiti

      YLE seuraavaksi presidentiksi ja resitentti pakolaiseksi Iraniin.
      Nyt lopppu presidentti kahvin juonti, jotain rajaa on sentään oltava ja tätä rajaa ei aukaista.

    • aimikaonkuiti

      YLE sensuroi Tasavallan Presidentin puheen
      >>>>>>>>>>>>>>>>
      Tasavallan Presidentti sensuroi YLE puheen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      138
      3159
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2992
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1408
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      141
      1145
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1077
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      997
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      807
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      783
    Aihe