Pysähdyin miettimään kaupassa

palstailija

...onko yksinäisellä sinkulla mitään arvoa? Ihaillen katsoin vierestä, kun perinteinen suomalainen 2-lapsinen perhe oli tullut Prismaan tekemään viikonloppuostokset. Nainen oli naama norsunkärsällä ja miestä ei ostostenteko kiinnostanut pätkääkään. Lapset ryntäilivät levottomina edestakaisin ja nainen tiuski heille närkästyneenä käyttäytymisohjeita.

Luultavasti myöhemmin kolmen sadan euron ruokaostokset lastattiin farmariautoon ja kinasteleva perhe suuntasi jättivelkaiseen asuntoonsa. Viikonloppuna on kaikenlaista ohjelmaa: lapsien kuskaaminen harrastuksiin, pientä remppaamista, tuttavaperheiden ja isovanhempien tapaaminen jne.

Kaveriton yksinäinen sinkku lähtee yksiöönsä homehtumaan. Kukaan ei ole kiinnostunut hänen tekemisistään. Voi vain miettiä vetääkö kalsarikännit vai lähteekö baariin katsomaan miten pelimiehet iskevät naisia.

23

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kilttiatm

      Ei ole mitään arvoa yksinäisellä miehellä

    • työtön_ätmi

      "Voi vain miettiä vetääkö kalsarikännit vai lähteekö baariin katsomaan miten pelimiehet iskevät naisia."

      Miksi pitäisi itseään kiusata menemällä baariin jos tietää oman tasonsa, sama kuin katsoisi YLEn A2 iltaa vaikka tietää etukäteen mitä paskaa se on.

    • atännä

      Arvoa kenelle? Pitää aloittaa itsestä.
      Jos itsensä arvottaa vain TV:n tuijottelijana tai juoppona, niin ei taida ainakaan itse itseään arvostaa.
      Kyllä sinkuille riittää tekemistä vaikka kuinka, jos vaan tekemiset ja ihmisten parissa touhuaminen kiinnostaa.

      • Entäs jos on juoppo ja urheilija samaan aikaan? Itse korvaisin alkoholin vaikka kannabiksella jos sitä olisi tarjolla, niin olisi myös helpompi mennä treeneihin. Alkoholisteissa stereotypia on se että tyyppi makoilee sohvalla ja vetelee olutta, tai sitten viinaa ja olutta koneen äärellä. Se ei pidä paikkaansa.


    • Ajattele, sulla on kaikki ovet vielä avoinna. Otat ja lähdet etenemään. :)

    • 3558

      On tietenkin arvoa yksinäisellä sinkulla. Jos et itse ole tyytyväinen, niin kyllä sen eteen on itse hommaa tehtävä.
      Mene sulle vieraaseen baariin, tutut kuviot kantsii muuttaa kun ne tökkii.

    • Eronnut34

      Hieno aloitus, tsemppiä!! Sulla on vielä hyvä tilanne. Sitten pääsee helvetti irti, kun se nyrpeäkärsäinen emäntä päättää kirjoittaa eropaperit ja vaatia lapset itselleen.

    • välittömästiturpaan

      Nuoruudesta juolahti mieleen, kuinka tuntemattomat(usein nähdyt)ihmiset tulivat pyytämään ulos..

    • syntyi-idea

      Kirjoita noista tuntemuksistasi kirja, ap. 20 000 sanaa riittää romaaniin, vähempi novelliin tai kolumniin. Sulla tuntuu olevan sana hallussa. Ihan todella.
      Ala kirjoitella, pätkä silloin toinen tällöin tai kertaistumalla ajatuksenvirtaa, kaikelle kansalalle, sinkkumiehen arkea nyky-Suomessa; ajatuksia, tuntemuksia, toiveita, huomioita, hämmästelyä, kysymyksiä, kyseenalaistamista, jne. Tai kronologisesti etenevä arkipäivä ajatuksin, pieninkin huomioin.
      Voisit tehdä siitä vaikka ammatin itsellesi: kirjoittamisesta, tämän nykymaailman hahmottamisesta ilman romantiikan ruusunpunaa. Saattais kuule koskettaa aika suurta porukkaa.
      Kirjoittaminen on erakon hommaa, ei siihen kykene kaikki perheelliset koskaan. Ja sitä voi opiskellakin, vaikka täällä netissä. Luovaa kirjoittamista.

      • minnaO

        Komppaan. Kaikki avut tulee käyttää hyväkseen, jotta elämä pysyy virkeenä ja liikkessä. :)


      • Lukutouko

        Komppaan minäkin.


      • palstailija

        Kiitos kannustuksesta :). En jaksa paneutua kirjoittamiseen niin tosissaan. Haaveissa on ollut kirjoittaa "ätmin tarina" :D


    • omanpääntuotos

      On helppoa sokeutua omaan elämäntilanteeseensa. Olipa sen painopiste positiivinen tai negatiivinen. Aina myös löytyy syy kadehtia muita ja tuntea itsensä pieneksi ja tarpeettomaksi, niin käy niille onnelliselta näyttävillekin joskus, ja elleivät he muuta omaa asennetaan, hekin vain teeskentelevät olevansa onnellisia.

    • crux

      Tietysti on arvoa, ainakin jos sattuu olemaan nainen. Sinkkuus vasta nostaakin naisen arvoa ja mielenkiintoa. Sinkkumiehelläkin on yleensä jokin arvo, mutta se ei juuri mitenkään konkretisoitu. Pitää vaan miehenä yrittää muistaa se vaikka kukaan nainen ei koskaan osoittaisi pienintäkään kiinnostusta.

      • epäreilua

        Hyvin sanottu, my thoughts exactly.
        Vain pienenpieni osa miehistä kiinnostaa naisia.
        Olisin ehkä halunnut mielummin syntyä naiseksi ihan vain siksi että minulla olisi arvoa pariutumisrintamalla.


      • rumamaija
        epäreilua kirjoitti:

        Hyvin sanottu, my thoughts exactly.
        Vain pienenpieni osa miehistä kiinnostaa naisia.
        Olisin ehkä halunnut mielummin syntyä naiseksi ihan vain siksi että minulla olisi arvoa pariutumisrintamalla.

        Ei todellakaan ole automaattisesti arvoa pariutumismarkkinoilla, ellei satu olemaan kaunis nainen. Seksimarkkinoilla ehkä korkeintaan on automaattisesti arvoa vain siksi koska on nainen.


      • crux
        rumamaija kirjoitti:

        Ei todellakaan ole automaattisesti arvoa pariutumismarkkinoilla, ellei satu olemaan kaunis nainen. Seksimarkkinoilla ehkä korkeintaan on automaattisesti arvoa vain siksi koska on nainen.

        Minä ainakin myönnän katselevani usein romanttisessa mielessä ihan tavallisia naisia, kauniiden lisäksi. Ei minua katsele kukaan nainen vaikka tavallisuuteen pääsen hyvinkin omassa sarjassani.


    • Kilttiatm

      Lohi on joskus aika halpaa josta saa parin päivän ruuat.

      • kilttiktm

        En oikein ymmärrä miten tämä liittyy mihinkään mutta olen samaa mieltä siitä että lohi on hyvää ruokaa ja harvinaisen halpaa ollakseen niin hyvää.
        Parhaimmillaan kokonainen kirjolohi on jotain 5€/kg jos itse osaa sen leikata kahteen osaan ja irroittaa pään.


    • Luolamadonna

      Bourne identity

      Mä tsekkasin heti mestaan astuttuani, missä kondiksessa rehut on.

      Viriilimmät ja villeimmät on jo viety, totesin.

      Maku haihtuu seisottaessa. Kaikki tuntuu kuivuvan kasaan.


      (Naurua)

    • anussreikä

      Aar juu fakin nuts?

      Eikö se ole ihanaa juuri että et ole tuollaisessa painajaisessa vankina kuin juuri kuvailet..tuohan oli kuin kuvaus helvetistä ja kidutuskammiosta!

      • palstailija

        Painajaista toisinaan, mutta myös paljon hyvää voi sisältyä parisuhteeseen, mistä ätmi voi vain haaveilla. Enkä tarkoita näillä "kiltti aisuri" tai "äkkiä lapsi mulle ja mies ulos" tyyppisiä hyväksikäyttösuhteita. Loppu viimein ätmiydessä on myös hyvät puolensa :)


    • kolmeteest

      Lähtökohtaisesti jos ihminen asioi Prismassa ja ajaa Volvolla tai Skodalla elämä on pelattu. Kämppäkin Tikkurilasta (tai jostain vastaavasta perslävestä).

      Mut se on noille oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      948
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe