Jotkut ovat ahneita

Yksi entinen talkkariasiakas narisi siitä, kun talkkari ottaa 8 €/h matkakulut noin 10 € ja kylätalkkari 10,- €/h ja matkakulut 3,- € (sinänsä en löytänyt kyseistä toimintaa ky. alueella).

Itse taas vähemmän ahneena otan tuon 10,- € matkakulut 20 km. Ja kun tulot alkaa lähestymään 300 euroa, niin alan karsimaan työtilaisuuksia. Toki, jos joku palkkaa kuukaudeksi tai yli, asia eri.

Nyt hän toivoi varmaan alennusta kohdallani, koska viime vuonna maksoi palkkaa noin viisisataa ja päälle joutui maksamaan eläkekustannuksia noin satasen ja päälle muutama muu lasku.

Nyt hän varmaan halusi, että alkaisin tekemään euro per tunti luokkaa ja ilman km korvauksia. Huomioiden, että kyseinen henkilö asuu noin puolen miljoonan talossa ja on ulkomailla pahimman talven yli.

En alkanut tinkimään veloituksestani.
Poikkeuksellisesti en lähettänyt tietoa, että ja kun kuukaudessa maksaa työntekijälle alle 57,51 euroa, TYEL maksu on vapaaehtoinen

http://www.yrittajat.fi/fi-FI/tyonantajanabc/tyonantajamaksut/tyelvakuutus/

8

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko_kok_riistäjä

      .

      "Oliko taas kok-RIISTÄJÄ???????????????" tai ärkopee

      Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa haluavansa kaikki keinot käyttöön maahanmuuttajien työllistämiseksi.

      "Orpo sanoo olevansa valmis #poikkeuksellisiin keinoihin# ja jopa lainmuutoksiin, jotta maahanmuuttajat saataisiin nopeasti töihin ja he löytäisivät paikkansa yhteiskunnassa. Käytännössä tämä voisi tarkoittaa esimerkiksi sitä, että palkoissa joustetaan alaspäin."

      http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/voiko-palkoissa-joustaa-alaspain-soini-ja-orpo-eri-linjoilla-maahanmuuttajien-tyollistamisesta/5692774

      Haglund tukee Orpoa, palkoissa joustaminen koskisi kuitenkin kaikkia

      Sisäministeri Petteri Orpo nosti eilen esille palkkojen alentamisen, jotta maahanmuuttajat ja turvapaikanhakijat pääsisivät nopeammin töihin.

      RKP:n puheenjohtaja Carl Haglund tukee ehdotusta, mutta laajentaisi sen koskemaan myös #suomalaisia#

      "Orpon ehdotus nostatti nopeasti vastarintaa ja pelkoa, että palkkojen alentaminen polkisi samalla myös suomalaisten työehtoja. Huolensa esittivät niin ammattiliitot kuin oppositiopuolue SDP:kin. Myös hallituskumppani perussuomalaisten puheenjohtaja ulkoministeri Timo Soini kertoi eriävän mielipiteensä.

      Oppositiopuolue RKP:n puheenjohtaja Carl Haglund asettui tänään Orpon kannalle. Hänen mukaansa tarvitaan kaikkia käytettävissä olevia toimia, jotta ihmiset saadaan töihin ja sitä kautta kotoutumaan suomalaiseen yhteiskuntaan"

      http://yle.fi/uutiset/haglund_tukee_orpoa_palkoissa_joustaminen_koskisi_kuitenkin_kaikkia/8602482

      Demarien Lindtman ei ole selväsanaisesti arvostellut suoraan kok-Orpoa ja ennustan ettei tule arvostelemaan myöskään ärkkopee Haglundia

      har!11

      .

      • Todennäköisesti tulee vaikuttamaan palkkoihin, vaikka palkkasopimukset kuuluu liittojen asioihin.


    • Asiakkaasi on oikea ahneuden perikuva. Lisäksi hintasi ei ole paha. Olisi piru iloinen kun saa jonkun tekemään hommat.

      Miten tuo matkakuluveloituksesi oikein oli?

      Me ollaan maksettu suunnilleen samaa, mutta ongelmana on ollut löytää hyvää työntekijää. Hommat on jäänyt useimmiten puheiksi (toisinaan auraus, kesällä nurmikon leikkuu). Mutta nää on ollut niitä tuttavakytkykappoja. Ensi kesäksi taas olisi tarve etsiä uusi.

      • Se on tuo lain määräämä 0,44 £/km ja lasketaan mennentullen.
        Lumitöistä päätin olla lojaali ja ottaa jokaiselta 5,- €/kerta. Monelta jäisi tilaamatta, jos kertakäynnin hinta olisi noin 17,60 €. Suurin osa asiakkaista kun asuu yli 20 km päässä.

        Kannattaa tutkia löytyykö paikkakunnaltasi omakotiyhdistystä ja onko heillä omakotitalkkaria. Tuntiveloitus ei ole suuri. Jokainen yhdistys määrittelee omat hintansa.


      • Itse pyrin siihen, etten ylitä kk ansioissa yli 300 euroa, jolloin tuet pysyy samansuuruisina eikä tule yllätyksiä


      • Joillain paikkakunnilta saattaa löytyä myös kylätalkkari. Osalla on yritysveloitus yli 30,- € ja kyläyhdistyksen kautta alle 15,- € ja sekin kyläkohtaista.


      • Sönkkö_off
        runontaja kirjoitti:

        Itse pyrin siihen, etten ylitä kk ansioissa yli 300 euroa, jolloin tuet pysyy samansuuruisina eikä tule yllätyksiä

        Tuet? Loisit siis veronmaksajien kustannuksella.


      • Sönkkö_off kirjoitti:

        Tuet? Loisit siis veronmaksajien kustannuksella.

        Mene nukkumaan, jotta jaksat aamulla herätä töihin, jotta saan myös ensikuussa toimeentulotukeni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      368
      3993
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2533
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      5
      1971
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1610
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1545
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1160
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1080
    10. 61
      1032
    Aihe