sydän kärsii tästä autokaupasta

Olen tullut siihen tulokseen,että yhtään autoa ei kannata ostaa yksityiseltä /mahdolliselta autojobbarilta. (vaikka olisi sukulainen tai tuttu)
Tyhmyydestä sakotetaan...mutta kyllä koskee.
Varsinkin kun kohteena on nuori aikuinen ja myyjänämahdollinen tuleva appiukko. Eli luotto olisi siihen että "autot tunteva" ihminen tietää mitä myy. Ja ilkeää myydä pas**.

Kukahan auttaisi tästä ahdinkosta pois...auto korjaamolla edelleen ja uutta /uudempaa/toista autoa ei ole vara ostaa...kaikki,ne vähäisetkin, säästöt menneet. Auto välttämätön jne.

Tässä nyt tullut turpiin oikein kunnolla.
Olen oppinut....
*autoa ei osteta yksityiseltä
*katsastus ei ole (edes se JUURI KATSASTETTU!!!) mikään tae auton olevan kunnossa mistään kohtaan!!!!
*Kukaan ei ota mistään vastuuta

*Itse en myy mitään huonoa eteenpäin.....tietäen että tälläiset asiat voi suistaa ihmisen alamäkeen todella pahasti.
16141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olet väärässä. Yhtään autoa ei kannata ostaa mistään tutkimatta sen kuntoa. Jos autossa on tehdastakuu voimassa ja se on huollettu - se kannattaa ostaa yksityiseltä koska säästät tuhansia euroja ja valmistaja vastaa edelleen autosta.

Aika monella alkaa moraali luistaa siinä vaiheessa kun autoa kaupitellaan tutulle, liike ei olekaan luvannut kovin suurta hyvitystä ja joitain vikojakin on alkanut ilmaantua.. Siinä vaiheessa myyjä perustelee kuitenkin hintaa itselleen ehjien pyyntien mukaan ja arvelee muissakin olevan vikoja.

Äänestä

Kyllä yksityiset ovat keskimäärin paljon rehellisempiä kuin autokauppiaat. Joukkoon mahtuu toki huijareita mutta suurin osa yksityisistä ovat rehellisiä ja kunnollisia. Autokauppiaat taas lähes aina piilottelevat vikoja ja vääristelevät auton kuntoa. No autoliikkestä ostaessa on ainakin se hyvä puoli että ovat kuluttajalain mukaan korvausvelvollisia jos ovat antaneet väärää tietoa, esim väittäneet autoa ruosteettomaksi.

Olen monta autoa ollut ostamassa ja ykistyiset ovat aina olleet rehellisiä, tai esim jos kysyy ruostesta, he eivät ainakaan väitä ruosteettomaksi vaan sanovat etteivät tiedä onko esim pohjassa alkanutta ruostetta. Autokauppias taas törkeästi aina väittää ruosteettomaksi ja yrittää huijata hyväuskoista asiakasta. Rehelliseen autokauppiaaseen en ole vielä törmännyt, joka kerta piiloteltu vikoja (esim ilmastointi ei toimi, muu sähkölaite hajalla, vääristely korin kuntoa)

Äänestä
  • haista vittu

    Äänestä

  • Höpö höpö juttuja. Ostan eräälle isommalle liikkeelle paljon autoja yksityisiltä ja voin sanoa, että 10% autoista on siinä kunnossa mitä asiakkaat kertovat. Toki hinta ostohetkellä on oikein ja laskemme korjausvaraa ostoihin, eli ostetaan kuitenkin. Katsotaan sitten vaan hinnassa.

    Äänestä

  • mukas kirjoitti:

    Höpö höpö juttuja. Ostan eräälle isommalle liikkeelle paljon autoja yksityisiltä ja voin sanoa, että 10% autoista on siinä kunnossa mitä asiakkaat kertovat. Toki hinta ostohetkellä on oikein ja laskemme korjausvaraa ostoihin, eli ostetaan kuitenkin. Katsotaan sitten vaan hinnassa.

    Siinä oikea ammattilaisen arvio, osuu aika kohdalleen myös vaihtoauton tuojaan; 10% autoistaan on oikeasti siinä kunnossa kuin vaihtaja itse vakuuttelee.
    Liikkeellä ei ole sitä vastoin juurikaan "pelivaraa" kikkailla rikkinäisiä tahallaan myyden, saati vikoja tietoisesti peitellen... jäljempänä lisää asiasta.

    Liian usein kauppaa sähköpostitse suunnitellessa asiakkaalle käy yllättäviä "unohduksia", ilmeisen kuvitellen ja toivoen ettei autoliike sitten kaupanteossa huomaa tarkistaa asioita. Ja toki aina ei kiireessä ehdikään vaihtoautoa riittävästi tutkia ja silloin vaihdossa tuojan pimittämä vahinko pitää vaan niellä ja korjailla kuntoon, että auton saa jälleenmyyntiin laiteltua.

    Peruskauraa asiakkaan "unohduksina" on totaalinen muistamattomuus mm.

    -jakopäänhuollosta onko tehty ja milloin on tehty
    Sähköpostittelussa saattaa "muistaa" että on se juuri tehty ja kun tulee kaupoille ja liike tutkii huoltokirjan; se "juuri tehty" oli 5-vuotta sitten ja ajomääränä 80tkm sitten... eli liikkeen heti tehtävä että voi myydä. "Muistamattomuuden" hinta 400-1000euroa liikkeen piikkiin, jos ei huomioi sisään ostohinnassa.

    -erityisesti dieseleissä suuttimien/hehkujen toiminta
    Tuodaan auto vaihtoon, kun se ei pakkasella lähde käyntiin kirveelläkään. Vaihdossa ottavalle liikkeelle tuon petostelun hinta satasista jopa tuhansiin euroihin, jos pääsee sisäänostotarkastuksesta läpi ja joskus tosiaan kiireen vuoksi pääseekin. Ei se kauppiaallakaan aamu parhaimmin ala, kun eilen vaihdossa tullut Väyrysmersu ei hehkuttele, suuttimet kusee ja tuli kuitenkin täyteen hintaan hyvitettyä asiakkaalle ehjän auton hinta.

    -auton mahdollinen kaksikilpisyys/kolarihistoria
    Tätä eivät olevinaan edes tiedä. Vetoavat "en tiiä autoista mitään" ja "oli jo ostaessa ja sitä vaimon kanssa ihmeteltiinkin miksi tiedoissa on edellinen rekisteritunnus". Tämän "tietämättömyyden" hinta vaihdossa ottavalle liikkeelle useinmiten jopa tuhansia euroja, jos ei huomaa huomioida vaihtohinnassa.

    -ilmastoinnin toimivuus, mahdollisten lisälämmittimien toimivuus
    "Kyllä se viime kesänä ainakin toimi", on ilmastoinnin takeena yleisin muistikuva. Kauppias kuitenkin pikku testit tehtyään huomaa ettei kylmäainetta ole järjestelmässä pihaustakaan, kompura ei lähde päälle jne. onkin asiakas posket punaisina "aijaa... kyl se mun mielest on toiminu..." ja vieressä akkansa hipsii häpeissään takavasemmalle... kiinni jäätiin, hittolainen. Jos tämänkin onnistuu petollinen vaihdossa tuoja muljauttamaan läpi, kustannus liikkeelle satasista pariin tuhanteen euroon.

    LIIKE on aina virhevastuussa myymistään autoista, siksi petollisten vaihdossa tuojienkin autot pitää kunnostaa joko ennen myyntiä (jos on huomattu vika myyntiinlaitossa) tai liikkeelle hankalammin eli jälleenmyynnin jälkeen jolloin seuraava asiakashan tottakai pitää jo tässä vaiheessa liikettä huijarina.

    Suurinosa liikkeistä kunnostaa myyntiautot ennen myyntiä; se on kuitenkin halvempaa ja helpompaa kuin myynnin jälkeen ottaa huijariksi syyttelyiden lisäksi pahimmassa tapauksessa toisella puolen Suomea merkkihuoltoon vieneen asiakkaan järjettömään laskuun osaa.

    Todellinen, elävästä elämästä esimerkki:
    Omalla/tutulla korjaamolla ilmastoinnin korjaus (yksi vuotava putki) täyttöineen 200euroa.
    Merkkihuollossa sama asia 1400euroa, josta liikkeelle 50% osanottosuositus kuluttajaneuvonnasta.
    700euron osanotto oli tuossakin tapauksessa melko perseestä; asiakas jäi edelleen kiukkuiseksi ja käsitykseen että liike tahallaan petti ja petkutti, kun joutui itsekin 700euroa maksamaan. Kauppiastakin vitutti, kun samaisen saatanan putken olisi saanut käytettynä purkuosana satkulla ja naapuri korjaamolla satkulla (sis.alv.) vaihdettua. Kaikkia vitutti ja autoliike taas maksoi petollisen vaihdossatuojan pimittämän ilmastointivuodon.

    Äänestä

  • "Ei se kauppiaallakaan aamu parhaimmin ala, kun eilen vaihdossa tullut Väyrysmersu ei hehkuttele, suuttimet kusee ja tuli kuitenkin täyteen hintaan hyvitettyä asiakkaalle ehjän auton hinta."

    Mitä tuo vaikuttaa 600 tkm ajettuun 15-vuotiaaseen auton arvoon? Romutusarvohan sillä muutenkin on?

    Äänestä

Yksityiseltä ei kannata ostaa ikinä, kun niissä rotteloissa on tunnearvoa.

Äänestä

Elä ylleistä , vaha appea.

Äänestä

Mieluummin yksityiseltä, kuin jobbariliikkeestä.

Äänestä

Autoliikkeeellä se kuluttajalaki suoja...jota yksityiseltä ostaessa ei ole. siinä se ero.

Äänestä

Millon hesan jobbarista on äiti tullut?

Äänestä

"Tyhmyydestä sakotetaan... mutta kyllä koskee. Varsinkin kun kohteena on nuori aikuinen ja myyjänä mahdollinen tuleva appiukko. Kukahan auttaisi tästä ahdinkosta pois... Tässä nyt tullut turpiin oikein kunnolla."

Noh? Mitenkäs se nyt noin appiukko pääsi retkauttamaan? Voivoi.
Pari vanhemman aikuisen vinkkiä:
Appiukkoa paukautat ensin kunnolla turpaan ja kiittelet (ihan vitusti) paskan myymisestä ja tämän huomautuksen jälkeen ystävällisesti kehoitat korjaamaan sen paskan auton sinulle ja tyttärelleen kuntoon.

Äänestä
  • Jossain määrin samaa mieltä. Itse sanoisin "appiukko" ehdokkaalle, että jutellaan vähän. Sitten tapaamisessa kysyisin hänen käsitystä tästä tilanteesta, että mikä on omaa vastuuta ja mitä vastuuta hän haluaa kantaa autosta.

    Kaukaa viisaana ihmisenä sanon kaikille, että älkää koskaan ostako tutulta autoa. Oli sitten millainen tahansa. Siinä viilenee suhteet, jos tulee jotain ongelmaa ja se ei liene tarkous. Jos "tuttu" ei saa myytyä autoaan, niin voi voi. Itse siihen ei kuitenkaan kannata lähteä.
    Sitten se auto ja sen kunto. Se tosiaan tulee tarkistaa ensin. Puheita ei kannata uskoa. Ne kun ovat vain puheita ja niin moni puhuu mitä sattuu omaksi edukseen.
    Lopuksi se, että mikä tahansa auto voi hajota koska tahansa.
    Itse ostin täysin uuden auton. Menoi 6kk ja useiden tuhansien lasku rikkoontumisesta, mutta takuuseen meni. Mikään skoda auto ei ollut vaan reilu 50t euron laatu-auto.
    Tämä siis minun näkemykseni asioista.
    Appi-ukko-ehdokas voisi kyllä maksaa mielestäni osan kuluista, joita korjaamisesta tulee.
    Ikävää tuo, että lähipiiri joutuu sukupolvesta toiseen samoihin kurjiin tilanteisiin. Luulisi että ihmiset olisivat jo oppineet jotakin. Eivät ole. Samaa p*skaa sukupolvesta toiseen.

    Äänestä

Niin, jäi kai kertomatta että tuleva ? appiukko pitää pientä käytettyjen autojen putkaa pääkaupunkiseudulla. Sori.

Äänestä
  • ...jatkappas sitten vaan itkuasi. Oletkin täys luuseri.

    Äänestä

  • Joo ne on säälittäviä huijareita. Olen törmännyt useisiin. Ostelen yleensä ostokseni suoraan rahalla tai kortilla. Ei osamaksuja tai rahoituksia. On huvittavaa katsoa jobbarin kuolaamista ja mielistelemistä, kun tajuavat että raha kulkee, mutta sitä ei meinaa saada pysäytettyä. Yleensä p*askan myyjälle vaan hymyilen ja sanon että eipä napannut tällä kertaa. Se ryytynyt olemus on jotenkin huvittava, kun tiedän, että seuraavassa mutkassa se röyhkeänä taas tarjoaa jollekin pulassa olevalle myyjälle tuhansien autoista vaan satasia.
    Autokaupassa on tärkeää se, että et ole autokuumeessa vaan rauhallisen harkinnan kanssa hankit autoa omiin tarpeisiisi sopivaa. Myyjän lässytykset voi ohittaa, kun ymmärtää tämän vaan kiillottavan tehtävänsä takia mielikuvaa. Mielikuvia taas ei kannata ostaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Aitinaitken kirjoitti:

Olen tullut siihen tulokseen,että yhtään autoa ei kannata ostaa yksityiseltä /mahdolliselta autojobbarilta. (vaikka olisi sukulainen tai tuttu)
Tyhmyydestä sakotetaan...mutta kyllä koskee.
Varsinkin kun kohteena on nuori aikuinen ja myyjänämahdollinen tuleva appiukko. Eli luotto olisi siihen että "autot tunteva" ihminen tietää mitä myy. Ja ilkeää myydä pas**.

Kukahan auttaisi tästä ahdinkosta pois...auto korjaamolla edelleen ja uutta /uudempaa/toista autoa ei ole vara ostaa...kaikki,ne vähäisetkin, säästöt menneet. Auto välttämätön jne.

Tässä nyt tullut turpiin oikein kunnolla.
Olen oppinut....
*autoa ei osteta yksityiseltä
*katsastus ei ole (edes se JUURI KATSASTETTU!!!) mikään tae auton olevan kunnossa mistään kohtaan!!!!
*Kukaan ei ota mistään vastuuta

*Itse en myy mitään huonoa eteenpäin.....tietäen että tälläiset asiat voi suistaa ihmisen alamäkeen todella pahasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu