Itsetunto murskana

floduur

Meni itsetunto kyllä ihan rikki vaikka ei pitäisi. Tyttöystävä lopetti välittämästä ja rakastamasta kuukausia sitten, mutta ei sitä voinut myöntää. Puhui aina, että välittää, rakastaa ja on ikävä, mutta teot oli sitten ihan täydellisen toista. Hiljalleen hänen puoleltaan ei tullut enää minkään näköistä elettä, että merkitsin hänelle jotain. Taisi kauniilla naisella keltainen neste nousta päähän, kun huomiota alkoi yhtäkkiä tuleen vasemmalta ja oikealta. Tuollaisen takia ei varmasti kannattaisi murehtia, mutta kyllähän se sattuu, kun ei enää yhtäkkiä kelpaakkaan ja toiselta välittäminen haihtuu kokonaan pois. Pitää päästä vaan jaloilleen ja unohtaa tuollaset ihmispaskaläjät.

4

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinmeneekuitenkin

      Tuskin mitään syvempää välittämistä on edes ollut.
      Elämä on sellaista. Välillä turpiin tulee mutta ei pidä antaa sen lannistaa! Myönnä tappiosi tuon kanssa, kirveleehän se mutta ei muserra!
      Sure jos surettaa mutta älä jää siihen lillumaan! Muuta kun baanalle taas!

    • itsetunto-tasaainoon

      Totta kai sun pitää välittää siitä miten muut sua kohtelevat. Siitä saa ilmaista myös selkeän mielipiteensäkin.
      Itselle tulee antaa aikaa surra rauhassa menetettyä ihmissuhdetta, sillä ei sitä voi lakaista matonkaan alle. Ei se ollut sun vikasi, että tyttö teki noin. Sinä olet sellainen kuin olet ja teet aina niin kuin susta tuntuu oikealta, ja se riittä koska se on rehellisyyttä.
      Se tyttö on teidän tarinassa häviäjä ja mokaaja, koska hänellä ei ollut rohkeutta hoitaa suhdetta loppuun kunnialla, vaan piti alkaa venkuilemaan noin epäreilusti. No, hän oppii sen joku päivä itse kantapään kautta miltä se tuntuu kun poikakaveri katselee jo muita mutta vakuuttelee toisesta suupielestä tykkäävänsä yhä.
      Tärkeintä on nyt nollata tilanne niin, ettei siirrä edellisestä suhteesta mieleen jäänyttä paskaa seuraavaan suhteeseensa, vaan voi alkaa alusta jonkun toisen kanssa puhtaalta pöydältä luottavaisin mielin.
      Mukavampaa kevättä sinulle. :)

    • jkljlkjlkjlk

      Niin varmaan jäi liian pitkäksi aikaa, kun olit niin huomioiva.

      Parisuhteessa kuuluu olla huomiota tasavertaisesti, toista ei saa hemmotella huomiolla pilalle. Se käy yllättävän helposti.

      Oletko liian kiltti tai haetko hyväksyntää tekemällä liikaa?

      Suosittelen kirjaa "Tunne lukkosi" , Kimmo Takanen. Kirja on skeematerapiaa ja erittäin hyvä moneen makuun. Sen avulla löytää tasapainoa elämäänsä, en olisi ikinä uskonut, että yhden kirjan lukeminen voi vaikuttaa näin paljon. Skeematerapiasta löytyy tietoa myös netistä.

      Itse olen liian mukautuva ja uhraan aina omia tarpeitani ja siksi tunnen itseni usein arvottomaksi, kun toiset eivät sitten anna mitään takaisin, kun ovat oppineet, ettei tarvitse.

      Oma mielipiteeni on, että jatka elämääsi, tapauksella ei ollut mitään todellista tekemistä itsetuntosi kanssa, paitsi että olit suhteessa kauniiseen naiseen, joka piti sinua vähän höynänä ilmeisesti. Vähän nöyryyttävää, muttei kuoleman vakavaa, eikö?

      • Sydänmurtumassa

        Ihan sivusta kommentoin, ehkä minunkin on luettava tuo kirja, jotta ymmärtäisin paremmin itseäni. Oma seurustelusuhteeni on juuri niin epäsuhdassa kuin voi olla ja tällä hetkellä en edes enää tiedä onko sitä enää ollenkaan, koska mies halusi olla itsekseen ja keskittyä harrastukseensa, eikä tarkoittanut asiaa pahalla. Kuitenkin jälleen kerran hän loukkasi tunteitani ja eikä tämä ole ensimmäinen kerta, että ollaan tässä off tilanteessa. Itse odottaisin suhteessa kyllä enemmän sitä välittämisen tunteiden ilmaisua ja itse olen yrittänyt pitää mieheen yhteyttä ja kysellä kuulumisia sekä laitella hellittelyviestejä eli ilmaista välittämistäni, mutta tämä viimekertainen irtiotto sai minut tuntemaan itseni riesaksi ja niin ylimääräiseksi hänen elämässään, että loukkaannuin totaalisesti ja päätin, että minun tunteitani hän ei enää loukkaa. Ikävä tietenkin on, kun monta vuotta on yhtä pidetty, mutta tuntuu vain siltä, että olen se viimeinen ihminen, jonka hän haluaa nähdä sitten kun sattuu sitä ylimääräistä aikaa olemaan muulta elämältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe