että liikenteessä tulee vastaan tuontiautoja ilman mitään tunnisteita? Näin, kun poliisi joutui ajamaan kalliin tuontiaton saattueessa pois, kun ei ollut kilpiä. Onko se jotain näyttämisen halua ilman pelkoa kiinnijäämisestä?
Kilvettömällä ajo
Miten mahdollista
71467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toisissa tuontiautoissa kun on sekä siirtokilvet ja esim. Saksan punapäiset rekisterikilvet yhtä
aikaa. Saapi siitä sitten valita, kummat haluaa
noteerata...
Turun tulli ainakin käski poistaa siirtokilvet,tarra ikkunaan
ajellut täällä Lipposlovakiassakin pelkillä Saksan punapääkilvillä, tai tekee sen niin että poliisi saa puuttua asiaan! Siten saataisiin vastaus nykyisen tuplavakuutus- kyykytyksen todellisesta lainmukaisuudesta!
Olen tuonut kymmeniä autoja maahan, "ostan" uudet tarrat aina kun vanhat ei enää tartu kiinni. Ketään ei tunnu asia kiinnostavan pätkääkään. Joskus käytän niitä katsastukseen ja tulliin siirtelyyn, usein myös päivittäisessä käytösssä on auto vanhoilla tarroilla.
Kilpiä saa vielä myös romiksesta, siellähän noita näyttää olevan aika hyväkuntoisina. Ja mitä sitten, jos edessä ja takana on eri numero. Kuka niitä yhtaikaa katselee!
kyllä se auto liikkuu iha hyvi ilman kilpiäki..kyllä itse olen aina ajanut jos siltä tuntuu vaikka ilman kilpiä..ei siitä korkeintaan saa ku pikkuset sakot..lait on tehty rikottaviksi, tyhmät sellaiset varsinkin
...jos ostais saksan liikkeestä auton ja "veis" sen muka trairelilla suomeen.Todellisuudessa ajais sen lautalle ja sitten kotitalliin,maksamatta senttiäkään mistään vakuutus,kilpi yms. Tietysti vois laittaa suomikilvet autoon saksassa ettei kiinnittäisi kenenkään huomiota ajaessa lautalle ja sieltä pois.Olishan tuossa jonkinverran säästöä ja aikaa ei menisi paperiasioissa saksassa.