Jopa propagandasta tullaan säästämään

eroaValtiokirkosta

11

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristinusko-on-huijausta

      Vielä kun hihhuli-TV (se missä esitellään niitten profetioita ja muuta järkevää) lopetettaisiin niin sitten koittaisi ilonpäivät. Kirkon pitäisi keskittää propaganda lapsiin enemmän kuin aikuisiin joiden mielipiteet eivät muutu.

    • AikaVitsikästä

      Nyt tulee valomerkki, kohta sammuu valot kokonaan. Onkohan ollut hieman huumoria mukana kun lähestytään valtionkirkon tarinan loppua.

    • usdfusdf-aka-asdfasdf

      itse erosin kirkosta ihan vain sen takia että kun jo veroissa riistetään matuille mikä keretään niin en enää maksa vapaaehtoisesti samasta enää yhtään.

      • Joo, valitettavasti kristillinen lähimmäisenrakkaus, myötätunto ja vihollisenkin rakastaminen on useimmilta kristityiltä kateissa ja he yhä jostain kummallisesta syystä kuvittelevat jumalansa olevan olemassa.

        Eroja tapahtuu siis aivan vääristä syistä. Kohta kannetaan sitten palavaa ristiä lakanaan pukeutuneena lähimmän VOKin pihalla.


    • JeesuksenSulhanen

      On se hirmuista. Miten Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla vois olla sama Jeesus?

    • 546aex

      "Syynä ovat lukijoiden siirtyminen verkkoon ja niukkenevat resurssit."

      Syynä siis se että toiminta ei kannata eikä täysin turhalle toiminnalle enää löydy maksajia.

    • loistavaa.splendid

      No nyt on kyllä piru merrassa ja pää tullut vetävän käteen kun kirkko alkaa säästää propagandastaan.

    • 8563

      Seuraaraksi kirkko voisi poistaa palkkalistoiltaan kirkon nettitrollit.

      • see_the_truth.webs.com

        Ennen niitä voitaisiin poistaa kirkot, koska niissä ei käy kuitenkaan ketään muuta kuin työntekijät ja muutama eläkeläinen joille voisi järjestää muuta puuhaa. Kirkko voisi vakavissaan harkita pelkkää kerhotoimintaa ja muuta hauskaa josta joku saattaisi jopa maksaa. Tiedän, että tämä veisi kirkon toiminnalta pohjan pois, mutta kirkko on itse aloittanut ahneudellaan, haluttomuudellaan valita puolta konservatiivien ja liberaalien välillä, kehityskulun joka vääjäämättä johtaa kirkon hajoamiseen tai täydelliseen tuhoutumiseen.


    • "Helsingin, Espoon ja Vantaan seurakunnat perustavat yhteisen Valomerkki-lehden, joka alkaa ilmestyä ensi vuoden alusta."

      Ilmestyykö valomerkki merkkinä vapahtajan toisesta ruiskauksesta
      vai siitä, että kannattas jo alkaa siirtymään kohti taksijonoa?

    • jölk

      Lähetetäänkö Kirkko ja kaupunki, (kerran viikossa?) kaikille evl. kirkkoon kuuluville jäsenille - ilmaiseksi? Jopas nyt jotakin, jos noin on, vastinetta kirkolliverolle?

      "Oi voi kallista on, ja halvalla menee!" (Laulunsanoja lainatakseni) Eero koivistoisen sävellys, laulavat Maarit ja Kojo, sanoittajaa en tiä.

      Vastinetta? No joo, miten sen nyt ottaa. Jäseniä vajaat 350 000. Hatusta vedettynä arvelisin, että ainakin 100 000 lehteä päätyy suoraan paperinkeräykseen lukematta, tai lemmikkikissan kusettavaksi tai biojäteastian/-pussiin vuoraamiseen, että imee itseensä nesteitä, eikä ne jää valumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7310
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2670
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      272
      1319
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1069
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1010
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      73
      961
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      950
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      761
    Aihe