Itsetunto murskana

floduur

Meni itsetunto kyllä ihan rikki vaikka ei pitäisi. Tyttöystävä lopetti välittämästä ja rakastamasta kuukausia sitten, mutta ei sitä voinut myöntää. Puhui aina, että välittää, rakastaa ja on ikävä, mutta teot oli sitten ihan täydellisen toista. Hiljalleen hänen puoleltaan ei tullut enää minkään näköistä elettä, että merkitsin hänelle jotain. Taisi kauniilla naisella keltainen neste nousta päähän, kun huomiota alkoi yhtäkkiä tuleen vasemmalta ja oikealta. Tuollaisen takia ei varmasti kannattaisi murehtia, mutta kyllähän se sattuu, kun ei enää yhtäkkiä kelpaakkaan ja toiselta välittäminen haihtuu kokonaan pois. Pitää päästä vaan jaloilleen ja unohtaa tuollaset ihmispaskaläjät.

4

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinmeneekuitenkin

      Tuskin mitään syvempää välittämistä on edes ollut.
      Elämä on sellaista. Välillä turpiin tulee mutta ei pidä antaa sen lannistaa! Myönnä tappiosi tuon kanssa, kirveleehän se mutta ei muserra!
      Sure jos surettaa mutta älä jää siihen lillumaan! Muuta kun baanalle taas!

    • itsetunto-tasaainoon

      Totta kai sun pitää välittää siitä miten muut sua kohtelevat. Siitä saa ilmaista myös selkeän mielipiteensäkin.
      Itselle tulee antaa aikaa surra rauhassa menetettyä ihmissuhdetta, sillä ei sitä voi lakaista matonkaan alle. Ei se ollut sun vikasi, että tyttö teki noin. Sinä olet sellainen kuin olet ja teet aina niin kuin susta tuntuu oikealta, ja se riittä koska se on rehellisyyttä.
      Se tyttö on teidän tarinassa häviäjä ja mokaaja, koska hänellä ei ollut rohkeutta hoitaa suhdetta loppuun kunnialla, vaan piti alkaa venkuilemaan noin epäreilusti. No, hän oppii sen joku päivä itse kantapään kautta miltä se tuntuu kun poikakaveri katselee jo muita mutta vakuuttelee toisesta suupielestä tykkäävänsä yhä.
      Tärkeintä on nyt nollata tilanne niin, ettei siirrä edellisestä suhteesta mieleen jäänyttä paskaa seuraavaan suhteeseensa, vaan voi alkaa alusta jonkun toisen kanssa puhtaalta pöydältä luottavaisin mielin.
      Mukavampaa kevättä sinulle. :)

    • jkljlkjlkjlk

      Niin varmaan jäi liian pitkäksi aikaa, kun olit niin huomioiva.

      Parisuhteessa kuuluu olla huomiota tasavertaisesti, toista ei saa hemmotella huomiolla pilalle. Se käy yllättävän helposti.

      Oletko liian kiltti tai haetko hyväksyntää tekemällä liikaa?

      Suosittelen kirjaa "Tunne lukkosi" , Kimmo Takanen. Kirja on skeematerapiaa ja erittäin hyvä moneen makuun. Sen avulla löytää tasapainoa elämäänsä, en olisi ikinä uskonut, että yhden kirjan lukeminen voi vaikuttaa näin paljon. Skeematerapiasta löytyy tietoa myös netistä.

      Itse olen liian mukautuva ja uhraan aina omia tarpeitani ja siksi tunnen itseni usein arvottomaksi, kun toiset eivät sitten anna mitään takaisin, kun ovat oppineet, ettei tarvitse.

      Oma mielipiteeni on, että jatka elämääsi, tapauksella ei ollut mitään todellista tekemistä itsetuntosi kanssa, paitsi että olit suhteessa kauniiseen naiseen, joka piti sinua vähän höynänä ilmeisesti. Vähän nöyryyttävää, muttei kuoleman vakavaa, eikö?

      • Sydänmurtumassa

        Ihan sivusta kommentoin, ehkä minunkin on luettava tuo kirja, jotta ymmärtäisin paremmin itseäni. Oma seurustelusuhteeni on juuri niin epäsuhdassa kuin voi olla ja tällä hetkellä en edes enää tiedä onko sitä enää ollenkaan, koska mies halusi olla itsekseen ja keskittyä harrastukseensa, eikä tarkoittanut asiaa pahalla. Kuitenkin jälleen kerran hän loukkasi tunteitani ja eikä tämä ole ensimmäinen kerta, että ollaan tässä off tilanteessa. Itse odottaisin suhteessa kyllä enemmän sitä välittämisen tunteiden ilmaisua ja itse olen yrittänyt pitää mieheen yhteyttä ja kysellä kuulumisia sekä laitella hellittelyviestejä eli ilmaista välittämistäni, mutta tämä viimekertainen irtiotto sai minut tuntemaan itseni riesaksi ja niin ylimääräiseksi hänen elämässään, että loukkaannuin totaalisesti ja päätin, että minun tunteitani hän ei enää loukkaa. Ikävä tietenkin on, kun monta vuotta on yhtä pidetty, mutta tuntuu vain siltä, että olen se viimeinen ihminen, jonka hän haluaa nähdä sitten kun sattuu sitä ylimääräistä aikaa olemaan muulta elämältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5330
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2077
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1700
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1498
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe