Petettynä vaimona sain palautetta tällä palstalla tyyliin: "suhteessa vikaa, jos petetään" ja "katso peiliin".
Kävin suhteeni läpi. Etsimällä etsin vikoja ja tuijotin peilikuvaani odottaen näkeväni hirviön, joka ajaa puolisonsa rinnakkaissuhteisiin.
Mieheni petti ensimmäisen kerran kolmen kuukauden surustelun jälkeen. Tietää sain asiasta vasta pari vuotta sitten toisen suhteen paljastumisen aikoihin. Olin siis onnistunut kolmessa kuukaudessa luomaan suhteen, jossa toisella noin paha olla. Kun ei käry ekalla kerralla käynyt, alkoi siitä varsinainen uskottomuuden kierre kumppanilla. Kuuluisa "millenium" vuosi vasta näytti avioliittomme todellisen tilanteen, kun käryjä kävi todella tiuhaan. Kiukkuiset toiset naiset soittivat, kun mies uskotellut heille olevansa eronnut tai eroamassa, ja toisinaan varattujen toisten naisten puolisot ottivat yhteyttä. Että kaikki on nähty.
Mies hoki, että ei osaa ongelmiaan hoitaa puhumalla. Oli kyllä sitten yllättäen sitä miltä, että haluaa oppia uskottomuudesta pois. Pyysi, etten jättäisi, koska ei halunnut erota jne.. Tiivistetysti sanoi, ettei meillä loppujen lopuksi ole mitään hätää tai estettä sada liittoa toimimaan.
Itse en tiennyt, mitä halusin. Tai kun en enää edes tiennyt, kuka olin; hirviöksi muutunut vaimoko?
Etsin siis vain vikoja itsestäni ja siitä "peilikuvasta". Sitten tuli itsesyytöksiä ja tyhjää elämää mitta täyteen ja aloin käydä viihteellä - ja ihan selvin päin.
Aloin seikkailla ja "suhteilla". Kotona muutin toiseen huoneeseen nukkumaan ja fyysiset kontaktit ja muu kommunikointi mieheni kanssa loppui melkein kokonaan. Nyt olen siis se pihtaava vaimo, tai se, joka ei kykene kiihkään seksiin..
Tällä hetkellä olen yhdelle varatulle miehelle "se toinen", yhdelle eronneelle "tikapuu-suhde", yhdelle sitoutumiskammoiselle sinkulle seksiseura.
Näin sitten minunkin ymmärtämys on tarpeeksi laajaa: voin puhua petetyn vaimon tuskasta, "kehuskella" toisena naisena olemisen ihanuudesta, ihmetellä sitä, miksi sinkut pelkäävät sitoutumista ja ymmärtää eronneiden halua olla jonkin aikaa ilman vakavaa suhdetta.
Eroa en ole ajatellut, koska mieheni ei sitä halua ja jos hän kerta kestää/kesti tällaisen liiton, niin en minä siinäkään halua huonompi olla!
Ykkönen ja kakkonen
9
969
Vastaukset
- jee
Olikos toi pettäminen sit vastaus ongelmiisi???
Jos jätkä ei pysy kotona nii anna kenkää...
Vai onko nyt kaikki hyvin ku molemmat pettää???
Toivottavasti en koskaan joudu tollasen kierteeseen, eikä kyl ollu ajatuksissakaan moista pelleilyä aloittaa...- Anonyymi
Älä jaksa ! Täällä te teette tota ***kaaa joka päivä! Oksettavaa sakkia kaikki ukot Mut nyt tulee samaa. Mä naisena en kansa enää jaksa välittää. Aion antaa kaikille. Ja vähän siinä sivussakin. Sitä saa mitä tilaa. Sydäntä ei ole enää. Pelataan nyt välillä miesten omilla säännöillä
- Anonyymi
Peilikuvastaan ihminen näkee onko lihava vai ei.
- Anonyymi
Eiväthän ne parisuhteen ongelmat välttämättä sinusta johdu. Eikä niitä ongelmia edes välttämättä sinun mielestäsi ole. Eivät nuo silti poista sitä, että ongelmia on. Jos ei toinen osapuoli kykene niitä ongelmia käsittelemään, niin melko pääsemätön tilanne.
- Anonyymi
Laske toinen menemään. Nyt te kumpikin kidutatte toisianne. Ei kuulosta oikein terveeltä, ei.
Paras olisi kummankin mennä omaan suuntaansa ja luoda elämästään sellaisen kuin haluaa, tarvitsematta katsoa toisen pärstää joka päivä. - Anonyymi
En ymmärrä. Aivan kuin olisi tyhjänkuoren kirjoitus. Aivan kuin avaisin kirjeen kauniin kirjekuoren jonka sisällys on tyhjä. Ei mitään löydy sisältä. Omituinen tunne.
- Anonyymi
Kokeile ittekin vierisuhetta sulla on oikeus ja katot mitä sun ukkos siihen tuumaa. Silloin 3 kk jälkeen olisi pitänyt ymmärtää ettei tää ukko oo yhen naisen mies. Tuon lajin miehiä kutsutaan pukeiksi.
- Anonyymi
Toihan on ihan helvetin hyvä kombo! Jatkat vaan samaa rataa niin kauan ku se tai sinä jaksat. Pysyy asumiskustannukset nääks pienenä. Mut kysy samaan hengenvetoon että onko ok. Jos se joka mies tulis vaikka teille saunoo joku ilta ni voisko se ukkos hilata ittensä vaik jollekki naiselle siks aikaa. Teillä on nyt ihan oikee kulissi liitto. Muotia näääks
- Anonyymi
Ainii... ja fakta on. Kerran valehtelee aina valehtelee. Kerran pettää pettää aina. Kerran lyö aina lyö. Vain sinä olet se joka siinä kärsii jos siihen jäät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370