Hieman faktaa vaihteeksi:
Hiilihydraatti varastoituu glykogeenina lihaksiin ja maksaan.
Rasva varastoituu hyllyvänä läskinä ympäri kehoa esim. vyötärön seudulle (katsokaa vaikka Antti Heikkilän keskivartalon)
Hiilihydraatti varastoituu glykogeenina lihaksiin ja maksaan.
Rasva varastoituu hyllyvänä läskinä ympäri kehoa esim. vyötärön seudulle (katsokaa vaikka Antti Heikkilän keskivartalon)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vhhfakta
Jos syöt porkkanoita sinulle kasvaa pitkät korvat ja jos syöt riisiä niin saat vinot silmät.
Kaikkea sitä siellä apukoulussa "oppii"
Aloitus on kyllä ihan faktaa, vanha sanonta kuuluu "olet sitä mitä syöt", kun syö paljon rasvaa niin kyllähän se kroppaan kerääntyy.
Kuinka täällä voi olla noin paljon erilaisia idiootteja, vai onko kysymyksessä yksi aktiivinen koulupoika.
Apupoikasijoni
Jos syöt porkkanoita sinulle kasvaa pitkät korvat ja jos syöt riisiä niin saat vinot silmät.
Kaikkea sitä siellä apukoulussa "oppii"
No sinä itse esität että insuliini synnyttää energiaa tyhjästä mikä on täysin termodynamiikan lakien vastaista.
Karppaajilla on ihan omat fysiikan lait ;-)
Käytät edelleen minun nimeä kirjoittaessasi paskaa.
Tapasi tuoda itseäsi esille toditaa sinun myöntäneen minun olevan oikeassa ravitsemuksen suhteen ja niin minä olenkin.
Neuvoni on auttanut monia ihmisiä.
Sinun vittuilut ei ole auttanut ketään lukuunottamatta omaa mielenterveyttäsi.
Olet narsistinen ja rasistinen moderaattorin kannustama IDIOOTTI.
Runsaasti hiilihydraatteja sisältävä ruokavalio, jota Suomen ravitsemuseliitti, Diabetes- ja Sydänliitot ovat suositelleet jo kauan, lisää vaihdevuodet ohittaneiden naisten masennuksen riskiä, osoittaa jättisuuri amerikkalainen tutkimus Women’s Health Initiative Observational Study. Siinä seurattiin yli 87 000 naista, joista lähes 70 000:n masentuneisuutta tutkittiin 3 vuoden kuluttua (Ganwish ym. 2015).
Hiljattain juuri paljastui että tuo tutkimus oli Atkins säätiön rahoittama ja tutkimustuloksia vääristeltiin.
Vhhfakta
Kysyppä joltakin täysjärkiseltä mitä san "fakta" tarkoittaa.
Opettele sinä "san" kirjoittamaan :D
Ylipaino johtuu usein FTO-geenistä ja muista geenivirheistä, jotka altistavat insuliiniresistenssille, liiasta tärkkelyksen syönnistä sekä hormonien epätasapainosta: insuliinista ja muista hormoneista – etenkin HPA-akselilla – jotka säätävät nälkää, ruokahalua ja stressiä. Insuliinin, stressihormoni kortisolin ja ruokahalua kiihottavien hormonien (liian leptiinin ja oreksiinien) tuotanto tulee saada kuriin. Samalla stimuloidaan yhtäältä insuliiniherkkyyttä lisäävän adiponektiini-hormonin ja toisaalta kylläisyyshormonien (nesfatiini-1:n, kolekystokiniinin, greliinin ja obestatiinin) tuotantoa elimistössä, jolloin verensokerikin saadaan hallintaan.