Moikka!
Oon 2003 vuonna syntynyt tyttö, ja täytän toukokuussa 13v, ja oon halunnut napakorua jo kolme vuotta! Haluisin korun lähinnä mun ulkonevan napani peitoksi, ja oman silmän iloks :)
Haluisin korun ensivuonna (kun täytän 14 ja meen 7.luokalle) mut mun äiti on niin lävistyskriittinen, nii en tiiä saanko luvan sen ottaa :/ mutta en millää jaksas oottaa kolmee vuotta (kun napakorunhan saa 16v ilman vanhemman lupaa)!
lähetin viestiä kaupungimme lävistämöön navastani, ja kysyin ono koru ees mahollinen ottaa siihen, ja on ilmeisesti :) oon viel kasvava, niin haittaako, vaikka korun ottaa "kasvavassa" iässä?
Napakoru 13-14 vuotiaalle?
Anniero
3
1402
Vastaukset
- lävistystähaluava
Mulla on äidin kanssa kyl sama juttu. Oon puhunu sen kaa siitä ja et miten hyvät hoito-ohjeet saa sieltä viel perää et ei tulis mitää rustopatteja, tulehuksia jne. Mut jos et saa yhtään mitenkää äitiis myöntymään siihe nii sit on kyl pakko ootta kunnes oot 16v. Ja yks mun frendeistä on hankkinu napakorun joten ei se haittaa mitenkää, ja jos se haittais nii kyl nää lävistysliikkeet kieltäis lävistykset alle 16v.
- uijg
Hanki kun täytät 16. Jos ottaa napakorun noin nuorena, se kasvaa 90 % varmuudella ulos.
- mävaaaa
Joo, ehkä parempi niin! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116