Sitä saisi pois? Varsinkin aivan kielen perälle sitä kerääntyy eikä sitä tunnu saavan millään pois kun tulee heti yökkäys efekti kun koittaa sieltä harjata. Muualta kielestä sen saa kyllä kätevästi pois.
Ymmärtääkseni tästä myös johtuu pahanhajuinen hengitys? Eli sekin lähtisi jos tähän joku maaginen hoito löytyy.
Ymmärtääkseni tästä myös johtuu pahanhajuinen hengitys? Eli sekin lähtisi jos tähän joku maaginen hoito löytyy.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pahaa hajua aiheuttaa:
nestemäiset maitotuotteet (aiheuttavat valkoista katetta kielen pinnalle ja kielen takaosaan, joka alkaa haisemaan pahalle)
tupakka
I-tyypin diabetes
närästys (tähän auttaa ruokavalio)
proput nielurisoissa
JUO VETTÄ (aikuinen ei tarvitse maitoa, vaan imeväinen ja vasikka)
Huuhtele suusi vedellä ruuan jälkeen. Voit myös purskuttaa ruokasoodalla (marketin maustehyllystä halvalla ja 1tl soodaa ja purskuttele pari minuuttia, jonka jälkeen huuhtelet vedellä suun) tai kookosöljyllä (marketin öljyhyllystä).
Suun normaali hoito:
Osta vaahtoamatonta hammastahnaa hyvin varustetusta marketista, apteekista, luontaistuotekaupoista tai ekokaupoista (mm. ruohonjuuri).
ÄLÄ KÄYTÄ suuvettä
Hampaat pestään ja hammasvälit puhdistetaan päivittäin ja käydään vuosittain suuhygienistillä ja ehkä jopa hammaslääkärissä, jos on reikiintyvää hammassorttia.
Kieli puhdistetaan katteesta kielenkaapimella (myydään marketeissa parilla eurolla) ja harjaamalla hammasharjalla kieli hammaspesun yhteydessä.
sienilääke
Oletko varma, että se on edes sammasta. Jos suussasi on sieni, suosittelen hakemaan sienilääkkeen. Todennäköisesti se on vain kielen bakteeripeitettä.
Jollakin happamalla voit koettaa hoitaa myös, jos on sientä (sitruuna, makeuttamaton puolukka tai karpalo). Sammas on vauvojen tauti, joten verensokerit kannattaa tarkistuttaa aikuisen sienipotilaan. Diabetes lisää infektioriskejä.