Eroon ärsyttävästä muijasta

MittariTäynnä

Ei säälitä kuin lapset jotka jäävät kaipaamaan minua, kun eroan tosta helvetin masentavasta kaikkitietävästä piikittelijästä. Parempi että lähden ennenkuin lopullisesti mieli mustenee. Lopettaisi edes ton lapsille huutamisen.

Ei ole aina isät niitä syypäitä kaikkeen. Kyllä naisetkin osaa olla varsinaisen huonoja kotiäitejä. Tiedämpä vaan että maksajaksi kyllä kelpaan elatusapuun mutta muut oikeudet tässä yhteiskunnassa taitaa mennä äidin puolelle vaikka ei edes lasten kanssa pihalla viihdy eikä kunnon ruokia syötä sttna...kiukutella ja huutaa osataan kyllä 2.vuotiaalle.

Mutta elämääni en yhden vittuilijan takia pilaa. Vietän sen vaikka yksin kunhan toi turha kuittailu vaan loppuu...mutta loppuukohan se lapsilleni? Vai kasvaakohan niistä kusipäitä. Hankala tilanne

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppeliini1

      Mitä olet tehnyt asian eteen saadaksesi lapset itsellesi?
      Nyt jo tedät että olisit parempi vanhempi ja huoltaja, tiedät ravinnosta ja lasten kanssa käyttäytymisestä enemmän. Olisit todennäköisesti parempi yh. Lasten äiti kenties olisi helpottunut päâstessään katraastaan eroon.

      Ennenkuin laitat eropaperit vetämään, tee kunnolla kotitehtäväsi. Muuten jäät tosiaankin vain maksavaksi nalliksi kalliolle.

    • ehkäapua

      Ennen kuin eroat, laita ylös riitatilanteita ja yritä saada joku sinun ystävä tai omainen todistamaan sellaista tapahtumaa missä hän huutaa noin pienelle lapselle. Tekstiviestit ylös jos sellaosia on ja jos mahdollista nauhottaa hänen huutamistaan. Vaikka et voi sitä todisteena oikeudessa käyttää, kannattaa se silti antaa lastensuojelun kuunnella. Joskus luin näitä ja jos laittaa ylös mitä tapahtuu koko päivän aikana kirjaimellisesti ilman tuntemuksia tai adjektiiveja eli pelkästään faktat paperille vaikka kahden viikon ajan on sinun todistusarvosi parempi kuin hänen jos hänellä ei ole kuin sana. Ihan esimerkkinä että Heräsin kello 7. Puolisoni heräsi kello 7.10. Puolisoni meni suihkuun kello 7.15 Minä pukeuduin ja keitin kahvia kello 7.16. Luin lehden ja herätin lapsemme. Lapsemme heräsi kello 7.36. Annoin lapselle aamiaiseksi voileivän ja maitoa. Puolisoni tuli suihkusta ja puki lapselle vaatteet kello 7.48. Puolisoni hermostui lapselle ja huusi lapselle : sinä olet aivan mahdoton kakara! Ja laittoi vaatteet hänen päälleen niin että lapsi alkoi itkemään. Lapsi sanoi : ai äiti sattuu.
      Puolisoni sanoi kuuluvalla äänellä: itsepä et tottele mitä sanotaan. Puolisoni lähti viemään lasta tarhaan kello 7.55.
      Tämä on vai esimerkki ja voi olla että kirjoitustavan pitää olla vieläkin muodollisempaa. Mutta kannattaa ottaa selvää. Itselleni tämän kertoi lakimies kun kyselin mitä voin tehdä todistaakseni entisen mieheni henkisen väkivallan minua kohtaan kun oli vain sana sanaa vastaan. Hän sanoi että päivän kirjaaminen ylös tapahtuma tapahtumalta ja kellonaikoineen on vahvempi kuin pelkkä sana ja voi auttaa. Mutta sen pitää olla nimenomaan muodollista koska sillin on vaikeampi keksiä tapahtumia mustamaalatakseen koska oikeasti tapahtuneen muistaa mutta keksityt tuppaavat unohtumaan. Mutta yritä hakea lähihuoltajuutta jos vain suinkin kykenet jos lapsilla on huonompi olla hänen kanssaan.

    • XAsdääää

      Todennäköisesti ärsyttävä muija on ärsyttävä, koska on kyllästynyt tekemään perheessä kaiken ja hoitamaan sullekin ruuan eteen ja siivoamaan sun paskojas. Ottaisit joskus vastuuta lapsistas ilman että sulle täytyy siitä sanoa. Mut voit sä erotakin, ei sun lapset sua tuu kaipaamaan.

    • 85412

      Ei asiat noin yksoikosia ole. Minkä ikäisiä lapsesi ovat. Jos ne on jo kouluikäsiä niin nehän saa itse päättää kumman luona asuu. Ja vaadi ehdottomasti yhteishuoltajuutta jos lapset ei voi itse päättää vielä asumisistaan (ovat niin pieniä) Nykyään isä saa huoltajuuden siinä missä äitikin.

    • Jaksamistakaikille

      Ei kyllä mikään ihme, että naisellas on paha olla, kun mies puhuu tohon sävyyn puolisostaan. Et varmaan auta lastenhoidossakaan yhtään, etkä missään muussakaan, veikkaan. Todella pahalta tuntuu avovaimos puolesta. Tiedän kyllä, mitä helvettiä saattaa olla hoitaa pieniä lapsia yksin 24/7. Siinä ei itellä ole kovin hyvät fiilikset, eikä takuulla tee mieli olla mieliksi itsekkäälle miehelle.

      Avaimet on sun käsissäs. Auta avovaimoas! Auta teitä kaikkia olemaan onnellisia yhdessä!

      • MittariTäynnä

        Autan ja todella paljon autankin. Kukapa lapsien kanssa ulkona leikkisi edes kerran päivässä ellen minä? Ei kaupassa käynti ole lasten kanssa ulkoilua.

        Kyllä, puhun muijastani rumasti. Olen vaan niin vitun kyllästynyt koko suhteeseen ja tilanteeseen, ettei kaunopuheisuus enää kiinnosta.

        Olen muutenkin niin helvetin ahdistunut ja vittuuntunut tilanteeseen että olen huomannut muuttuneeni empatiankyvyn menettäneeksi, kylmäksi "vitun väliä" henkilöksi. Ei minua kiinnosta yhtään enää kenenkään ihmisten tunteet tai asiat. Minulle on oikeastaan aivan sama mitä minulle tässä elämässä enää tapahtuu. En tarkoita mitään itsemurha, masennus juttuja. Tarkoitan vaan ettei minua kiinnosta muu enää kuin lasten hyvinvointi. Ja jos joku tulee siihen tielle niin tuntuu että palaa hermot viimeisen kerran.

        Mutta mitäpä tässä valittamaan. Itse nämä ratkaisut pitää kaikkien tehdä. Vituttaa vaan niin saatanasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22592
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9869
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      54
      7748
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      102
      6529
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6247
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5861
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5350
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5243
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      124
      4890
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4592
    Aihe