Mikä neuvoksi

Vaimo on viimeisen reilu vuoden aikana lihonut reilusti siis kiloja on tullut ja herkut maistuu viikolla ja vkl. Olen sanonut hienovaraisesti mutta hernehän sillä nenään on mennyt...seksihalut ovat multa vähissä tai sanoisko menneet. Kun vaimo haluu niin se on käytännössä sitä et menee selälleen ja makaa siinä reidet leväällään koko ajan, vaimo ei halua olla päällä eikä tykkää antaa takaapäin enää. Olen koettanut selitellä viimeiset kerrat haluttomuuttani mutta ei ole oikein onnistunut. Mikä olis sopiva tapa painonpudotukseen ja onko miehiä jotka kärvistelee samanlaisen ongelman kanssa ja onko löytynyt lääkkeitä kyseiseen pulmaan...Jotkut naiset tietty sanoo ettei lihavuus haittaa seksiä mutta jos toinen ei jaksa touhuta mukana eikä oikein taivu normi asentoihin ni hankalaa on itsekään syttyä.
1366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lähtekää lenkille yhdessä niin teette jotain muutakin kuin vaan istutte kotona ja syötte. Parisuhteessa ne ongelmat on usein molempia koskevia vaikka vain toisessa ilmenisivätkin jotenka niitä voi yrittää alkaa myös ratkomaan yhdessä. Kannustajaa se vaimo nyt tarvis, tsemppaajaa, että pääsee alkuun. Kannustajaa. Ei syyttelijää.

Äänestä

Seksipakkoa ei ole, eikä ole pakko olla yhdessäkään. Mutta vaimosi saa päättää omasta lihomisestaan ilman vihjailuja, syyttelyä tai painostusta.

Äänestä
  • Ei kukaan normaalipainoinen "päätä" lihoa. Kyllä se on piittaamattomuutta tai huolimattomuutta joka kerta, myös minulla itselläni.

    Äänestä

  • No yksinpähän jää läskiensä kanssa. Eihän kukaan normaalivartaloinen mies halua norsua naida, ainakaan vaimoaan.

    Niin se vaan on. Jos ei huolehdi itsestään, niin terve menoa.

    Äänestä

  • lihomispäätös kirjoitti:

    Ei kukaan normaalipainoinen "päätä" lihoa. Kyllä se on piittaamattomuutta tai huolimattomuutta joka kerta, myös minulla itselläni.

    Lihominen tuottaa nautintoa. Lihomisesta pidättäytyminen on nautinnosta pidättäytymistä. Ylivoimaisen vaikeaa monille. Elämä voi maistua puulta ilman napostelu- ja ahmimisorgasmeja.

    Äänestä

  • Höpö höpö. Lihominen saa aikaan huonon olon, verensokeri aina koholla, väsyttää ja hengästyttää. Ahmiminen se vasta huonon olon saakin aikaan.

    Ja painoaan tarkkaileva kuntoilijakin saa toki nauttia herkuista. Ne vain maistuvat paremmalta harvoin nautittuna kuin jatkuvasti ahmittuna.

    Äänestä

Todella pitkä tie on edessä.
Kiloja tulee tosta vaan jos on taipumusta lihomiseen. Sen kun syö aina vähän liikaa eikä liiku niin pianpa ollaan jo aivan uusissa mitoissa.
Mutta kilojen pois saanti vaatii kymmenen kertaa enemmän viitseliäisyyttä, koko elämäntavan muuttumisen, ja se koskee kans sua joka jaat sen talouden naises kanssa.
Siitä vaan yrittämään yhdessä, mutta helppoa se ei tule olemaan, jos joku niin luuli.

Äänestä

Mitä ihme "asentoja"? Ei sitä tarvitse mitään akrobatiaa harrastaa tavallisessa elämässä. Sitä paitsi sohvalla on helpompi pyöreämmällekin naiselle tuo mitä aluksi mainitset, kun miehestä saa tukea. Mieheni treenaa päivittäin. Hän ei moiti minua ruumiini epäkohdista jotka olen kerännyt raskauksien myötä. Hän on minua lohduttanut, että hänen kulttuurinsa miehet eivät vaadi naiselta hoikkaa vartaloa kuten Euroopan miehet. Se on tosi helpottava kuulla koska monesti pelkään menettäväni hänen rakkautensa kun en ehdi enkä jaksa arjen keskellä riittävästi pitää huolta vartalostani. Se on yksi syy, miksi rakastan häntä niin paljon...että hän ei ole menettänyt rakkauttaan vaikka ruumiini on muuttunut.

Äänestä

Vaikea sanoa, mitä tehdä. Voit toki kertoa vaimolle huolesi hänen elämäntavoistaan, mutta ketään ei voi pakottaa laihtumaan. Voin kokemuksesta sanoa, että läheisten naputus painonnoususta vain suututtivat... paino alkoi laskea vasta, kun sitä itse halusin.

Äänestä

Yhdessä lenkkeily ja liikkuminen on takuuvarma resepti terveellisempään elämään. Netissä myytäviä superdieettejä ym kannattaa välttää, niissä menee vain rahat ja ne harvoin ovat yksilöllisiä ja oikeasti laadukkaita.

Äänestä

Johtuuko syöminen ja siitä lihominem kenties sinusta. Tuetko häntä vai naputako kokoajan. Lihomiseen ja syömiseen on aina joku syy. Hienovaranen puhuttelu voi olla toiselle sitä hienovarasuutta ja toiselle ei.
Voithan vaihtaa naista, jos ei kiinnosta.
Mitä siinä kitiset.
Jännä juttu miehet saa kitistä, mut jos nainen samoista asioista sanosi, se ois turhaa kitistä.

Äänestä
  • Totta, lihomiseen on aina syy.Yleensä se, että syö enemmän kuin kuluttaa. Kaikki muut "syyt" ovat vain selittelyä itselle ja muille. Kaikki saavat kitistä niin paljon kuin sielu sietää, ei tarvinne tuohon keneltäkään lupaa kysyä. Kitisimisestäkin saa kitistä.

    Lihava nainen on ruma ja harvoin kiihottaa miestä; eri asia nämä lihavien diggarit, joilla on omat ongelmansa.

    Äänestä

Kuulostaa siltä että painoa on tullut oikein todella reippaasti, tyyliin yli 50 kg. Koska ei normaalisti reippaasti lihavalla naisella ole ongelmia taipua ihan normaaleihin asentoihin. Tai jos ei ole valtavasta ylipainosta kyse, on jotain muutakin, todennäköisesti jokin sairaus, joka saa apaattiseksi. Aloittaja kokee ongelmat vain seksissä, eli nainenko ei ole mitenkään muuten muuttunut kuin seksin suhteen? Jos ihan yhtäkkiä selittämättömästi lihoaa, niin lääkärillä pitää käydä jotta syy selviää.

Toisin kuin muutama aina välillä hokee, ei suomalaisetkaan miehet koe naisen lihomista niin kovin vastenmieliseksi, ettei seksiin pysty. Yleensä kuitenkin mies on sen naisen kanssa ja seksiä harrastetaan hänen kanssaan, ei sen kanssa kuinka paljon ylimääräistä on tai ei ole. Se tietysti voi vaikuttaa, jos nainen muuttuu kovin luonteeltaan, ei halua itse harrastaa seksiä, koska luulee olevansa kelpaamaton lihottuaan. Tämä pitää osoittaa vääräksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankalaa_on kirjoitti:

Vaimo on viimeisen reilu vuoden aikana lihonut reilusti siis kiloja on tullut ja herkut maistuu viikolla ja vkl. Olen sanonut hienovaraisesti mutta hernehän sillä nenään on mennyt...seksihalut ovat multa vähissä tai sanoisko menneet. Kun vaimo haluu niin se on käytännössä sitä et menee selälleen ja makaa siinä reidet leväällään koko ajan, vaimo ei halua olla päällä eikä tykkää antaa takaapäin enää. Olen koettanut selitellä viimeiset kerrat haluttomuuttani mutta ei ole oikein onnistunut. Mikä olis sopiva tapa painonpudotukseen ja onko miehiä jotka kärvistelee samanlaisen ongelman kanssa ja onko löytynyt lääkkeitä kyseiseen pulmaan...Jotkut naiset tietty sanoo ettei lihavuus haittaa seksiä mutta jos toinen ei jaksa touhuta mukana eikä oikein taivu normi asentoihin ni hankalaa on itsekään syttyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu