Voisko naiset kertoo

miksi_ei_seksiä

Voisko joku nainen kertoo miks pidemmässä parisuhteessa naiset (jotkut) alkaa sitä piparia pihtaamaan, ihan kuin se pannessa kuluis...Olenkin välillä sanonut että lähden muualta hakee jos ei kotona saa ja johan pimahti. Annan kyllä hellyyttäkin ilman sitä seksiä mutta sihen se tyrehtyy kumppanin osalta. Hameen alle kun käsi eksyy ni heti on muuta mielessä ja jos tissejä haluu hyväillä ni kierähdetään taitavasti alta pois. Vai onko naisilla joku hormoonitaso mikä estää sextailua.

11

230

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Flower715

      ei vaa huvita. Ei oo haluja, siitä johtuu ku uutuudenviehätys menny ohi nii tipahtaa

      • enkaipaaseksiäenää

        Jos kaipaamalleni seksi on kovin tärkeää niin sitten meistä ei tule paria. Se on asia joka täytyy selvittää ihan aluksi.


    • Nvm1961

      Voin sanoa omasta kokemuksestani, että perhe-elämä lapsineen on naiselle erittäin raskasta. Työpaineet, lasten, miehen ja kodin hoitaminen on aikamoinen miksi. Siinä on monta roolia hoidettavana.

      Omassa avioliitossani Mies ei ottanut tarpeeksi vastuuta lapsista ja kodista ja sitten kun ne harrastuksetkin pikku hiljaa muuttuivat ja oikeastaan arvomaailmakin. En saanut seksistä mitään kiksejä. Pidin huolen kyllä siitä, että annoin aina kun ukko halusi. Mutta huomaahan sen jos toista ei kiinnosta. Erottiin ja nyt on ollut fantastinen seksielämä uuden miehen kanssa yli 8 vuotta.

      Ymmärrän hyvin kanssasisaria, joita ei seksi miehen kanssa kiinnosta. Se tilanne on epätyydyttävää naisellekin, sitä mies harvoin ajattelee. Naisen seksuaalisuuteen vaikuttaa moni asia häiritsevästi tai sitten positiivisesti. Mies on siinä suhteessa paljon yksinkertaisempi.

      Neuvoksi voisin antaa: osallistu tasavertaisena kodinhoitoon, älä jätä kaikkea naisen vastuulle. Nainen ei ole mikään kodinhoitokone varsinkaan jos käy töissä. Kehu naisen ulkonäköä, sano kauniiksi. Ole rohkea sängyssä, yritä kaikkesi, että nainenkin oppisi saamaan orgasmeja, useampia! Kokeile sängyssä jotain uutta vastusteluista huolimatta.

      Muista, että seksin ei pidä olla vakavaa puurtamista. Kun homman aloittaa hymy huulilla, eteneminen on mukavaa ja homma jatkuu pidempään. Kun toisen ottaa huomioon positiivisesti arjessa, niin molemminpuolinen arvostus säilyy. Pitää olla samalla puolella ja pelata yhteen.

      Tässä nyt jotain, mitä voisin viisastella omasta elämästäni näin vanhemmiten. Kokemus kyllä tekee viisaammaksi parisuhdeasioissakin, kun vain osaa katsoa omia toimiaankin kriittisesti.

      • mies_54

        Hyvin kirjoitettu, olen samaa mieltä. Naisen tarvitsee voida hyvin, niin silloin mieskin voi hyvin.


    • padahapasaha

      Kukas sitä vanhaa uudelleen lämmitettyä puuroakaan jaksaa iankaiken syödä?

    • mies_54

      Pidä vain hyvää huolta naisestasi, niin saat seksiä jopa silloinkin kun et sitä ole ajatellut. Tämä on minun hyväksi kokema kaava, toimivaksi todettu kahdella naisella reilun 30 vuoden aikana - viimeisin jopa yllättyi kuinka mukavaa seksi on, hänen aikaisempi suhde oli ollut pitkään seksitön ennen eroa.

      Se on miehestä kii jos ei seksiä oo parisuhteessa tarpeeksi. Kannattaa vähän miettiä miltä puolisosta tuntuu, sieltä se löytyy.

    • psyykkinenjuttu

      Oletko huomannut naisessa mitään muuta poikkeavaa, kuin pihtailun? Tai oletko itse muuttanut joitain tapojasi yhdessä olonne aikana verrattuna siihen aikaan, kun seksielämänne voi vielä hyvin?
      Naiselle seksi on enemmän psyykkinen juttu. Kun tunne-elämä ja mieli voi hyvin, niin seksiäkin tekee mieli ja vaikka ei niin kovin tekisi mielikään, niin siihen jokatapauksessa suostuu.

    • näinnnnnnn

      Seksi ei ollut hyvää eikä antanut minulle mitään. Jos olisin halunnut miestäni ja saanut häneltä hyvää seksiä, en olisi pihdannut. Pelkkä antaminen ei ole kivaa, kyllä sitä pitää itsekin saada siitä seksistä nautintoa.

      • gete11

        Et voi laittaa seksin hyvyyttä pelkästään miehen vastuulle. Todella monet naiset kuvittelevat että mies tietää automaattisesti mistä nainen nauttii seksissä. Minulla on ollut seksipartnereina kymmeniaä naisia ja kaikki ovat olleet erilaisia, mutta suuri osa naisista on niin häveliäitä etteivät kehtaa tai osaa kertoa miten he sen haluavat.

        Kirjoitit myös että "Jos olisin halunnut miestäni ja saanut häneltä hyvää seksiä, en olisi pihdannut." Haluttomuutesi oli siis läsnä. Ehkä miehesi huomasi haluttomuutesi eikä osannut tai pystynyt muuttamaan haluasi?


    • 96532

      Minun ei ole tarvinnu pihdata. Mutta uskon että naiset ei suostu seksiin jos seksi ei ole tyydyttävää, jos muuten mies kohtelee huonosti, suhteesta puutuu lämpö ja läheisyys. Eli mieti miten kohtelet vaimoasi. Ei hän turhaan kieltäydy sinun hyäksikäytöstäsi.

    • eukkoimmeinen

      Joka nainen on stradivarius, mutta pojista puolistakaan ei ole soittajiks....äijät vois miettiä miten sen "soittotaidon" uudelleen löytäis pitkässä parisuhteessa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe