Tässä kiristyneessä kansainvälisessä tilanteessa voisiko Suomi tehdä juurikaan tyhmempää tekoa kuin nyt on tehnyt kutsuessaan amerikkalaiset Nato-hävittäjät leikkimään Venäjän vastaista sotaa?
http://yle.fi/uutiset/upin_mika_aaltola_yhdysvaltalaishavittajien_harjoitus_suomessa_voidaan_tulkita_tahallaan_vaarin/8663345
http://yle.fi/uutiset/upin_mika_aaltola_yhdysvaltalaishavittajien_harjoitus_suomessa_voidaan_tulkita_tahallaan_vaarin/8663345
Vastaukset 40
Vanhimmat
Suomi on itsenäinen maa.
Mitäs se tähän kuuluu?
Ei ole. Suomi on EU:n käskyläinen.
Alustuksen linkki on täyttä asiaa. Aloitus itsessään on sitä odotettua disinformaatiota.
kristuksen perkeleen saatanan nokkasumu hölmöjen aivoissa samenee!
https://news.mail.ru/politics/24802451/?frommail=1
https://www.youtube.com/watch?v=TBGeYmbkBiI
johan on maailma mallillaan!
Muistuttaa erittäin paljon toisen maailmansodan aikaisia tapahtumia. USAn paikalle Saksa kauttakulkuineen ja ilmavoimien tukikohtineen. Kuka politikko sitten olikin päätöksen tekijänä tai kuuntelijana, jos USA kutsui itse itsensä, niin hädin tuskin tyhmempi / naivimpi voi olla tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa. On myös hämmästyttävää, miten Soini ei oikeastaan reagoi mitenkään. Palikat ovat jossakin pahasti sekaisin, kun selvää vastuuta ei ole oikein missään tai ei uskalleta ottaa. No, toivottavasti tämä jää NATO intoilijoiden märäksi uneksi tai kuivaharjoitukseksi.
Eipä näytä olevan. Itsenäinen maa ei vapaaehtoisesti ärsytä naapurimaata. Tulee mieleen Saksan toimet aikoinaan. Natsisaksa vaihtunut Yhdysvaltoihin.
"syytä varautua disinformaatioon ja propagandaan"
Eihän tuodta ole kovinkaan kauan kun Neukut ehdottelivat
yhteisiä sotaharjoituksia. Mitä valtiota vastaan ne harjoitukset sitten olisvat olleet? Eipä ehdottaja sitä kertonut. Ilmeisesti Venäjän mielestä kun muut harjoittelevat niin se on aina heitä vastaan. Venäjä taas harjoittelee aina vain puolustaakseen itseään tai kansalaisiaan oli se sitten missä maassa tahansa ?
Eiköhän ne USA:n koneet vaan edusta Suomalaisille "hyökkääjää" jota vastaan harjoitellaan torjuntaa.
Eiks niin ?
Taidat elää umpiossa mitä nykyajan asenteisiin tulee?
Kuvailepa tarkemmin minkälainen SE sinun "nykyajan asenteesi" oikein ON?
Huomaa, ettei R Y S S I E N perustamalla valtiolla olipa se sitten nimeltään mikä tahansa (Neuvostoliitto, IVY , Venäjä ja mikähän seuraavaksi) ei ole puolustuvoimia!
Se asenteesi on kai sitä: "Että tulkitaan tahallaan väärin."
Onpas taas kunnon sekoilua Karjalan juojien yksinäiseltä uuvakilta. Tuosta mitään tolkkua ota...
Oleko tosiaan niin tyhmä, ettet osaa vastata vaikka sinulta kysytään?
Kysytään siis vielä lisää: Minkä arvelet olevan nimeltään sen Venäjän sortumisen jälkeisen valtion nimi?
Montako oot juonut tänään?
Viimeksi kun Venäjä sortui 1917 syntyi valtio nimeltä Suomi.
Täysin tahallinen provokaatio hankkeilla. Tuo Ameriikka on kohtuullisen kaukana Suomesta. Miksiköhän tulevat tänne syrjäseuduille "harjoittelemaan"? Kutsujat eivät oikein ymmärrä realiteetteja tai sitten provosoivat tahallaan. Mutta eihän siinä mitään, sitä saa mitä tilaa. Mutta melko vaarallista peliä pelaavat!
Mikä on realiteetti tässä tapauksessa?
Sitähän persut vaaleissa lupasi: sitä saa, mitä tilaa. Kohta sitä sitten saadaan.
Lienee taas aika hakata päätä karjalan mäntyyn, Nyt hyökätään usan liittolaisena.
Muutama harhautunut lento Venäjän ilmatilaan voi saada aikaan täysimittaisen sodan joka käydään Suomen maaperällä.
Näinhän se nyt alkoi Turkissakin.
Venäjä pitäköön hävittäjänsä omalla puolella rajaa, venäläisillä piloteilla on ollut valitettavan suuria vaikeuksia olla loukkaamatta naapureiden ilmatilaa.
Oregonin osavaltion kansalliskaartin veteraanipilotit voivat eksyä ihan minne tahansa. Itänaapuri ei varmaan tykkää, jos käyvät naapurin puolella. Voipi tulla näpeille ihan oikeilla aseilla.
Eihän tässä Venäjä mitään lentää aiokaan vaan jenkit ja tsuhnat.
Mene imemään sielunkumppanisi Väyrysen munaa. Venäjän kumartelun aika on jo kaukana takana.
En oikein ymmärrä mikä into on liittyä Natoon.
Juuri valmistui tutkimus, ettei Natolla ole mitään mahdollisuuksia puolustaa Baltiaa, jos Venäjä hyökkää.
Kun katsoo karttaa, niin Natolla ei ole edes strategista syytä puolustaa Suomea. Natolle helpointa olisi muodostaa puolustuslinja pohjanlahdelle, missä meri tekee luonnollisen esteen Venäjän joukoille.
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/rand_arvio_venaja_baltia_hyokkays_nato-46558
Lehtien mukaan Venäjällä on samaan aikaan iso harjoitus rajan toisella puolella. => Kohta paukkuu oikeasti.
SUKSIKAA SINNE NATOON TAI VAIKKA VARSOVANLIITTOON. AIVAN YKSI VITUN SAMA, SILLÄ JOS VALINNOILLANNE KONFLIKTIN SAATTE SYNTYMÄÄN, NIIN MINÄ, JOLLA EI OLE TÄÄLLÄ KIINTEÄÄ OMAISUUTTA, OTAN HATKAT, ENKÄ TULE SIITÄ KÄRSIMÄÄN.
Nytkö vasta heräsit..?
F-16 hävittäjät kävivät harjoittelemassa alkukesästä ja loppukesästä A-10 koneet.
Suomi osallistuu myös joka vuosi Hollannissa suuriin Frisian Flag harjoituksiin jne...
Hieno homma kommari, enemmän tällaista. KAKSI tarpeeksi vahvaa osapuolta toisiaan vastaan tarkoittaa sitä ettei peli alakkaan. Nöyristelyn tie on lopun tie. Loppupeleissä kaikki häviää jos joku aloittaa. Ei varmaan venäläisetkään halua luopua hyvin alkaneesta kulutusjuhlasta ( mikä nyt on tilapäisesti hieman ohi).
Elämä on ihnaa...oh lalaa...
Nyt et ymmärrä. Ei Venäjä sotaa halua. USA tässä tulee nyt sotimaan huvikseen Venäjää vastaan Suomen maaperältä.
Nato lisää joukoja Balttiassa. Olemme palaamassa kylmänsodan aikoihin. Se että Nato lisää juokkoja idän suuntaa. On seurausta siintä, että se pelkää Venäjän ja Kiinan liittoa.
Konkurssikypsä yhdysvallat yrittää vallata maailman
Konkurssikypsä usa yrittää vallata maailman, aloittaa sodan venäjän kanssa SUOMEN ilmatilassa. Tosi kivaa.
Oikeistohallitus ajaa Suomen tuhoon. myös ulkopolitiikassa.
Hullummat median edustajat lietsovat päivittäin ryssävihaa,touhu on kuon suoraan 30-luvulta.Myös yle on nykyään yksi innokkaimmista ryssävihan ylläpitäjistä.Jenkkien päästäminen rajalle provosoimaan on yksi tämän tollolauman älyvapaimmista toilauksista.
Ei SUOMI, vain muutama päättäjä.
Saattaa kyllä eräs Venäjä konkurssiin ennen USA:ta mennä, veikkaan :-)
Eikä olisi kyllä eka kerta. Haluatteko uusia ?
Mitä ihmettä hörhö selität?
Suomi kyllä toimii valitettavasti näiden päättäjien mukaan, kansahan on niin kiltti että imee vaan peukkua.
Eihän täällä vaaleilla oikeasti ole merkitystä, vaan hallitusneuvotteluilla ja kapealla ryhmällä poliittisia päättäjiä. Suurin osa - huom. median mukaan - vastustaa NATOa ja kuitenkin poliittisia päätöksiä tehdään NATO - myönteisessä hengessä. On vain niin, että poliittiselle eliitille ei riitä se, että Suomi kuuluu henkisesti länteen, vaikkakin slaavilainen musa tehoaa myös Suomi- sieluun :)
Tulee fiilis, että he potevat edelleen maailman periferia- ja Euroopan takimmaisin nurkka- traumaa ja pitävät siksi kovaa meteliä, että olemme länttä joka käänteessä.
Mitä ihmettä sen on väliä, missä olemme ? Täältä pääsee nykyisin liikkeelle, Stubbin ainakin pitäisi se tietää suihkiessaan ympäri Eurooppaa.
Jos maan asiat olisivat muutoin kunnossa, niin myös puolustus olisi kunnossa eikä jatkuva kähinä määrärahoista ilmavoimien ja muun armeijan välillä, mikä on syönyt maavoimia, olisi heiluttamassa puolustuksen uskottavuutta kotimaisin voimin ja niillä aseilla, mihin oikeasti olisi varaa. Aikoinaan sanottiin, että Suomi voidaan valloittaa, mutta se täytyy tehdä kannattamattomaksi.
Nyt vaikuttaa siltä, että jotkut kuvittelevat, että hyökkäys tai strateginen isku voitaisiin pysäyttää kokonaan. Samaan aikaan pelotellaan - "tiedotetaan" - uusista uhkakuvista. Länttä ja sen toimintaa ei näissä mainita koskaan.