Olen miettinyt että jos laittaisi tuollaisen paremmalla maavaralla varustetun auton, maasturin tai citymaasturin (nelivetoisena tietenkin), mutta kun ajattelin että minulla on suksiboksi katolla nykyisessäkin koko ajan ja siellä kuljetetaan tavaraa niin miten te sitä yllätte käyttää. Kun aika heikkoa on käyttäminen nykyisessäkin henkilöautossa.
maasturit, citymaasturit ja suksiboksi
efwefwefwe
171633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
osta farmari tai peräkärry .
Miksi kun meidän perheessä on jo kolme farmariautoa ja yksi peräkärry. Nyt tarvitaann lisää maavaraa.
Mihin tarvitaan lisää maavaraa? Suomessa joka paikkaan mihin tarvitsee päästä autolla niin pääsee tavallisella autolla. Jos kyse on huonosta mökkitiestä niin parempi korjata se tie kuin hankkia sen takia maastoauto.
Niinkö? Korjautappa parikilsaa sitä huonoa tietä paremmaksi. Sehän se vasta aksaa maltaita. Taitaa tulla kuitenkin se autonvaihto aika paljon halvemmaksi vaihtoehdoksi.
Otetaan kyytiin semmoinen kahden askelman kokoontaittuva keittiöjakkra. On näppärä käyttää eikä vie kohtuuttomasti tilaa.
on olemassa suksitenineitä auton vetokoukkuun itselläkin on sellainen ei tarvitse kurkotella katolle.
Just uudenvuoden vaihteessa saman ongelman kanssa tuskastelin kunnes tuli vastaan tohon ongelmaan pirun kätevä astinlauta autoon kun autoon, katteleppa tuolta www.rowaspro.com/tuotteet/astinlauta
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Kuormaaminen-ja-hinaaminen/Muut/Pyoraan-kiinnitettava-astin-2000034150/
Auton renkaaseen kiinnitettävä astinlauta
Joskus kun katolla on kamaa niin eipä auta muu kuin kiivetä takarankaan päälle ja kuormata/sitoa siitä käsin. Autona J150 Tojo.
Renkaiden vaihto tulee kalliiksi. Isot pyörät maksavat maltaita. Vertaa hintoja!
Jopa apinat osaavat käyttää apuvälineitä jos pitää kurotella asioita korkealta, etkö sinä osaa?
tikkaita ei tarvita aina, auton vetokoukkuun saa kuljetus tasoja pika kiinnitykselläkin.
Mulla on sellainen renkaaseen kiinnitettävä astinlauta, joka menee linkkuun, kun ei tarvitse. Se olisi myytävänä, koska vaihdoin matalamman auton. Voin laittaa tarvittaessa kuvia. Laita tähän spostiosoitteesi.
Mullakin oli, ja oli muuten perseestä
Golfi ja Oktavian voi tilata korotetulla maavaralla mitään katumaasturia ei tarvita, ja ajo-ominaisuudet on aivan eriluokkaa kuin näillä katumaastureilla.
Noi Golfin ja Oktavian maavarathan on naurettavia ns. korotettuinakin. Mitä ne on, jotain 16cm. Hyvä jos voi edes hiekkatiellä ajaa.
Lisäksi on tiedossa teknisiä ongelmia, öljynkulutusta korjaamokäyntejä ym.
Eipä ole nuita ongelmia, kun olen pitkä kundi ja komeaksikin haukuttu. Sanomatikin lienee selvää se, että myös taloudellinen puoli minulla on kunnossa. Paneskelen missejä, jotka aktin jälkeen hierovat ja öljyävät lihaksikasta kroppaani samalla äänekkäästi voihkien.