Rauhassa toverit rauhassa. Pickup 4x4 suburban ,1500 . Unohdetaan nyt tehojen kasvatus vaikkakin lastuilla yms keinoilla on kulutus pudonnut ja teho kasvanut. Mutta jos ohjelmaa säädetään ilman tehon lisäystä (koska se hp ja nm tulee poltetusta dieselistä) ja optimoidaan vain kulutuksen ja muhkean vedon laajalle alueelle niin kuka tekee ja millä välityksillä on lopputuloksena pieninkulutus ja käyttökuluthan on jo pienet 90 € /vuosi verojen suhteen. Älä takertu mihinkään muuhun ohi aiheen juttuun esim jenkit on paskaa ja ne kuluttaa paljon osta opel vianor kirjoittelua nyt on kyse 6,5 td jenkin optimoinnista.
6,5 td kuorma-auto vähällä kulkevaksi
7
185
Vastaukset
- Kakkosautoksijenkki
Kuollut foorumi.
- Sammuitinvalotnaksnaks
Täysin kuollut foorumi.
- ei-lastuja
Ei kannata mikään moottorin optimointi kulutuksen laskemiseksi noissa vanhanaikaisissa, vaikutus on parhaimmillankin olematon, tai pahimmillaan kulutus jopa kasvaa.
Onko suuttimet missä kunnossa, minkälaiset välitykset (kierrosluku mantiellä)?
Uusi ilmanputsari paikalleen, ja samalla katselee ettei ilmanotossa ole mitään rajoituksia. Rullaavammat renkaat, ja niihin riittävästi painetta. Tietysti välitystä voi koittaa pidentää.
Merkittävimpänä tietysti ajotapa. - wgggn
LASTUTUKSEN VOI TEETTÄÄ MYÖS SÄÄSTÖ MIELESSÄ , samalla myös voi teho ja vääntö kasvaa , lopulta kaasujalka vaikuttaa :
- Kokemuksiakellään
Rengastus? Perän välitys? Perien...? Pakoputkisto koko? Pakoputkiston muoto? Optimointi vaihteiston kytkeytymiseen lukkoon yms niin että maksimaalinen vetokyky säilyy?
Kait nyt joku on harrastamut säätöjen hifistelyä? - Helppoaheinää
Ennakoiva ajotapa.
- vaktaa_vai_fiktiota
Ainahan voi Kummelin tapaan (korjaan, se olikin Jurismia-sarja) ajaa pintakaasulla jolloin kulutus tippuu 3 litralla sadalle, ollen siis 45 litran sijaan 42 litraa / 100 km. Toki "esikaupungilla" eli Sub_urbanilla kulutukset ovat pienemmän. Esim. 20 vuotta vanhassa 5,7-litraisessa n. 20 litraa, 7,4-litraisessa 25 litraa ja 6,5 TD:ssä 15 litraa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091609
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup121183- 61960
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329792- 64788
- 1760
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen71741- 45700
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9651Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta58637