otetaan esimerkiksi Kuuba.
minkä takia USA rankaisi Kuuban kansaa kauppasaarrolla ja köyhyydellä, kun valtaan tuli sosialisti?
USAta alkoi vituttamaan kun sosialistinen järjestelmä olisi alkanut kukoistamaan ja ennen kaikkea se, kun kuubalaiset eivät suostuneet ruokapalkkaan.
minkä takia USA rankaisi Kuuban kansaa kauppasaarrolla ja köyhyydellä, kun valtaan tuli sosialisti?
USAta alkoi vituttamaan kun sosialistinen järjestelmä olisi alkanut kukoistamaan ja ennen kaikkea se, kun kuubalaiset eivät suostuneet ruokapalkkaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Puhuisit ennemmin mitä kaikkea republikaanit, CIA ja ylikansalliset on saaneet aikaiseksi tumpeloinillaan ja äärettömällä ahneudellaan.
USA:sta voidaan olla monta mieltä, mutta joka tapauksessa USA on tällä hetkellä suurin avustaja Sri Lankassa ja Indonesiassa. Ovat toimittaneet paikan päälle mittavat määrät ruokaa ja avustuksia. BBC:ltä olen seurannut näitä juttuja sateliittikanavalta. Kulkuolosuhteet vaan ovat häirinneet avustuskuljetuksia. Enpä tiedä paljonko Kuuba tai esim. Venäjä on avustanut näitä maita.
Miten olisi vaikka ensimmäisen maailmansodan jälkeen Euroopan maille myönnetyt lainat, joita koskaan ei maksettu takaisin (Suomi ainoana poikkeuksena).
Sitten olisi tämä marshall-apu 40-luvulla kaikille Euroopan maille, jotka sen hyväksyivät Suomi (Neuvostoliitto painosti kieltäytymään) ja itä-blokin maat kieltäytyivät avusta. Kuitenkin Yhdysvallat antoi kaikki velkansa Suomelle anteeksi.
Siinä sinulle pari esimerkkiä ja lisääkin vielä tulisi jos olisin vain ahkerampi kirjoittaja.
Yhdysvaltojen vihaaminen on tällä hetkellä muoti-ilmiö, joka on nykyään nuorison suuressa suosiossa.
Yrittäkää ymmärtää, että eivät kaikki amerikkalaiset ole "punaniskoja" Teksasista.
Sosialistinen järjestelmä on toiminut Kuubassa tai missään muuallakaan?
Sosialistinen vai kommunistinen! Kumpaa tarkoitat kun puhut Kuubasta?
Olisiko sosialistinen järjestelmä alkanut kukoistamaan Kuubassa niinkuin Neuvostoliitossa.
Vapaassa maassa sinullakin on oikeus mielipiteeseesi. Mietippä sitä.
Olisko juuri siksi että alkoivat kaveeraamaan NL:n kanssa ja vähän jotain ohjustukikohtaa rakensivatkin sitten sinne? Joo, tuo sosialistisen järjestelmän kukoistushan on nähty lähinnä joidenkin unissa. Eikö näistä maista jotka ovat saaneet kukoistaa ihan rauhassa ole vielä nykyäänkin esimerkkejä...