niin hyvältä tuntuvaa ja kivaa? Itse harrastan seksiä lähes joka päivä tai tumputa 1-3 kertaa päivässä..ihan normi hommaa.
Vastaukset 16
Jumala antoi ihmiselle myös mahdollisuuden päästä vapaaksi kiusauksista..
"Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, Hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen Hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää." (1.Kor.10:13)- gfhgfhgh
Kai Mark tiedät että masturbointi on erittäin terveellistä? mark taitaa olla vajakki tuhkamuna..
- wwwhhhaatt
Millä perusteella tässä raamatunkohdassa puhutaan juuri masturboinnista kiusauksena? Ettei vaan puhuttaisi kiusauksesta varastaa naapurin aasi, kun oma alkaa olla jo vanha ja raihnainen.
Ettei vaan tullut taaskin poimittua oman mielijohteen mukaan joku sopivantuntuinen raamatunkohta. - NiinSeNytVaanOn
wwwhhhaatt kirjoitti:
Millä perusteella tässä raamatunkohdassa puhutaan juuri masturboinnista kiusauksena? Ettei vaan puhuttaisi kiusauksesta varastaa naapurin aasi, kun oma alkaa olla jo vanha ja raihnainen.
Ettei vaan tullut taaskin poimittua oman mielijohteen mukaan joku sopivantuntuinen raamatunkohta.Ei, kyllä siinä on kyse kiusauksesta käydä lähikaupassa ostamassa tupakkaa.
- wwwhhhaatt
Ongelma on vain siinä, että tuon raamatunkohdan kirjoittamisen aikoihin ei tupakkaa tunnettu ja myyty yleisesti lähi-idässä. Lähikauppoja kyllä oli.
- utti
wwwhhhaatt kirjoitti:
Millä perusteella tässä raamatunkohdassa puhutaan juuri masturboinnista kiusauksena? Ettei vaan puhuttaisi kiusauksesta varastaa naapurin aasi, kun oma alkaa olla jo vanha ja raihnainen.
Ettei vaan tullut taaskin poimittua oman mielijohteen mukaan joku sopivantuntuinen raamatunkohta.Tämä on itse aiheesta kertova kohta:
http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Moos.38.html
"Mutta Er, Juudan esikoinen, oli Herran silmissä kelvoton, ja Herra antoi hänen kuolla. 8 Silloin Juuda sanoi Onanille: "Makaa veljesi lesken kanssa, täytä velvollisuutesi hänen lankonaan ja herätä eloon veljesi suku." 9 Mutta Onan tiesi, ettei lasta pidettäisi hänen omanaan, ja aina kun hän makasi kälynsä kanssa, hän antoi siemenensä mennä maahan, ettei antaisi jälkeläisiä veljelleen. 10 Herran silmissä hänen tekonsa oli paha, ja siksi Herra antoi hänenkin kuolla."
Siinä taas Markin jumala tappoi muutaman ihmisen (englanninkielisissä versioissa nuo ovat muodossa Lord put him to death). Mark: eihän sen Jumalan sellaista pitänyt tehdä? Kuis nyt noin? Ja ihan vain siksi ettei toinen halunnut tehdä kälyänsä raskaaksi.
Tuo lämminhenkinen lasten iltasatu jatkuu sitten tarinalla jossa Juuda ostaa vuohella seksiä prostituoiduksi naamioituneelta miniältään, ja määrää tämän myöhemmin poltettavaksi kun kuulee että tuo on harjoittanut haureutta. Juuda kuitenkin peruu polttamisen kun kuulee että olikin itse se seksipalveluita ostanut osapuoli, ja toteaa tehneensä väärin, ei tosin prostituution osalta, tai edes koska määräsi juuri naisen poltettavaksi oman tekonsa vuoksi, vaan koska ei antanut tuota porttoa esittänyttä naista pojalleen vaimoksi.
Kerrotaankohan tätä tarinaa muuten lapsille pyhäkouluissa? - wwwhhhaatt
Tuo oli aivan eri asiaa koskenut raamatunkohta, mitä Mark5 esitti. Hänen raamatunkohtansa varoitti epäjumalien palvomisesta, ei masturboinnista.
Sinunkaan raamatunkohtasi ei millään tavalla liity masturbointiin, vaan keskeytettyyn yhdyntään ehkäisykeinona. Onan halusi ehkäistä tällä tavalla, koska hänen olisi pitänyt siittää kuolleen veljensä vaimolle lapsi ja hän ei halunnut tehdä sitä. - utti
wwwhhhaatt kirjoitti:
Tuo oli aivan eri asiaa koskenut raamatunkohta, mitä Mark5 esitti. Hänen raamatunkohtansa varoitti epäjumalien palvomisesta, ei masturboinnista.
Sinunkaan raamatunkohtasi ei millään tavalla liity masturbointiin, vaan keskeytettyyn yhdyntään ehkäisykeinona. Onan halusi ehkäistä tällä tavalla, koska hänen olisi pitänyt siittää kuolleen veljensä vaimolle lapsi ja hän ei halunnut tehdä sitä.No jos tarkkoja ollaan niin noin mutta liittyy kuitenkin sen verran että tyypin nimestä on johdettu asiaan liittyvä sana :).
- wwwhhhaatt
Joka tapauksessa Make jäi taas kakkoseksi raamatuntuntemuksessa.
- DRHouse
Jaakoppi, tuo kohtahan puhuu teidän uskovaisten jatkuvasta kiusauksesta molestoida pikkupoikia. Sellaisesta sairaasta kiusauksesta pitääkin päästä eroon...
- panteisti
Jeesus halusi, jotta kaikki opetuslapset voisivat olla miehiä.
On myös nunna- ja munkkiluostarissa tarpeellinen taito- wwwhhhaatt
Jeesushan oli homo. Keräsi ympärilleen vain miehiä, ei vaimoa, ei edes tyttöystävää. Viimeisellä ateriallakin Johannes, nuorin opetuslapsista, (miten nuori lie ollutkaan, onko ikää kerrottu, ei) lepäili hänen rintaansa vasten.
Millaisen taulun Tom of Finland olisikaan maalannut viimeisestä ateriasta... - utti
wwwhhhaatt kirjoitti:
Jeesushan oli homo. Keräsi ympärilleen vain miehiä, ei vaimoa, ei edes tyttöystävää. Viimeisellä ateriallakin Johannes, nuorin opetuslapsista, (miten nuori lie ollutkaan, onko ikää kerrottu, ei) lepäili hänen rintaansa vasten.
Millaisen taulun Tom of Finland olisikaan maalannut viimeisestä ateriasta...Jonkun teorian mukaanhan Johannes, jota kutsuttiin "opetuslapseksi jota Jeesus rakasti", olisi alunperin ollut Maria mutta miesvaltainen kirkko olisi muuttanut Marian kertomuksessa mieheksi, ja samalla sitten ilmeisesti huomaamattaan kertomuksen homo-vivahteiseksi.
- wwwhhhaatt
Saattoi olla harhautusyritys, kun kävi ilmeiseksi, että Jeesus oli homo:)
- panteisti
http://www.tiede.fi/blogit/kaiken_takana_on_loinen/penisluun_puute_vaatii_selityksen
Jeesus ei kuitenkaan halunnut opetuslapsilleen penisluuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44877Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498