Nyt riitti suomen ortodoksisuus minulle

Haluan liittyä jonkin muun ort kirkonpiiriin ulkomailla miten se voi onnistua jos asun suomessa?
19124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suosittelen Moskovan patriarkaatin alaisia seurakuntia Helsingissä. Niitä on kaksi, Pyhän Nikolaoksen srk ja Pokrovan srk. Pyhän Nikolaoksen seurakuntaan kuuluu myös paljon suomalaisia jotka ovat eronneet Suomen ort. kirkosta erinäisten syiden takia, ja ovat nyt löytäneet uuden hengellisen kodin sieltä. Linkki alla:

http://www.svt-nikolai.org/fi/?page_id=7

Äänestä
  • En halua koska moskovan patriarkaatti on korruptoitunut papistoa myöten ja he veloittavat kirkollisista palveluksista rahaa.

    Olen ajatellut jerusalemin patriarkaattia lähinnä.

    Äänestä

  • Jos etsit vähemmän korruptoitunutta, niin ei kannata Jerusalemin patriarkaatin suuntaan katsoa. Kokeile vaikka Antiokiaa - tai vaikka Konstantinopolia, mikä Suomessa tarkoittaa Suomen ortodoksista kirkkoa.

    Äänestä

  • Eräs mahdollisuus on Viron ortodoksinen kirkko. Se Konstantinopolin patriarkaattiin kuuluva. Siellä ei ole veronkantoa, vaan jäsenmaksu.

    Äänestä

  • vaihtoamiettivä kirjoitti:

    Eräs mahdollisuus on Viron ortodoksinen kirkko. Se Konstantinopolin patriarkaattiin kuuluva. Siellä ei ole veronkantoa, vaan jäsenmaksu.

    En tykkää konstantinopolin touhuista eli patriarkaatin vaihto. Haluan perinteiseen kuulua mihin Jeesuskin muinoin. Jerusalemiin en mihinkään indokiinaan onko estettä jos aikoo asua suomessa

    Äänestä

Tämä aloitus on hyvä esimerkki tyypillisestä kirkkoonliittyjästä joka tulee oma agenda mukanaan Suomen Ort kirkkoon. Ei ole sisäistänyt Ort kirkon henkeä vaan on tyypilliseen protestanttiseen tapaan individualisti. Haluaa muuttaa kirkkoa oman itsensä näköiseksi ja kun se ei onnistu niin kuvittelee että patriarkaatin vaihdolla asia hoituu. Tiedoksesi: täydellistä patriarkaattia ei olekaan. Tällä asenteella törmäät kiviseinään yhä uudelleen.
Et voi Suomessa asuvana vaihtaa patriarkaattia (paitsi korruptoituneeseen putinlandian patriarkaattiin). Käytännössä sinulla on kaksi vaihtoehtoa. Joko muutat Palestiinaan tai palaat kiltisti takaisin protestanttiseen kirkkoon. Siellä voit vaihdella kirkkoa ihan niin paljon kuin sielu sietää. Suosittelen jälkimmäistä. Hei hei!

Äänestä
  • Ehkäpä protestanttisessa kirkossa ei ole elitismiä eikä sisäpiirejä.Kustas tuon tietäisin kun en ole koskaan sellaisessa ollut.

    Tyypillinen elitisti ortodoksin vastaus sisältö vailla mitään hengellistä.

    Äänestä

Tulevaisuudessa aion liittyä Moskovan patriarkaatin alaisuuteen, koska en voi sietää Helsingin metropoliitta Ambrosiusta. Lisäksi suomen ortodoksinen kirkko viettää Pääsiäistä harhaoppisen kalenterin mukaan.
Sinun puheet tuosta pappien korruptoituneisuudesta ovat aika omituisia, jos ollaan todella tarkkoja kaikkihan meistä ihmisistä ovat enemmän tai vähemmän korruptoituneita. Mitä tulee tuohon rahan ottamiseen kirkollisista palveluksista, tietääkseni ne ovat nykyisin vapaaehtoisia maksuja, lisäksi se kuuluu venäläiseen kristilliseen perinteeseen ellet sattunut tietämään.

Äänestä
  • No eipä ole.
    Mospatin kirkoissa on tuiki tavallista että kirkon seinällä on hinnasto kaikesta. Mitä maksaa häät, hautajaiset, panihida... Ihan pikkurahasta ei ole kysymys. Köyhällä ei ole aina rahaa hautajaisiin tai häihin. Että se siitä 'ihanasta' Mospatista.
    Kirkko on kuule paljon enemmän kuin yksi piispa. Etpä paljon kirkosta ymmärrä jos noin ajattelet.

    Äänestä

  • Kuule ei sinänsä että ottaisin kantaa, mutta tietääkseni myös Suomen ortodoksisessa kirkossa häät ja hautaiset maksaa aika maltaita. Joten se siitä "ihanasta" suomesta. Lisäksi ambrosius on jopa minunkin silmissä harhaoppinen ja ärsyttävä mies, eikä näitä muitakaan Suomen piispoja toina paljon kehua. Jopa yleismaailmallisesti, Konstantinopolin patriarkkaa ja Antiokian patriarkkaa (piispoja) voitaisiin kritisoida rooman paavin "nuoleskelusta", kuten myös Romanian ja Kreikan ortodoksisen kirkon tiettyjä piispoja. Moskovan patriarkkaa voidaan kritisoida valtion nuoleskelusta. Kirkossa on kuule paljon näitä piispoja joiden sakramentaalista asemaa voidaan uudelleen miettiä.

    "Etpä paljon kirkosta ymmärrä jos noin ajattelet." Mielestäni tuon kommentin olisit voinut jättää sanomatta, tuo aika vähättelevä ja loukkaava. Mistä sinä tiedät kuinka paljon hän ymmärtää kirkosta? Entä sitten jos hän kokee Moskovan patriarkaatin lähempänä sydäntään, mitä me olemme häntä tuomitsemaan.

    Äänestä

  • Ihan oikeasti, onko missään hyvää piispaa tai seurakuntaa. Joku on sanonut: Älä yritä muuttaa muita, vaan muuta itseäsi. ?

    Äänestä

  • Totta, totta! Harvassa ovat ne hyvät piispat tai seurakunnat. MItä enemmän miettii yleismaailmallisen Kirkon piispojen tekemisiä sen synkempi mieli tulee. Mitäpä muuta me tavalliset ihmiset voimme tehdä kuin rukoilla, jos pienikin rukous onnistuu muokkaamaan sieluamme Jumalaan päin se olisi suuri saavutus.

    Äänestä

Suomen Ort kirkon papin toimittama avioliittoon vihkiminen tai hautaan siunaaminen ei maksa PENNIÄKÄÄN seurakuntalaisille. Totta kai muita kustannuksia tulee. Mospatissa pappi ottaa ainakin jokaisesta palveluksesta /toimituksesta rahaa. Summat vaihtelevat mutta euroissa puhutaan sadoista euroista siis avioliittoon vihkimisessä tai hautajaisissa.
Että sinne vaan maksamaan satoja euroja jokaisesta jutusta.

Äänestä
  • Entä sitten, jos pappi ottaa vastaan maksun onko siinä jotain väärää. Ei ne ortodoksipappien palkat kovinkaan kummaisia ole täällä suomessakaan. Tässä voisi liittyä moskovan patriarkkaan, juuri tuon maksun takia jota sinä niin vihaat.

    Äänestä

  • Moskovan patriarkaatin seurakunnissa ei kanneta veroa kuten meillä. Palkkiolla katetaan toiminnan kulut.
    Yleensä yksilön osalta vihkiminen tapahtuu kerran elämässä, samoin kaste ja hautaan siunaaminen.
    Meillä kirkollisveroa joutuu maksamaan vuosittain. Jos ajattelen omaa tilannettani, olen maksanut kirkollisveroa jo 40 vuotta joka vuosi n. 650 euroa. Se tekee yhteensä 26000 euroa. Ja jos terveyttä piisaa vielä ainakin 20 vuotta riittää maksamista, tosin vähemmän eläkeläisenä. Kyllä tällä tulee maksetuksi kaikki tarvitsemani toimitukset ja vielä jää rahaa paljoon muuhunkin, sellaiseenkin . jota pidän haaskauksena kuten liian suureksi paisutettua hallintoa.

    Äänestä

  • Entä sitten... ei kiinnosta. Tuon maksun takia pitääpä mennä liittymään Moskovan patriarkkaan.

    Äänestä

Kuulostaa ihan siltä että haluat kirkosta eroon piispojen takia joita arvostelet.
Kerrotko minkälainen hyvän piispan pitäisi mielestäsi olla?

Äänestä
  • Aivan kuten viron stefanos tai kuten jerusalemin patriarkka.

    Tosin vastasin aloittajana en välikommentoijana joka on joku muu.

    Äänestä

Tässä on taas jonkun höpön aloittama keskustelu, johon toiset höpöt vastaavat. Hävettää itseäkin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janopeasti kirjoitti:

Haluan liittyä jonkin muun ort kirkonpiiriin ulkomailla miten se voi onnistua jos asun suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu