Pelkäsin koko ajan Sandjaa

Koko ajan pelkäsin, että vittu toi paska! voittaa ja niinhän siinä kävi.

Tuntuu jotenkin ennalta sovitulta kuka voittaa! siis vittu mitä paskaa!
Kerta toisensa jälkeen heikoin lenkki voittaa, ei tää voi olla rehellisellä pohjalla tää UMK finaali.
37318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Suomalaisten musiikkimaku on perseestä tai sitten raadeille oli maksettu että saadaan "oikea" voittaja.

Äänestä
  • Maksettu tai ei. Suomeen ei haluta niitä viisuja, sillä ne ovat kalliit järjestää. Suomessa ei oikein ole paikkojakaan sellaisen järjestämiselle. Lähettämällä huono edustaja varmistetaan ettei varmastikaan tule voittoa. Lordin voitto oli puhdas vahinko. Sitäkään ei todellisuudessa olisi haluttu, mutta kun annettiin nuorten päättää se pääsi viisuihin. Saas nähdä saako tuo Suomen esitys yhtään pistettä. Kojo kappaleellaan: NUKU POMMIIN onnistui tuossa hieman kyseenalaisessa suorituksessa.

    Äänestä

Lesbo voitti. Oli silmiinpistävää että niin monta homoa ja lesboa oli "äänestetty" finaalin ja lesbo junailtiin voittajaksi. Euroviisuista on tehty väkisin 2000 luvulla homojen kokoontumisajot ja nyt varmistettiin että Suomi saa kilpailuun hinaajan. Hävettävää ja noloa. Homot takaisin kaappeihinsa.

Äänestä
  • Hahhahhaaaaaa! :) Vieläkö Suomesta oikeesti löytyy näin typeriä ihmisiä? Pää pois perseestä ja ala elää 2000-luvulla!

    Äänestä

  • Jugoxx kirjoitti:

    Hahhahhaaaaaa! :) Vieläkö Suomesta oikeesti löytyy näin typeriä ihmisiä? Pää pois perseestä ja ala elää 2000-luvulla!

    homothan ne siellä perseessä ahertaa. Toivottavasti lääketiede joskun vielä johtaa siihen että kaikki homous voidaan ruiskeilla poistaa maan päältä.

    Äänestä

  • homothiiteen kirjoitti:

    homothan ne siellä perseessä ahertaa. Toivottavasti lääketiede joskun vielä johtaa siihen että kaikki homous voidaan ruiskeilla poistaa maan päältä.

    Toivottavasti ensin keksitään ruiske ahdasmielisyyden poistamiseen.

    Äänestä

Voittaja on valittu, pulinat pois. En seuraa tänäkään vuonna viisuja. En ole edes kuullut viime vuoden voittokappaletta (Ruotsi). Joten kertoo minkä tason kisoista on kyse. Ainoat jotka on menestyneet viisujen jälkeen on Abba ja Celine Dion.

Äänestä

Saaraa On koko kuukauden hypetetty positiivisesti ympäri Eurooppaa netissä Shandja on ollu parhaimmillaan "ihan kiva". Saaraa povattiin Ruotsiin päästessään kisan kärki sijoille jopa voittoon. Shandjaa ei kukaan povaa edes finaaliin. Kommentit on olleet että tämä on vain 16 vuotta liian myöhään.

Olen kovin pettynyt, ehdin jo haaveilla Helsingin kisoista. Tuomarito " asiatuntija" äänillä pelattu homma.

Suurin vääryys sitten Nightwishin häviön. Tulee taas jäämään historiaan.

Äänestä
  • Toi hypetys oli markkinointikikka.
    Mee sä Saara vaan uudestaan ensi vuonna samaan kilpailuun.Katotaan miten käy?
    Saara oli Disney-prinsessa las Vegasin malliin..olisiko sielä päin jotakin kilpailua?

    Äänestä

Juu oli kyllä onnettomin mahdollinen valinta, kuinka suomalaiset osaakin aina pilata nämä hommat, kai tämä on jotain kansallista masokismia.

Äänestä

Pakko sanoo tästä että laulaja laulaa koko biisin alusta loppuun nuotin vierestä. Täysin alavireisesti.
Tai sanotaanko, että aavistuksen alavireisesti, mutta se riittää. Sellaisella ei vain yksinkertaisesti pärjää euroviisuissa nykypäivänä. Koko paketti pitää olla hallussa: Osaaminen, ammattitaito, musikaalisuus, viihdyttävyys, show.

Muutenkin meijän biisi on tusinaheitto.
Joten olen yllättynyt jos finaaliotteluun päästään.

Mutta eipä vaihtoehdotkaan kummoisia olleet. Samaa venäläistä virrenveisuuta tämä suomimusa on edelleen.
Pitäiskö ottaa oppia ruotsalaisten palleramsted-rapujuhlien iloisasta laulannasta ja lopettaa tuo itämainen virrenveisuu kokonaan.

Suomalaisilla kun on paha tapa saada kaikki maailmanmusiikki kuulostamaan kirkkoveisuulta.

Äänestä
  • Ai onko meillä täällä Pohjolassa jotain omaperäistä musiikkikulttuuria ja -makua vai? Hui perhana, äkkiä eroon sellaisesta! Kirkot perinteineen piiloon myös, ja tilalle vaikka universaaleja digikuutioita, niin käydään varmaan ihmisistä turhamaisimpien teeskentelijöiden silmissä, ehkä.

    Voihan tämä Sandhja vielä parantaa esitystään. Teki nytkin kuitenkin koko kilpailuprosessin ajan niin. Kuten totesit, ei ollut välttämättä muitakaan niin selvästi parempia ehdolla. Monissa myös tökki se laulu huomattavasti paljon pahemminkin kuin tässä. Lisäksi nämä on monesti myös paljon kiinni siitä yhden päivän lavavireestä, ainoastaan yhden biisin sisältävässä esityksessä. Siinä pitää ei vain välttää mokat vaan ennen muuta saada paras irti kappaleesta ja tulkitsijasta...

    Äänestä

Aina sama juttu, en edes viitsinyt katsoa finaalia kun oli niin ennalta arvattavaa. Pari hyvää biisiä, mitkä sijoittuvat kärkisijoille, ja sitten joku tuhat kertaa kuultu humppa voittaa.

Äänestä

Voi ***** te ootte paskoja luusereita. :D Katsokaa oikeasti peiliin ennen noita kommentteja - homovihaajat voi mennä myös vaikka hoitoon.

Ei ollut voittaja omakaan suosikki, mutta ei tuo nyt väärinkään mennyt. Hyvä veto oli finaalissa. Muiden olis pitänyt ehkä vaan olla vielä parempia, jos mieli voittaa. Ihan kunnioitettavasti oli oikeastaan kaikki parantaneet esitystään vielä välieristä, siitä voi antaa kehut

Mielestäni asenteelliset, omaan napaan tuijottelevat rutinat "suomalaisten paskasta mausta" UMK-äänestyksissä voisi vähitellen lopettaa. Ihan mukavasti on hyvinkin erityyppistä musiikkia esittäviä edustajia ja hahmoja voittanut näitä kisoja viime vuosina ja lähtenyt kähmintäviisuihin edustamaan. Ennemminkin se kertoo kansan monipuolisesta ja ennakkoluulottomasta mausta valinnoissa, kuin mistään ahtaudesta ja junttiudesta. Taitavat ne sijaita enemmän ainaisten valittajien omien päiden sisällä.

Kiitos ja hei, onnea voittajalle voitosta ja muille hyvästä yrityksestä. Euroviisuja ei täällä varmaan taaskaan paljon katsella, UMK oli ihan menettelevää viihdettä pieninä pätkinä pikakelattuna. Ensi vuonna sitten kuitenkin juontajia vaihtoon, ja varsinkin noi "moduloinnit" hiiteen; kelasin joka ainoan yli, kun ei kestä katsella ja kuunnella.

Äänestä
  • Hä? Oliko tää joku homo vai?
    No voi vittu kun ajattelin, että onpa paska esitys.
    Nytkö pitäisi lieventää näkemystä vain sen takia, että esittäjä on joku homo?

    Äänestä

  • Älä perseile. En tiedä, mikä on voittajan suuntautuminen, mulle aika sama. Säkin voit keskittyä omaas, jos osaat...

    Äänestä

Ei siinä mitään jos about tuhat kertaa kuultu biisi voittaa kuten vaikka viime vuonna kun ruotsalaiset otti voiton kotiin aivan vitun hienolla biisillä joka oli kuultu jo tuhat kertaa ;D mutta jos biisi on huono ja pieleen veisattu niin se vaan on huono ja sillä sipuli.
Suomen biisi on hävettävän huono. Esitys on ala-arvoinen.

Äänestä

Voi hyvänen aika. Mikä tätä kansaa vaivaa? Sandhja ei ole lesbo eikä myöskään mamu. Ihan tavallinen suomalaistyttö....

Äänestä
  • On Lesbo. Tämä on fakta.

    Äänestä

  • Ei oo mitään väliä persoonan suuntautumisella omaan itseensä.Esitys ratkaisee!

    Äänestä

Kaipa se on ne levy-yhtiöherrat jotka päättää kuka voittaa. Tuleehan tälle mitättömyydelle uusi levy tässä lähiaikoina julki. Ihmettelen vaan kuka tuollaista paskaa ostaa. Voi hyvä tavaton ton likan lavaesiintymistä. Ei tiedä itkiskö vai nauraisko kun tuollainen lähtee meitä edustamaan.

Äänestä
  • Itken, kun luen tuollaisia kommentteja. Nauran, kun tiedän, että olet väärässä. Onko oma elämäsi niin paskaa, että helpottaa kun saat purkaa tänne typeriä mielipiteitäsi ja haukkua muita? Asiat voi varmaan ilmaista kauniimminkin?

    Äänestä

Voittaja oli sovittu ylen toimesta monikulttuurin edistämiseksi.
Suomen haluvat täyteen arabeja ja afikkalaisia.

Äänestä
  • On se jännä, millaisia salaliittoteorioita Euroviisuistakin voi saada aikaan :D

    Äänestä

  • eipä tuo mitään salaliittoa ole vaan nomi yle toimintaa

    Äänestä

  • Uskotko tuohon oikeasti??? Ei herranjestas miten Euroviisuistakin voi saada aikaiseksi maahanmuutto,-tai homovastaisen keskustelun, niinkuin useimmista kommenteista käy ilmi? Mitä ihmettä tämän maan kansalaisten päässä liikkuu vai liikkuuko mitään?
    Eli Yle olisi siis päättänyt voittajan etukäteen, edistääkseen maahanmuuttomyönteisyyttä? Eikö silloin voittajan olisi pitänyt olla joku muu kuin Sandhja, joka on syntynyt Suomessa? Asunut täällä koko ikänsä ja isä on suomalainen. Tällä perusteella sen kolmen maahanmuuttajapojan bändin olisi pitänyt voittaa? Mutta eivät päässeet edes finaaliin...omituista, kun Yle ilmeisesti pystyy sopimaan tulokset etukäteen.
    Ensi vuonna viisuihin kannattanee valita vain täysin suomalaiset geenit omaavia valkoihoisia, sinisilmäisiä, vaaleatukkaisia ja heteroita, niin teillä ahdasmielisilläkin on hyvä olla...

    Äänestä

  • Ai mitä vittuu eiks Mestari Halla-ahon versio Bel-Amista voittanutkaan näitä kisoja???

    Äänestä

Tuolla UMK:ssa ei ollut oikeastaan yhtään sellaista kappaletta, jota olisi tehnyt mieli kuunnella uudelleen. Tosi mitäänsanomattomia, pliisuja ja laskelmoituja kaikki kappaleet.

Tämä Sandhja on ihan pirteä tyttönen ja varmasti tekee parhaansa, mutta jotenkin hieman amatöörimäisen oloinen esiintyjänä, eikä biisissä ole mitään tarttumapintaa. Hyvin huonosti jää mieleen tämä discorenkutus.

Saara aallon kappale vaikutti musavideon perusteella vähän särmikkäämmältä, mutta live-esitys oli kyllä aika vaisu ja tylsä. Kappaleen energia ei tullut yhtään esiin.

Mikael Saari oli ehkä ammattimaisempi esiintyjänä kuin 2 edellistä, mutta voi luoja miten pliisu ja laskelmoitu kappale. Kaikki aitous puuttui.

Muiden osalta en jaksa kommentoida. Sama vika niissäkin. Hajutonta, laskelmoitua ja pliisua tavaraa.

Äänestä
  • Tuota noin. Sandhjan kappale ei edusta "discoa". Disco oli ja meni 70-luvulla. Oikea vastaus on house, joskin itellä tuosta tuli mieleen 90-luvun spaissareiden musa. Toisaalta, Suomihan tulee aina "vähän" jäljessä muuta maailmaa, jos puhutaan trendeistä.

    En tiedä, miksi ja miten Suomessa on jämähtänyt päähän tämä "tisko". Aina kuin joku tanssii, niin tiskohan se siellä. Alunperin kyseessä oli nimitys musalle, jota soitettiin discothequeissa. Tiskoteekkejä ja tiskoa ei ole ollut pian 40 vuoteen, eikä missään päin maailmaa puhuta discosta muuta kuin Donna Summerin ja vanhan Motown-saundin puitteissa.

    Mutta nythän tosiaan puhutaan Suomesta...

    Äänestä

  • Käytännössä kyse on siten samankaltaisesta ilmiöstä, jonka juuret löytyvät discosta. Joten mikä oli pointtisi? Kutsutaan sitä sitten "Houserenkutukseksi", mutta edellä sanottu pätee edelleen. Biisi ei tosiaankaan ole kovinkaan mieleenpainuva.

    "House music, (named "House Music" after The Warehouse club in Chicago where it originated in the early 1980's,) is a style of electronic dance music that was developed by dance club DJs in Chicago that were influenced by early to mid-1970s dance music as spun by DJs in New York, and spread to Detroit, New York, and eventually Europe. House music is strongly influenced by elements of the early to mid 1970s soul- and funk-infused dance music style of disco..."

    http://www.urbandictionary.com/define.php?term=House Music

    Äänestä

Tuula Olkkonen "Vesisateessa" Oli suosikkini ja jäi lähes viimeiseksi...

Äänestä
  • Sen verran korjaan edellistä kommenttiani, että Tuuli Okkonen oli tosiaan ihan hieno. Erottui massasta ja kaunis vahva ääni. Ihmettelen, että menestyi niin huonosti.

    Äänestä

  • mietinvaan kirjoitti:

    Sen verran korjaan edellistä kommenttiani, että Tuuli Okkonen oli tosiaan ihan hieno. Erottui massasta ja kaunis vahva ääni. Ihmettelen, että menestyi niin huonosti.

    Minä en ihmettele. Suomalaisilla ei ole mitään musiikkimakua, vaan teilaavat ja jättävät aina viimeiseksi juuri ne melodiset ja vahvat biisit, joita yleensä viisuissa äänestetään, kuten Tuuli Okkosen kappale.

    Äänestä

  • Tuuli Olkkosen kappale aivan liian tavanomainen, ei erotu massasta.

    Äänestä

Ilmeisesti Suomen edustaja Euroviisuihin on valittu. En ole näitä kansallisia karsintoja katsellut sitten Nightwishin karsiutumisen.

Jostain syystä voittajaksi valitaan aina jonkin kiusallisen vähemmistön edustaja, jonka esitys on tasoltaan hyvin kyseenalainen. Katsojille on luvassa pelkkää ihanaa euroviisumyötähäpeää.

Äänestä
  • Kandee kuunnella vaan Nightfishiä sitten, se ei oo kiusallista.

    Äänestä

Haluaisin nähdä Sandhjan alastomana suomalaisessa saunassa ja mennä tämän jälkeen hänen kanssaan uimaan jonka jälkeen pienet "jälkilöylyt" takan edessä. Nam.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkääjä kirjoitti:

Koko ajan pelkäsin, että vittu toi paska! voittaa ja niinhän siinä kävi.

Tuntuu jotenkin ennalta sovitulta kuka voittaa! siis vittu mitä paskaa!
Kerta toisensa jälkeen heikoin lenkki voittaa, ei tää voi olla rehellisellä pohjalla tää UMK finaali.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu