Hoivatiloilla menee loistavasti! Niiden omistamissa hoivakodeissa olevilla vanhuksilla ei sitten arki sujukaan loistavasti, vaan enintään tyydyttävästi. Vaikka rakennukset ovatkin hyvässä kunnosssa, hoitajia on aivan liian vähän. Vanhukset maksavat tähtitieteellisiä summia siellä olostaan. Siellä saatu "hoito" on vähäistä. Ei ole aikaa eikä aina haluakaan esimerkiksi syöttää hitaasti syöviä vanhuksia. Ulkoilu on minimissään.
Jos omaiset eivät huolehdi vanhuksesta käymällä hänen luonaan säännöllisesti, hän on todella huonossa tilanteessa. Yksityisissä hoivakodeissahan vanhus maksaa lääkkeensä itse - toisin kuin kunnallisessa hoidossa - joten lääkkeitä sitten annetaankin ruhtinaallisesti, erityisesti kipulääkkeitä kivuttomille vanhuksille. Näin kävelevä ja itse syövä vanhus saadaan nopeasti vuodepotilaaksi, ja häntä on silloin helpompi "hoitaa".
Käykääpä päättäjät ja sijoittajat tutustumassa hoivakotien arkeen!
Suomen Hoivatilat Oy:n osakeanti alkoi
5
415
Vastaukset
- rosvotkiinni
Rosvokapitalismia jota kokoomus kylvää kuolettavalla tavalla veronmaksajien piikkiin. Muistakaa helvetissä seuraavissa vaaleissa.
- Luvallinenpuhallus
Suomen Hoivatilojen bisnes on liukuhihna bisnestä, niin sanottua "pulukkitavaraa". Tuotantoa tehdään sylkemällä ja ainoa tavoite on saada bisnestä mahdollisimman äkkiä, mistään muusta piittaamatta. Kysymyksessä on ns. luvallinen puhallus. Vähän niin kuin maalla sanottaisiin "laittakaa toimitusjohtajan nimi mieleen" :-)
- wretg444cc
Bisnestä verovaroilla?
eiköhän sama suuntaus ja tavat ole ihan kaikilla ketjumaisilla hoitokodeilla joilla on osakeomistajapohja taustalla? Yhtiön tulee tuottaa voittoa osakkeenomistajille, se revitään hoidonlaadusta sitä heikentämällä ja palveluja karsimalla minimiin sekä lisäksi hoitajien selkänahasta karsimalla hoitajamäärän täysin minimiin tai jopa alle sen. Bisnes on bisnestä-mummoilla ei niin väliä. Joissakin yksityisissä pienissä hoitokodeissa saattaa vielä on ripaus inhimillisyyttäkin. Vanhustenhoidosta on tehty rahakasta bisnestä ja isot firmat valitettavasti rahalla haalivat hoitokoteja nimiinsä ja kuorivat tavallaan kermat päältä.
Tiedän kokemuksesta miten hoitokodeissa jopa puolitetaan makkara- ja juustoviipaleetkin jotta säästetään ruokakuluissa, hedelmiä saa korkeintaan kerran viikossa (sekin yleensä puolikas banaani). Kahvia saa vain yhden kupillisen (kupin koko tarkoituksella mahdollisimman pieni) ja sen kera halvinta kaurakeksiä yhden kpl. Vaippoja ei vaihdeta kuin vasta pakon edessä, koska se on yksi suurin kuluerä/vuosi. Tämä kaikki on täysin tarkoituksellista kikkailua, jolla ajetaan kulut mahdollisimman alas. Henkilöstökuluissa säästetään esim. niin, että hoitajia on mahdollisimman vähän /vuoro ja yököllä saattaa olla 30-50 vanhusta yksin vastattavana yön aikana (sen tietää ettei mitenkään edes ehtisi kaikki kuivittaa yön aikansa saatikka että käyttäisi vessassa).
Ikävää, että suuntaus on mennyt tähän suuntaan ja tuntuu pahenevan vuosi vuodelta, mitähän tämä paljon kehuttu valinnanvapaus tuo tullessaan kun uusi SOTE-malli tulee käyttöön 2019? Kaikki mummot hoidetaan varamaan jossain isoissa yksiköissä vähäisellä henkilökunnalla ja huonolla laadulla.- TämävanhusThaikkuun
Teki muuten aika helekutin hyvän tuloksen !! Jesss.
Suomi nousuun firmoilla jotka osaavat eniten lypsää kuntia että valtiota, hienooo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733