Martin Scheinin (suvakki) ehdottaa oikeustoimia

niitä eu-maita vastaan jotka eivät "noudata sopimuksia".
Scheininin mielestä "Suomi tekisi viisaasti noudattamalla visusti sopimuksia, mutta haastamalla muita maita Eu-oikeuteen sopimusten rikkomisesta.
Tämähän olisi loputon, n. 10 vuoden tie.
Niinistö perää nopeita toimia.


Näin ovela on suvakki.
22292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kyllä Sipilä on ylpeä, kun hänen maansa on ainoa, joka vielä noudattaa noita naurettavia sääntöjä.

Äänestä

Suvakkipaska Scheinin haluaa Suomeen kehitysmaamuslimeja täyteen. Missä tämä paska oleilee?

Äänestä

https://fi.wikipedia.org/wiki/Martin_Scheinin

Vanha stalinistikommunisti. Tällaisia Yle ja Hesari käyttävät mielellään "asiantuntijoina" kuten myös pakolaisapujärjestöiltä kysytään kannanottoja pakolaisten palautuksiin. Mielipidemuokkausta varsinaisesti valehtelematta mutta tuomalla vain omaan agendaan sopivat asiantuntijat kommentoimaan.

Äänestä
  • Kommunismi voi ja elää hyvin eu:ssa. Itse eu onkin sininen kommunismi. Junker tiettävästi on näin lausunut Marxin muistojuhlassa viime vuonna.

    Äänestä

Työllistää uskonveljiään suvakkijuristeja.

Äänestä

Hesarilla saarikosken pariskunta rapportoi pressan vaaleista ja sitten tämä martti sieni männnäisyytensä voimalla. siitä vaan haastamaan maailmaa oikeuteen huh huh.

Äänestä

Eihän näistä Suomen syöjistä eroon päästä, ennenkuin iso romahdus tulee ja aloitetaan tyhjästä ja alusta.

Äänestä

Onko tuo Scheissikaan tehnyt koskaan oikeita töitä? Kuvottava suvakki!

Äänestä

Sattuu ehkä olemaan oikeusoppinutkin niin älykäs, että tietää että jos Suomi lakkaisi noudattamasta kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia, sotatilan tullessa ei sitten mikään maa auttaisi Suomea ja suomalaisia... Se vaan on niin, että vaikka ehkä joidenkin voi olla vaikea ajatella, että Suomi koskaan joutuisi sotatilaan ja toivotaan ettei niin koskaan käykään, mutta kun ei voi tietää tulevasta, typerintä valtion olisi eristäytyä. Maan perustuslakia ainakin olisi vaikea muuttaa ilman, ettei se vaikuttaisi myös maan omien kansalaisten ihmisoikeuksiin.

Äänestä
  • Automaattisesti pärähtävä elatus maailman tappiin asti ei kuulu ihmisoikeuksiin, niin valitettavaa kuin se ehkä joidenkin mielestä on.
    Tuskinpa kukaan pitää esim. Kanadaa tai Australiaa erityisinä ihmisarvon polkijoina.
    Ja EU on semmoinen sekametelisoppa, että jonkin direktiivin noudattaminen niin tai näin ei hetkauta siellä ketään. EU:n mallioppilaana hampaat irvessä oleminen on vaan Suomen valtaeliitin vouhotusta.
    EU:lla ei ole myöskään mitään tekemistä Suomen puolustamisen kanssa, EU ei ole sotilasliitto, turvatakuita sieltä ei saa.

    Äänestä

Niinpä. Turkissa pidätetty toimittajia mutta suomessa toimittajat on ihan hiljaa. Miksi? Missä päätoimittajien raivokkaat puolustuspuheet kuten tämän entisen pirinistin tapauksessa. Koska rahan mahti se toimittajaakin pyörittää ja jopa kumoaa sananvapauden niin miettii mikä taho sai aikaan noin voimakkaan reaktion tämän yhden mitättömyyden edessä kun samaan aikaan toimittajia raiskataan ja pahoinpidellään tulevassa eu-maassa?

Äänestä

Martin Scheinin on kansainvälisen lain ja ihmisoikeuksien professori European University Institutessa Firenzessä, jossa tehtävässä hän aloitti vuonna 2008. Sitä ennen hän toimi Åbo Akademin valtio-oikeuden ja kansainvälisen oikeuden professorina vuosina 1998–2008 ja samaan aikaan myös sen Ihmisoikeusinstituutin johtajana. Lukuisissa kansainvälisissäkin luottamustehtävissä toiminut Scheinin väitteli oikeustieteen tohtoriksi Helsingin yliopistossa vuonna 1991 aiheenaan Ihmisoikeudet Suomen oikeudessa. Scheinin oli 1997–2004 kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevan yleissopimuksen toteuttamista valvovan Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeuskomitean jäsen. Vuosina 2005–2011 hän toimi YK:n erityisraportoijana ihmisoikeuksien turvaamisesta terrorisminvastaisessa taistelussa. Nämä faktat Wikipedia- sivustolta. Scheinin on kansainvälisesti arvostetuimpia suomalaisia tiedemiehiä.
Scheinin on yli 30 vuotta sitten kuulunut mm. Neuvostoliiton ja Suomen taistolaisten vihaamiin, luokkapettureiksi kuvaamiin vasemmistolaisiin. Siis yli 30 vuotta sitten. Mm. Björn Wahlroos, Nils Torvalds ja Satu Hassi kuuluivat niihin Neuvostoliiton suosimiin taistolaisiin. Tuolloin USA oli juuri hävinnyt verisen Vietnamin sotansa ja harjoitti veristä väkivaltaa mm. Chilessä sekä tuki mm. Iranin nukkehallitusta sekä Etelä-Afrikan ja Rhodesian apartheid- hallintoja. Ilmeni, Myös Neuvostoliiton propakanda oli valhetta, mistä mm. Scheinin on luonnollisesti tehnyt johtopäätöksensä.
Ehkä he, jotka edes yrittävät ottaa asioista selvää, vielä muistavat sen kieli ruskeana- hännystelyn, jota Suomi Kekkosen johdolla harjoitti. Silloin Neuvostoliitto kuvattiin meille mm. Kokoomuksen johdon toimesta suurimmaksi ystäväksi. Tiitisen listaa pidetään ikävien käryjen estämiseksi edelleenkin salassa. Neuvostoliitto- hännystelyä vastusti muutama harva poliitikko, mm. Georg Ernrooth. Moni varmaan muistaa vielä esim. Ilkka Kanervan julkisen Neuvostoliitto- ihailun.
Vielä Scheininistä. Politiikkaan osallistuminen päättyi häneltä yli 30 vuotta sitten, eikä hänellä ole minkäänlaista ideologista tai muuta sidettä mihinkään puolueeseen. Näissä keskusteluissa jotkut keksivät (valehtelevat) ensin Scheininille maailmankatsomuksen, sen jälkeen sanat suuhun ja sitten vihapuhetta päälle. Asennettahan tällainen vaatii ja asenne se on typeryyskin - ja tietämättömyys.

Äänestä
  • Mites jos olisi ihan sama Sceinini, mutta ollut aikoinaan kiihkeä natsi ja ajanut Hitler-tyyppistä kansallissosialismia Suomeen P Siitoimen kanssa? Olisko ihan ok, jos sanoisi jättäneensä politiikan?

    Selvennykseksi voi muistuttaa, että kommunismin ja natsismin rikokset ihmiskuntaa kohtaan ovat mittaamattoman suuret!

    Äänestä

  • Minkälaatuisiksi rikollisiksi "vaihtoehtoinen_proffa" luokittelee entisen taistolaiset Björn Wahlroosin, Nils Torvaldsin ja Satu Hassin? Mikä on heidän vastuunsa Stalinin ym. teoista?
    Viha ja typeryys ei ole ideologia. Se on vain vihaa ja typeryyttä.

    Äänestä

  • Säälittävää kirjoitti:

    Minkälaatuisiksi rikollisiksi "vaihtoehtoinen_proffa" luokittelee entisen taistolaiset Björn Wahlroosin, Nils Torvaldsin ja Satu Hassin? Mikä on heidän vastuunsa Stalinin ym. teoista?
    Viha ja typeryys ei ole ideologia. Se on vain vihaa ja typeryyttä.

    Ai minkälaiseksi? Yhdellä sanalla, inhokeiksi! Vastuu Stalinin teoista? Inhokit tykkäsivät kovasti tuosta hirviöstä ja olivat ihan valmiit samanlaiseen systeemiin Suomessa! En ikinä äänestäisi noita mihinkään.

    Totuuden nimissä pitää huomata, että Nallen stalinismi oli vain teinipojan kapinaa isä-Buntalle ja vaihtui nopeasti äärikapitalismiin.

    Äänestä

  • inhottavaa kirjoitti:

    Ai minkälaiseksi? Yhdellä sanalla, inhokeiksi! Vastuu Stalinin teoista? Inhokit tykkäsivät kovasti tuosta hirviöstä ja olivat ihan valmiit samanlaiseen systeemiin Suomessa! En ikinä äänestäisi noita mihinkään.

    Totuuden nimissä pitää huomata, että Nallen stalinismi oli vain teinipojan kapinaa isä-Buntalle ja vaihtui nopeasti äärikapitalismiin.

    Stalinin seuraajat Putin ym. olivat ennen vanhaan Neuvostoliiton kommunistisen puolueen uskollisia jäseniä. Breznevin ajan suuria Neuvostoliiton ihailijoita olivat mm. Wahlroos, Torvalds ja Hassi. Millä ihmeen logiikalla esim. Nalle Wahlroos luokitellaan nyt äärikapitalistiksi ja esim. Wahlroosin ja Putinin kannattamaa järjestelmää ja ideologiaa vastustanut Scheinin vastuulliseksi vuosia ennen syntymäänsä kuolleen Stalinin teoista? Tämä perussuomalais-filosofia on välillä vähän vaikeaselkoista ellei suorastaan kahelia.

    Äänestä

  • Säälittävää kirjoitti:

    Stalinin seuraajat Putin ym. olivat ennen vanhaan Neuvostoliiton kommunistisen puolueen uskollisia jäseniä. Breznevin ajan suuria Neuvostoliiton ihailijoita olivat mm. Wahlroos, Torvalds ja Hassi. Millä ihmeen logiikalla esim. Nalle Wahlroos luokitellaan nyt äärikapitalistiksi ja esim. Wahlroosin ja Putinin kannattamaa järjestelmää ja ideologiaa vastustanut Scheinin vastuulliseksi vuosia ennen syntymäänsä kuolleen Stalinin teoista? Tämä perussuomalais-filosofia on välillä vähän vaikeaselkoista ellei suorastaan kahelia.

    Kukas nyt Scheininin on pannut vastuuseen isä Aurinkoisen teoista?

    Nallukkahan ON äärikapitalisti, kuten myös ex-kgb majuri, kommunisti Putin. Torvalds ja Hassi ovat entisiä taistolaisia ja tämä leima seuraa heitä loppuelämän.

    Ei tässä mistään perussuomalais-filosofiasta ole kyse, vaan ihan tapahtuneista tosiasioista.

    Äänestä

Vanha kulttuurimarxistitn temppu jonka ehdottamista voi odottaa demlalaiselta. Politiikkaa käyvätkin hoitamaan kommari- tuomarit, eivätkä kansan valitsemat edustajat.
Oikea veto olisi tuohon että Unkari, tsekki ym. Järkimaat irtisanoisivat nämä sopimukset. Minkään kansan ei tarvitse hirttäytyä järjettömiin sopimuksiin. Tulee myös ilmi että tarkoitus onkin euroopna tuhoaminen maahnamuutolla muslimimaista.

Äänestä
  • On olemassa lakimiehiä ja sitten lisäksi "demokraattisia lakimiehiä". Mites nämä käytännössä eroavat toisistaan? Onko tavalliset lakimiehet sitten jotenkin "epädemokraattisia lakimiehiä" ja miten se ilmenee työskentelyssä? Ovatko demokraattisiksi itseään tituleeraavat parempia asiakkaan kannalta ja miten se ilmenee työskentelyssä?

    Sellainen käsitys kuitenkin on, että nämä "demokraattiset lakimiehet" ovat maailmankatsomukseltaan suppeampia kuin tavis-lakimiehet. Demlaajilla on historiasta peritty menneen maailman marxismi-leninismi rajoittamassa ajattelua.

    Äänestä

  • näinkö_on kirjoitti:

    On olemassa lakimiehiä ja sitten lisäksi "demokraattisia lakimiehiä". Mites nämä käytännössä eroavat toisistaan? Onko tavalliset lakimiehet sitten jotenkin "epädemokraattisia lakimiehiä" ja miten se ilmenee työskentelyssä? Ovatko demokraattisiksi itseään tituleeraavat parempia asiakkaan kannalta ja miten se ilmenee työskentelyssä?

    Sellainen käsitys kuitenkin on, että nämä "demokraattiset lakimiehet" ovat maailmankatsomukseltaan suppeampia kuin tavis-lakimiehet. Demlaajilla on historiasta peritty menneen maailman marxismi-leninismi rajoittamassa ajattelua.

    Demla ry:n puheenjohtajana ovat toimineet mm. Jacob Söderman, Paavo Nikula, Ilkka Saraviita, Kaarlo Tuori, Jukka Kekkonen, Anneli Jäätteenmäki ja Markku Fredman. Nykyinen puheenjohtaja taitaa toimia luonnovarakeskuksessa, mitä sitäkään ei taideta kovin marxismi-leninismin kehtona pitää. Demla ry on vuonna 1954 perustettu puolueisiin sitoutumaton aatteellinen yhdistys, jonka tavoitteena on suomalaiseen oikeus- ja yhteiskuntapolitiikkaan vaikuttaminen. Juuri tuo puolueisiin sitoutumattomuus tekee yhdistyksestä yhteisön, jossa asioita tarkastellaan laaja-alaisesti. Yksikään yhdistyksen jäsen ei pidä itseään yhdistykseen kuulumattomia lakimiehiä parempana. Meillä Suomessa toimii myös mm. Suomalainen lakimiesyhdistys paikallisosastoineen ja Kristillinen lakimiesyhdistys. Kaikki kunnia niillekin, että toimivat.
    Nämä keskustelut, joihin mm. nimimerkki "näinkö_on" asiallisesti osallistuu, ovat tervetulleita varsin yleisesti vallalla olevien väärien käsitysten oikaisemiseksi. Ikävintä on tahallinen väärän tiedon levittäminen, jota some-keskusteluissa yleisesti harjoitetaan.

    Äänestä

  • Perustietoja kirjoitti:

    Demla ry:n puheenjohtajana ovat toimineet mm. Jacob Söderman, Paavo Nikula, Ilkka Saraviita, Kaarlo Tuori, Jukka Kekkonen, Anneli Jäätteenmäki ja Markku Fredman. Nykyinen puheenjohtaja taitaa toimia luonnovarakeskuksessa, mitä sitäkään ei taideta kovin marxismi-leninismin kehtona pitää. Demla ry on vuonna 1954 perustettu puolueisiin sitoutumaton aatteellinen yhdistys, jonka tavoitteena on suomalaiseen oikeus- ja yhteiskuntapolitiikkaan vaikuttaminen. Juuri tuo puolueisiin sitoutumattomuus tekee yhdistyksestä yhteisön, jossa asioita tarkastellaan laaja-alaisesti. Yksikään yhdistyksen jäsen ei pidä itseään yhdistykseen kuulumattomia lakimiehiä parempana. Meillä Suomessa toimii myös mm. Suomalainen lakimiesyhdistys paikallisosastoineen ja Kristillinen lakimiesyhdistys. Kaikki kunnia niillekin, että toimivat.
    Nämä keskustelut, joihin mm. nimimerkki "näinkö_on" asiallisesti osallistuu, ovat tervetulleita varsin yleisesti vallalla olevien väärien käsitysten oikaisemiseksi. Ikävintä on tahallinen väärän tiedon levittäminen, jota some-keskusteluissa yleisesti harjoitetaan.

    Se on vaan tuo sana "demokraattinen" , joka tökkii. Olihan aikoinaan ns. kansandemokratioita ja sitten surullisen kuuluisa DDR, joka valehteli olevansa demokraattinen tasavalta.
    Aikoinaan oli Suomessakin paljon väkeä, jotka uskoivat tuohon, mutta onneksi enempi väkeä, jotka tiesivät, miten sana kansanvalta oli näissä yhteyksissä raiskattu.

    Äänestä

Eihän tuollaisten myyrien pitäisi olla missään vastuunalaisissa asemissa. Jos on jämähtänyt vanhaan
stalinistiseen ajattelutapaan niin Marx ja Neuvostoliitto kummittelee siellä taustalla koko ajan.

Ja oman maan turvallisuus jää siinä jalkoihin, kun pitää ajatella marxilaisesti ajattelevien vakoojien
"ihmisoikeuksia."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vielä-tämäkin-piti kirjoitti:

niitä eu-maita vastaan jotka eivät "noudata sopimuksia".
Scheininin mielestä "Suomi tekisi viisaasti noudattamalla visusti sopimuksia, mutta haastamalla muita maita Eu-oikeuteen sopimusten rikkomisesta.
Tämähän olisi loputon, n. 10 vuoden tie.
Niinistö perää nopeita toimia.


Näin ovela on suvakki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu