johon live elämässäni törmään aina silloin tällöin. Kysymys on tietyn ihmisen suhtautumisesta minuun. Ilkeät jutut ja väitteet ovat saanet itsetuntoni romahtamaan.
Naisellisuuteni, ulkonäköni ja terveyteni arvostelu on järkyttävää kuunneltavaa.
Tuo ihminen oli osallisena avioerooni. Hän itse esittäytyi minulle. Kun monien vaiheiden jälkeen sai puolisoni itselleen niin hän ei olekaan tyytyväinen voitostaan vaan yrittää pilata kaikki jäljellä olevat ystävyyssuhteeni ja jopa uuden seurustelusuhteeni.
Aivankuin tuo ihminen kantaisi jostian syytä kaunaa minua kohtaan ja kaikki mitä teen on hänen mielestään vääriin.
Hän oli minulle tuntematon siihen asti kunnes itse esittäytyi silloisen puolisoni rakastajattareksi. Sen jälkeen olen vain kuullut pahaa joka pikkuhiljaa alkaa ottaa päähän. OLen moneen kertaan päättäny että en kuuntele terveisiään mutta olen kai jotenkin masokistinen koska takerrun nohin teveisiin ja ne saa mielessäni mahdottomiakin mittasuhteita.
Kuten kun eräs ystäväni sanoi, tuodessaan eräänkin kerran terveisä, kuinka pelkää puolsetani. No tottkai vietin monta unetonta yötä pelätten kaikkia ja kaikkea. Voiko olla mahdollista että tuo ihminen vaistoa pelkoni ja epävarmuuteni.
OLen viimeisen pelkojakson jälkeen kieltäytynyt kuuntelemasta minkäänlaisia terveisiä. Seurauksena että menetin ystävän.
Toisaalta olen saanut, uusia ystäviä, sellaisia joilla samanlaisia kokemuksia joiden kanssa voin keskustella ilman että minun kokemuksia vähätellään tai minua syytetään mielisairaaksi tai keksivän juttuja.
Ne ystävät ovat löytyneet aivan muualta kuin täältä.
Naisellisuuteni, ulkonäköni ja terveyteni arvostelu on järkyttävää kuunneltavaa.
Tuo ihminen oli osallisena avioerooni. Hän itse esittäytyi minulle. Kun monien vaiheiden jälkeen sai puolisoni itselleen niin hän ei olekaan tyytyväinen voitostaan vaan yrittää pilata kaikki jäljellä olevat ystävyyssuhteeni ja jopa uuden seurustelusuhteeni.
Aivankuin tuo ihminen kantaisi jostian syytä kaunaa minua kohtaan ja kaikki mitä teen on hänen mielestään vääriin.
Hän oli minulle tuntematon siihen asti kunnes itse esittäytyi silloisen puolisoni rakastajattareksi. Sen jälkeen olen vain kuullut pahaa joka pikkuhiljaa alkaa ottaa päähän. OLen moneen kertaan päättäny että en kuuntele terveisiään mutta olen kai jotenkin masokistinen koska takerrun nohin teveisiin ja ne saa mielessäni mahdottomiakin mittasuhteita.
Kuten kun eräs ystäväni sanoi, tuodessaan eräänkin kerran terveisä, kuinka pelkää puolsetani. No tottkai vietin monta unetonta yötä pelätten kaikkia ja kaikkea. Voiko olla mahdollista että tuo ihminen vaistoa pelkoni ja epävarmuuteni.
OLen viimeisen pelkojakson jälkeen kieltäytynyt kuuntelemasta minkäänlaisia terveisiä. Seurauksena että menetin ystävän.
Toisaalta olen saanut, uusia ystäviä, sellaisia joilla samanlaisia kokemuksia joiden kanssa voin keskustella ilman että minun kokemuksia vähätellään tai minua syytetään mielisairaaksi tai keksivän juttuja.
Ne ystävät ovat löytyneet aivan muualta kuin täältä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Eilen oli tv-ssä juttua pelosta jota nettikiusaus, häiriköinti, uhkaava käytös saavat aikaan. Ikävien juttujen kohteeksi joutuminen aiheuttaa ilman muuta pelkoa. Eikä pelko ole keksittyä vaan todellista. Noi kiusaajat eivät vain ymmärrä. Vai onko totta että ihminen oikeasti on niin paha että haluaa jakuvasti vain pahaa jollekin toiselle ihmiselle. Mikä parempi uhri kuin hän jolle on jo aikasemmin onnistunut osoittaan olevansa parempi kuin kiusattu.
Ehkä silloin kysymyksessä henkilökohtainen kauna tai kateus. Tai sitten hän vain haluaa näyttää olevansa parempi
Enpä usko että kiusaaja ihan oikeesti on onnellinen saavutuksistaan. Tuollaiselle ihmiselle ei yleensä voitot merkitse mitään. Jossain on jo uusi kohde, uusi haaste hänelle joka haluaa voitta kaiken.
Kiusaajia ja häiriöita on ja on aina ollut. Heidät voi luokitella yhtä moneen kategoriaan kuin heitä esiintyy.
Kaikkein tehokkain tapa heidän hiljentämiseen on täydellinen ignooraminen.
Me (mieheni ja minä) teimme sellaisen päätöksen vuosia sitten jo. Emme provosoidu, emme edes näe häntä (itseasiassa hän on ilmaa), siis häirikkö,kiusaaja.
Se on kyllä hyvin tehonnut. Tottahan toki ignooraminen lisää häiriköintiä ja häirikön v...tusta mutta se on hänen oma päänsärkynsä. Olen onnekas kun oivalsin pelastaa itseni. Kiusaajaa ei voi muuttaa eikä mitenkään yrittää edes ymmärtää.
Häirikön läheiset ovat sijaiskärsijöitä heitä käy sääliksi. Koska onhan häirikön jostakin se likasankko etsittävä. Ystävyyssuhteet kärsivät ja ystävät häipyvät, uusia tulee tilalle, jaksavat hetken kuunnella, kunnes kyllästyvät.
Kuka teitä kiusasi/häiriköi? Miten kiusaaminen ilmeni?
Voisiko ihan oikeesti olla niin, että kun kiusaaja on saanut sen mitä haluaa niin kiusa loppuu siihen? Riittääkö kiusaajalle yksi uhri? Kuinka monessa tapuksessa joutuu petetty aloittajan tavoin kiusatuksi.
Narsisti on hyväksikäyttäjä. Kiertää sukulaisten ympärillä vain sen vuoksi ,että heistä voisi hyötyä jotenkin. Pitäkää turvallinen etäisyys narsistin "ystävyyteen"
Onhan noita kieroilijoita ja häiriköitä ollut aina. Jotkut vain pystyvät melkoisiin suorituksiin saadakseen sen mitä haluavat. Kokemusta on vaikka kuinka siitäkin kuinka minunkin nimissä laitteli sähköposteja ja tekstareita preapaid liittymistä itselleen muka osoittaakseen kuinka on kiusauksen uhri vaikka todellisuudessa ei mitään kiusausta koskaan tapahtunutkaan. (jos joskus jotain on saanut niin ei kuitenkaan minun toimesta vaan ihan oman hovinsa tai jonkun muun,, en tiedä) vaikea uskoa todeksi koska mitään todisteita ei tapahtumista ole.
Säälin vain niitä ihmisiä jotka tuohon valheeseen lankesivat, Uskomus siitä että olisin kiusannut ja häiriköinyt exmieheni ykköstynyttä kakkosta on vain ja ainoastaan hänen/heidän keksimää ja siitä aiheutunut hovinsa vaino ja pahat puheet ovat olleet melkeinpä sietämättömiä.
Olen tullut siihen tulokseen että ne ystävät jotka noita juttua ovat uskoneet eivät ihan oikeasti ystäviä olleetkaan eikä heidän menettämisensä ole suremisen arvoista.
KAkkonen pääsi ykköseksi ja hyvä niin, vakka sai kantensa.
Vielä yksi esimerkki edelliseen viitaten, olimme kolme erittäin läheistä ystävää kutsun ystäviäni A ja B :si Teimme kaiken kolmisin. Meillä ei koskaan ollut minkäänlaista sanaharkkaa keskenämme. Tuon tämän esille vain siksi että monien silmät avautuisivat sille kuinka vain yksi ihminen voi ilkeillä puheillaan saada sydänystävätkin riitelemään.
A tutustui expuolisoni ykköstyneeseen kakkoseen ja heti alkoi tulla kismaa. B oli saanut A:lta informaatiota kuinka paha ykköstyneen kakkosen mielestä olen. Minulle A ei sitä kertonut.Pitkään yritin olla välittämättä puheista B:n kanssa päätimme jopa että annetaan An kuunnella ei oteta kantaa. Siten A alkoi vaatiin että B:n pitäisi hylätä ystävyys kanssani koska ykköstynyt kakkonen ei pidä siitä että minuun ollaan yhteydessä, Muuten on riski että A.kin hylätään nyx parin taholta joka siis kuului A.n lähipiiriin. Jos satutiin A:n kanssa samaan aikaan B:n luo kylään sain kuulla kuinka tukin ym.mitä olen vailla A:lta tulemalla samaan aikaan. Aloin siinäkin varomaan että en vain mene sinne samaan aikaan. En ole siis käynyt luonaan kohta vuoteen.
Ajottain syytti B minun syyllistyneen taas johonkin uuteen juttuun jonka A oli ykköseltä kakkoselta kuullut. B alkoi vaatiin että lopettaisin osallistumisen keskusteluihin täälläkin koska Ykköstynyt tunnistaa minut. Kun itse kerroin tunnistaneeni ykköstyneen täällä niin se ei ole totta kuvittelin koska eihän ketään voisi tunnistaa täältä. Minut vain siis voidaan tunnistaa mutta ei ketään toista. Ystäni ei siis uskonut minua.
Monet kerrat sain tuntea olevani vähempiarvoinen koska kaikkea mitä sanoin tai tein arvosteltiin negatiivisesti.
Toisinaan sanoi B että. A:n puheet ja syytökset olivat niin kauheita että hän pelkäsi puolestani. .
B on hieman herännyt A.n juttuihin ja alkoi jokin aika takaperin kertoon minulle arvostelevasti A.n tekemisistä aivankuin provosoiden minua parjaamaan A.ta. En alkanut siihen leikkiin vaan sanoin että en tiedä asioista mitään enkä voi sanoa mitään Se A jonka kans joskus olin ystävä ei käyttäytyisi B:n kertomalla tavalla.
En tiedä oliko tarkoitus saada minut haukkumaan heitä toisilleen, ja mitä he sillä olisivat voittaneet. Ainoastaan sen että ykköstynyt olisi päässyt sanomaan että mitä mä sanoin.
Olen valinnut jättää nuo ystävät taakseni, En ole vihainen , enkä parjaa heitä. On vain käynyt niin että ystävyytemme ei kuulu enää tähän päivään. Ykköstynyt sai tässäkin sen mitä oli toivonut/vaatinut.
Kun yksi ovi suljetaan niin monta ovea avautuu tilalle.
Eihän kierrätyksestä voi perempia löytyäkään kuin yhtä kieroja ja tunteettomia kuin petturi itse. Voisi kysyä kuka on narsisti?
Selkeempää olisi jos kertomuksessasi jokainen olisi oma kirjaimensa. Ykköstynyt kakkonen ei siis ole kumpikaan noista a tai b ? Itse asiassa jos teitä on 4 osapuolta hylkää tuo a tyyppi ja ole b tyypin kanssa tekemisissä jos haluat. Noin lapanen mitä b tuntuu olevan - onko hän johdateltavissa ? Miksi a päättää tuletko b luo kylään , ja milloin tulet ? Ihan naurettavaa touhua , nuoria tietysti olette.a, tuon sun selitelmän mukaan yrittää syöttää kuraa. Jos nielette sen sinä ja tuo b, lapasia olette. teidän yhtälössä on nyt kyllä se paskin se a eikä se ykköstynyt kakkonen. kaikki jututhan on kerrottu b kertomana. Totuus taitaa olla ihan muuta.
Ohjailtava , aina muita kuunteleva kritiikittömästi b on oikeesti tosi huono ystävä. Vaihtamalla paranee.
samaa mieltä vaihtamalla paranee.
Nuoria tai kypsyysaste huono.
Eihän häiriköt ansaitse mitään statusta kiusatun elämässä. Joskus kun näen hänet jossain muistan että ai toi surkimus.Heh saimme hänestä hyvät läpät silloin kun hän hurjimmillaan yritti kiusata. Ei onnistunut. Ehkä sen vuoksi tulee hänestä ekaks mieleen surkimus.
"Saitte hyvät läpät". Te, siis useampi, kiusasitte ja joku toinen vain yritti. Tulikin mieleen että tuossahan se kiusaaja selvisikin.
Ei ei ja viel kerran EI. Oletko tyhmä? Olimme kiusauksen kohteena. Kiusaaja on surkimus josta saimme hyvät läpät. Älä tyhmä väännä mun tekstiä.
Älä hikeenny, en ole tyhmä, ymmärrän kirjoitetun tekstin niinkuin se on kirjoitettu. Itehän uossa hehkutat saaneenne hyvät läpät jonkun kiusaus "yrityksistä". Mielestäni ", läpät" tarkoittaa juurikin suunsoittoa, pilkkaa, ym. Pysypä säkin omassa tekstissäsi.
Teitä vielä ollut useampi heittämässä tuota läppää niin johan siinä kiusattu on ollut melko yksin.... eiks vaan. Joukossa tyhmyys tiivistyy, Joukossa kiusasitte jotain henkilöä joka ei sopinut teidän joukon kuvioihin. Olisi kiva tietää mikä aiheutti tuollaisen noitavainon, mitä tuo henkikö teki että sai isomman joukon peräänsä heittämään"läppää".
JJ, jouduit kiusauksen kohteeksi täällä, kohtasit tahallaan väärinymmärtäjän. Kyllähän sinun viestisi oli selvä. Kuittasitte kiusauksen KESKINÄISELLÄ huumorilla, jonka vuoksi kiusaus jäi yritykseksi. Huumori on monessa kiusaustapauksessa hyvä selviytymiskeino.
huomenta vain sinullekin .En kiusaa täällä. Toin vain esille erinlaisen mielipiteen asiasta jota JJ kertoo. Kun hän kertoo useiden (en tiedä kuinka monta) saaneen hyvät läpät jonkun yksittäisen ihmisen kiusaus yrityksestä niin se saa kyllä varotuskellot soimaan. Miten ihmeessä yksi "surkimus" voisi kiusata kokonaista ryhmää/useampaa ja he kuitenkin vain heittävät läppää. JJ ei kerro mitä tuo läpän heittäminen sisältää eikä hän myöskään kerro mitä tuo yksittäinen henkilö teki saadakseen aikaan läpänheiton.
Siis jos kertoo A:n pitäisi pystyä sanoon myös B kun sitä kysytään. Mielestäni JJ:n kertomus on epätodellinen.
Ajattelepa tilanne jossa muutamat ihmiset ovat sitä mieltä että joku tunnettu henkilö olisi ollut alasti kaupungilla. Siitä heitetään "läppää". Kun tieto tuosta saavuttaa asianomaisen niin tottakai hän ihmettelee tuota ja yrittää selvittää väitteen alku perään yrittäen kumota jutun. Sitten häntä aletaankin syyttään kiusaavaksi surkimukseksi josta tuo ryhmä saa lisää aihetta läpänheittoon.
Kuka siis on kiusaaja?
Ajattelepa tätä: murtomies yrittää tulla taloon, talonväki saa hänet lähtemään, nauramalla hänet ulos. Näin yksinkertaista asiaa tuo JJ on yrittänyt (mielestäni) sinulle rautalangasta vääntää. Mutta oletko tosiaan itse kiusaaja koska niin kovasti puolustat kiusaajaa ja et hyväksy, että huumorilla voi selvitä kiusaajan kynsistä. Eikö se pitäisi olla hyvä uutinen?
Onko sinulle käynyt juuri niin? Et onnistunut ja jouduit naurunalaiseksi?
Kuvittelit JJ:n kertomukseen itselle parhaitan sopivan lopun. JJ:n eikä kenenkään muunkaan tarvitse retostaa täällä yksityiskohtia omista kokemuksistaan, ei edes sinulle jos et niitä ymmärrä...
Kerronpa tähän oman kokemukseni kiusaajasta.
Minulla oli ystävä joka tukki elämääni aivan liikaa,( en itse kokenut sitä siinä vaiheessa niin) Silloinen puolisoni väitti jo tuolloin ystävän aiheuttavan meille harmia. Puolsio tiesi kuina ystäväni olisi soitellut asioistamme ympäriinsä. VArsinkin eräälle tietylle naiselle joka oli vihainen siitä että minä olisin pannut ystäväni asialla.
NO se vieras nainen osottautui puolisoni kakkoseksi. Itse jouduin tuon kakkosen manipuloinnin kohteeksi. Erottuamme ovat jutut saaneet valtavat mittasuhteet. Sairastuttuani vakavasti aiheutti ystävä joka oli samassa työpaikassa kanssani minulle työpaikan menetyksen. Expuolisoni ykköstyneen kakkosensa kanssa alkoivat syyttämään minua kuinka kiusaan ja laittelen viestejä ykköstyneelle kakkoselleen.
Käytiin käräjillä toteamassa että jutut eivät pidä paikkaansa ja että minun kiusaaminen pitää loppua. Eihän se mihinkään loppunut vaan jatkuu ja ajtkuu edeleen.
En tiedä ovatko vanhat jutut syyttelyjen taustalla vai vieläkö tulee uutta. OLen muutaman vuoden kuullut juttuja kuinka olisin kavaltanu rahaa edellisestä työpaikastani. Soitin henkilölle joka noita juttuja kertoo. Hän sanoi tuon exystävän kertoneen hänelle ja hän on jatkanu koska ei ole tiennyt asioiden todenperäisyyttä. Hän lupasi että ei enää jatka ja pyysi anteeksi.
Sama juttu ykköstyneen kakkosen väitteiden kanssa. Heistä ei kukaan tiedä kuka heitä on häiriköinyt/häiriköi. Minä vain teidän että sen en ole minä. Koska käräjäoikeuden päätös ei saanut heidän mieltä muuttumaan niin olen heidän silmissään ja jutuissaan ikuisesti kiusaaja vaikka en ole tehnyt mitään. Expuolisoni itse varoitti minua aikoinaan luottamsat ystävään ja kuitenkin on sitten päätynyt siihen että olisin se kiusaaja.
Nuo väitteet, tyhjänpäiset juorut, nimittelyt ja vihjalut täälläkin ovat paljon enämpi kiusaamista kuin mihin olen itse koskaan syyllistynyt.
Oikeastaan saa kiusaajani väittää mitä haluaa sillä hänen väitteistään puuttuu pohja. olen kyllä epäillyt itse järjestäneensä kiusauksen saadakseen minut näyttämään syylliseltä. Enhän voi tietää sitäkään.
Expuolisoni tietää kyllä miten asiat ovat jos vain haluaa katsoa totuutta silmiin.
Kiusaamisjutuissa joissa puuttuu todisteet on syytetyn osa melko vaikea. Kun käräjäoikeuskaan ei saa syyttäjiä hiljaiseksi niin mikä neuvoksi?
Luulisi että ihmisillä on muutakin tekemistä kuin jatkuvasti nostaa esille asia josta ei varmuutta. Näissä jutuissa ei päde sääntö että jokainen syytön kunnes toisin todistetaan.
KIusaajan silmissä on kiusattu syyllinen vaikka on toisin todistettu.
Mikä vertaus? Jopa minä ymmärrän että kiusaamista ja murtovarkautta ei voi verrata keskenään. Kiusaaminen on henkistä väkivaltaa jota kiusaaja tekee uhrilleen. Eikä sitä poisteta heittämällä läppää.
Minulle tuo kiusa on aiheuttanut syvät henkiset haavat. Pelkään noita ihmisiä. Eikä mieli tee ollenkaan heittää läppää heidän kustannuksellaan koska tiedän mihin he pystyvät. Pysyttelen vain pois tieltään.
Luottamus ihmisiin on saanut niin valtavan kolauksen että sitäkään ei korjata koskaan.
Joskus käy niin että kiusatun halu todistaa syyttömyytensä aiheuttaa hänelle häirikön leiman.
Sinun kanssasi on turha keskustella :) Olet päättänyt, että JJ:n kokemus on tuo sama kuin tuo sinun kokemus. Ei se nyt kyllä niin mene. Joku ihminen on niin vahva, ehkä juuri JJ, että häntä kiusaaja ei ole pystynyt satuttamaan.
Ehkäpä kun saat kokemusta ja ikää lisää huomaat, että monelle asialle voi todellakin vain nauraa ja jättää siihen arvoon mihin se kuuluu.
Miksi JJ ei poista epäilyä Hän on sama henkilö kuin nimimerkki " havealovley Friday" takana.
Totta, huomannut saman.
5 raastuvasta. Kaikki eivät voi kääntyä..
https://youtu.be/kH5jcNS8IXI