Eroon hullusta muijasta

yaga

Tervehdys, kuinkakohan tässä kannattaisi toimia:

Ongelmana on eukko joka on aktiivisesti vieraillut myös Kellokosken sairaalassa.
Olemme olleet yhdessä n. 1v minä aikana hänen mustasukkainen käyttäytymisensä aiheuttaa yhdessä alkoholin kanssa pienkerrostalossa järjestyshäiriöitä. Hänen takiaan on jo tullut 2 varoitusta ja osakkeen omistajana alan pelätä asunnon haltuunottoa.

Hänestä pitäisi päästä eroon mutta uhkailee itsemurhalla, oikeustoimilla jne (loputon lista), tappaa kaikki muut tulevat naiseni jne....

Poliisit ovat käyneet pari kertaa paikalla.

Tyypillistä on että hän vetää ns. raivarikännit jolloin häivyn asunnosta ja tänä aikana aiheutuu järjestyshäiriö, mistä syystä muut asukkaat ovat nyt savustamassa meitä pois.

Mikähän tässä olisi helpoin tapa päästä ihmisestä eroon? Järkipuhe ei auta, tarvitaan pakkokeinoja. Irtaimistoa hänellä ei asunnossa ole parin matkalaukun ja useamman muovikassin repun lisäksi ole.

Aika ahdistavaa tämä tälläinen....

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma-elämä

      No, osakkeen omistaja voi aina laittaa asuntonsa myyntiin ja etsiä itselleen uuden kodin. Ja ellei "vuokralainen" suostu poistumaan asunnosta edes esittelyn ajaksi, voi osakkeen omistaja soittaa paikalle virkavallan avustamaan toimenpidettä. Jne. Eli et sinä nyt ihan voimatonkaan ole, sen kun vaan panet oman elämäsi asiat tärkeysjärjestykseen ja alat hoitamaan omaisuuttasi. Sitä ei kukaan voi estää.

    • 94508644

      Vastaus riippuu siitä, onko nainen aviopuolisosi, onko hän kirjoilla asunnossa vai mikä on suhteenne laatu.

      Jos ei ole kirjoilla, niin häätö on paljon helpompi. Ilmoita naiselle, että hänen on lähdettävä ja kanna tavarat ulos, ellei hän itse vie. Avain pois häneltä tai jos et sitä pois saa, niin lukot vaihtoon. Kenenkään asunnossa ei saa olla ilman lupaa eli jos nainen ei ole kirjoilla, niin voit pyytää poliisin viemään naisen tavaroineen pois. Voit myös hakea lähestymiskieltoa, joka vahvistetaan oikeudessa, sitä varten sinun on pidettävä kirjaa siitä, katso tarkemmat ohjeet netistä.

      Ennen kaikkea soita isännöitsijälle, että olet häätämässä naista asunnosta niin pian kuin mahdollista. Jos nainen on luonasi kirjoilla, sinun tulee hakea virallinen häätö, jos olette naimisissa, sinun täytyy hakea ero. Kerro tilanteestasi isännöitsijälle ja tarvittaessa myös yhtiökokouksessa niin naapureistakin on sinulle apua asiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1765
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1668
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1420
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      210
      1167
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1113
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      968
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe