Suomen tullit tulkitesevat ja Trafikin tulkitsee sitä sun tätä riippuen mihin olen yhteydessä, kaikilla eri juttu.
Jos tiedät, niin kerro mitense toimii: Asun Ruotsinpuolella ja olen Ruotsin kansalainen, on myös Suomalaiset henkilö tunnukset.
Asun vakituisesti Ruotsissa, mutta myös Suomessa johon ei ole pää osoitetta.
Pitääkö minulla olla 2autoa ? Suomen registerissä ja Ruotsin registerissä, kun ylitän rajaa päivittän.
Toki varmaan monimutkainen Ryssien perua.
Suomi Ruotsi auto.
6
185
Vastaukset
- Tietää.kukaan.heh
Et voi asua samaan aikaan kahdessa maassa ja saada kummankin maan oikeudet ja velvollisuudet.
Tämä ei ole minkään maan perua, sama on tilanteesi vaikka, epäilemättä ett koskaan, asuisit USA:ssa.
Niin, epäilen kyseessä olevan suunnitelmaa ostaa Ruotsista auto itselle Suomeen Ruotsin kansalaisena ja sama toisin päin, toki en ymmärrä mitä hyötyä siitä on.
Nyt kerron miten se toimii, kahdella tavalla. Pidä auto Ruotsissa ja aja taksilla Suomessa. Toinen, pidä auto Ruotsissa ja lainaa sukulaisen autoa Suomessa.
Ryssien perua autoja voi olla Ruotsissa ja Suomessa monta ja vieläkin enempi mikäli ymmärrät tarkoituksen. - kukaan.ei.tiedä
Lukaisin sattumalta tämän saunan lämpiämistä odotellessa. Toivottamasti Tullin ja Trafin tulkinta näihin ruotsalais-suomalaishenkilöihin on selkeä.
Muuta Ahvenanmaalle ja lopeta ryssittely. - vitunpallinaamat
Aika homoa hommoo eeuus pitäis ollaa vapaa liikkivuus, saa asua siellä missä tykkää! Auton saa hakea sieltä mistä saa halavalla!
- asu.missä.ihmeessä
Tuota: Asun Ruotsinpuolella ja olen Ruotsin kansalainen, on myös Suomalaiset henkilö tunnukset.
Siis mitä? - onpavaikeaa
Jos olet Ruotsin kansalainen, aja autollasi vaikka kaksi kertaa päivässä Suomeen mutta älä kysele Trafilta auton Suomeen tuonnista koska ett asu Suomessa.
Henkilötunnukset eivät näissä auton tuonti- ja vientiasioissa paina mitään, ett voi Ruotsin kansalaisena tuoda autoa Suomeen ja rekisteröidä sitä Suomessa, sen jälkeen tehdä ehkä pientä bisnestä.
Ajele siis sillä ruotsalaisella autolla Ruotsista Suomeen niin paljon kun haluat kun olet Ruotsin kansalainen.- PertsaTaasTäällä
Olen samaa mieltä "onpavaikeaa" kanssa. Just noin. Hyvin sanottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986348KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555865Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602833Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072268Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071958- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331108