Joka talvinen ihon ongelma vaivaa nytkin. Sormiin kynsien sivuile ilmestyy kipeitä haavoja tai halkeamia.
Mitä voisi tehdä kun se jatkuva käsien rasvaaminenkaan tunnu auttavan?
Sitä paitsi rasvaisilla käsillä ei oikein pysty tekemään mitään. Laastari-käsillä on myös vaikea tehdä töitä.
Olen kerran näyttänyt lääkärillekkin käsiäni mutta hän kirjoitti sellaista tököttiä että sotkin vain paikkoja
Mitä voisi tehdä kun se jatkuva käsien rasvaaminenkaan tunnu auttavan?
Sitä paitsi rasvaisilla käsillä ei oikein pysty tekemään mitään. Laastari-käsillä on myös vaikea tehdä töitä.
Olen kerran näyttänyt lääkärillekkin käsiäni mutta hän kirjoitti sellaista tököttiä että sotkin vain paikkoja
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voi johtua vilja allergiasta. Kokeilemalla viljatonta kautta, niin asia selviää. Samoin on rasvojen kanssa, Kannattaa käyttää luonnollisia rasvoja ei mitään margariinia.
Margariini sisältää aineita, joihin ihosi ehkä reagoi negatiivisesti.
Vaihtoehtoisesti voit mennä lääkärille ja saada lääkkeitä, joista ei ole apua kuin väliaikaisesti.
Jep, olen samaa mieltä koska olen itse kärsinyt ja kärsin nytkin samasta asiasta. Aloin syödä taas vilja/ hiivatuotteita niin nyt on taas sormet auki. Ja niin pitää syödä b vitamiinia päivittäin mahdollisesti vielä vähän enemmän kun normaalisti.
Kun iho halkeilee, niin se voi enteillä c- tai d-vitamiinin puutosoireesta, voi myös olla että saatkin sinkkiä ihan liian vähän ruokavaliostasi.
Kai käytät nyt jotain käsivoidetta säännöllisesti? kosteusemulsio on sellainen mikä imeytyy hyvin, mutta sitä kannattaa kyllä ehdottomasti käyttää muutamankin kerran päivässä jos on altis lohkeamille.
Kaikissa rasvoissa on haitallisia kemikaaleja eli älä laita rasvaa.
Kokeile kookosöljyä ja todellakin ruokavalio ja lisäravinteet kuntoon.
Älä käytä saippuaa ja katso mitä materiaalia tekstiilit ovat, joiden kanssa kätesi joutuvat tekemisiin.
Osta apteekista WoundAway-haavalakkaa joka on erityisesti tarkoitettu sormenpäiden halkeamiin. On suosittu tuote.
Kokeilepa erilaisia käsineitä...
osta apteekista avenen cicalf rasvaa auttaa!!
Itse sain avun sinkistä, kun kolmas purkillinen oli menossa ohjeen mukaan syötynä oli kädet kyynerpäät ja kantapäät kuin vauvanpeppu pehmeät ja ehjät.
Kosketusallergiat ovat mahdollisia. Allerginen voi olla myös voiteiden ainesosille, jopa apteekkituotteiden. Rikkonaisella iholla kehittyy helposti allergioita. Harva tuote on tarkoitettu vahingoittuneelle iholle, etenkään markettituote. Itselläni on ollut helvetillinen käsi-ihottuma, joka vei ammatinkin. Nykyään iho on siisti, kukaan ei arvaisi, millainen ruttotautinen olin vuosia.
Itse käytin vuosia Ceridal-lipogeeliä. Sille on nykyään muita vastaavia valmisteitakin. Jos sitä onnistuu laittamaan vain tosi vähän, niin iho ei ole tahmea. Helpoiten onnistuu pesun jälkeen kostealle iholle.
Useimmissa voiteissa tahmeus on lienee glyseriinin ansiota, joka on kosteudensäilyttäjä. Nykyään laitan glyseriinin (ostan pelkkää glyseriiniä apteekista) ja veden sekoitusta sumutepullosta iholle ja sen päälle omatekoista rasvaseosta hieman ja sitten käsineet päälle. Hetken päästä saan poistaa käsineet, ja kädet ovat hyvän tuntuiset.
Rasvaatpa millä tahansa, niin rasvaa kädet kunnolla yöksi ja laita käsineet käteen sen jälkeen. Tuskin yöllä työtä teet? Saman voit toistaa vapaa-aikoina. Kotitöissä alus- ja kumikäsineet käteen. Saippuasta olen kokenut oliiviöljy- ja marseillesaippuat parhaiksi. Nestesaippuat ovat kemikaalikoktaileja, kuivattavat ja ärsyttävät tarpeettomasti.
Pihkavoidetta on käytetty sairaaloissakin säärihaavojen hoitoon. Sitäkin voisi kokeilla ongelma-alueille.
Ihon halkeiluun voisit kokeilla Pihkamummon pihkavoidetta. Ei sisällä ihoa tukkivia rasvoja. Kasvisöljyä, pihkaa ja mehiläisvahaa. Edullista! Useimmat ihon halkeamat paranevat muutamassa päivässä. Saat Huutonetistä haulla "pihkasalva".
Heti kaikki voiteet pois. Johtuu kuivasta ilmasta niin kuin pakkassää on todella kuivaa. Samoin kesällä helteellä on kuivaa, mutta kosteutta on kuitenkin enemmän kuin talvella.
Vesi on märkää, joten liota vedessä pidemmän aikaa useita kertoja päivässä. Älä siis käytä saippuaa tai muita pesuaineita.Tai kostuta vain haaleassa vedessä kun kuljet hanan ohi ja kuivaa kevyesti. Vältä vahvoja pesuaineita siivotessasi.
Ota monivitamiinipilleri kerran päivässä esim Multitabs, jossa on kaikkea.