kumma ku kaikki täällä luottaa sipilään ja haluaa lähteä palkanalennukseen luullen että hallistus alentais muka veroja,enkä luota että tämä YKS työpaikkoja synnyttää ja kuka nyt haluaa tehä ilmaseks kolme työpaivää lisää!! harrastukset on eri asia ku työ josta kuuluu saada palkka jolla elää.
yllättävän moni haluaa lähteä palkanalennukseen
ihmettelenn
2967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Niinpä,tämän palstan vakio lässyttäjät haluavat palkanalennuksen.......muille:)
Se on helppoa kun ei puhuta omasta palkasta koska sitä sossupummeilla ei ole:))))
Mutta, kunhan persut hoitaa pakolaiset ym. alta pois ja sitten pääsevät säätämään avustuksia.....:))))
Iso ihmetyksen aihe, miksi juuri matalapalkka alojen työntekijät ovat niitä yhteiskunnan pummeja, joilta on hyvä leikata? Pieni rokotus tilipussissa ajaa heidät toimentulotuki-luukulle apua hakemaan, kun työstä saatu palkka ei riitä normaaliin vaatimattomaan elämiseen. Heitä on varmaan helppo potkia ja kyykyttää, kun eivät pysty itseänsä juurikaan puolustamaan.
Työnantaja saa itselleen hyviä työntekijöitä jos osaa palkita tekijöitään oikein: Pitää kysyä, mitä 1. tarvitset ja 2. haluat. 1-kohta ei ole neuvoteltavissa koskaan ollutkaan. 2-kohdassa on pitkä lista asioita, joista osan toteuttamalla saa työntekijän tyytyväiseksi. Tarkoitus ei olekkaan saada tätä listaa tyhjäksi - milläpä sitten palkitset sen tuloksen tuottajan? Mutta joka kerta jotakin!
Monet ovat 1-kohtaan pankkien sokeuttamina ajaneet sen yli 250 000 euron asuntolainan. Minimipalkitsemisen taso on siis aika korkealla! Ja jos sanot, että "voihan muuttaa" - niin sepäs ei pidäkkään paikkaansa enää!
Palkanalennus? Ilmeisesti taas markkinoit työajan pidennystä väärin perustein?
Tuntipalkka alenisi, mutta tilipäivänä käteen jäävä osuus olisi sama.
Jos tuo kaavailtu vakuutusmaksun jakaminen työnantajan ja työntekijän kesken toteutuisi, silloin tietysti käteen jääväkin raha pienenisi. Bruttopalkkaan ei silti tässäkään koskettaisi.
Onhan se tietysti ikävää jos jää vähemmän rahaa tuhlattavaksi. Tosiasia on kuitenkin se, että valtionkin pitää pystyä kustantamaan tiettyjä asioita, kuten sote-kulut ja velanmaksu.
Ay-liikehän puhuu termillä ostovoima. Tämäkin on hieman harhaanjohtavaa. He haluaisivat palkkojen nousevan, jotta ostovoima kasvaisi. Hinnat nousisivat siinä samalla, joten tuo johtaisi inflaation kasvamiseen. Ay-liike ajaa tuota ostovoimaa ainoastaan palkansaajille. Ville Niinistön, Paavo Arhinmäen ja Li Anderssonin naukumiset opiskelijoista, eläkeläisistä ja työttömistä kuuluisivat siis kuuroille korville...
Tasapalkkaisuuteen pyrkiminen näivettää yhteiskuntaa, koska yrittäjyys (perinteinen ja sisäinen) ei enää kannattaisi.
Ainostaan palkansaajille!! Juurinkin näin, eläkeindeksiä on leikattu siis eläkeläisen ostovoima on - ja omavastuuosuudet = vaikea selviytyä joka päiväisestä elämästä.
Opiskelijoilta leikataan opintotukea velkaa pitää ottaa entistä enemmän ja kun valmistuu niin mitään varmuutta työpaikasta ei ole! Koulutus valmistaa sellaisille työmarkkinoille joita ei enää ole! Hienoa, briljanttia!
Samaan aikaan mijadöörit nostavat osinkoja miljarjeja ja verot = 0!! Upeeta!!
Ja tosiasia on se, että VALTION pitää kustantaa yhteiskuntapalvelut niin syrjäytyneille kuin miljonääreillekkin!
Asia puhetta olen täysin samaa mieltä turha väittää muuta
Sillähän tässä on vain väliä mitä jää käteen sillä sitä ostetaan ei sillä että annetaan kaikki valtiolle eikä vastineeksi saa mitään
Aivan roskaa Ja valheellista tietoa
lisäksi kun palkansaajia on noin 1,2 miljoonaa ja noin 800 000 eläkeläistä. Näin suuri joukolta se 20€ veron korotus tekee valtion kassaan jo tuloa 40 000 000€ edestä.
Eri asia on onko se moraalisesti oikein verottaa myös näitä osakkeen omistajia, kun pien osakas näissä noin 2 000 000 palkasaaja ja eläkeläis jäsenissä saa osinkotuloja ja niiden vero prosenti on 28%. jos olet suursijoittaja pörssiyhtiössä noin 10,5 % verran, niiden osingon verotus on kokonaista 0%. Julkisuudessa on ollut viimme aikoina HESBURGERIN PÄÄOSAKAS salmela. moittii työttömiä siintä että hän joutuu kilpailemaan työvoimasta kelan sosiaalitukien kanssa. (jätti mainitsemasta omista työntekijoistään jotka tekevät työtään mm 0-tunti sopimuksella). hän kyllä maksaa omistajana yhtiön verot, mutta osakkaana osingoista vain 0% hespurgerin pien osakkaat osigoista tuon 28%.
pidät siis esim, 5-8e/h palkkaa oikeutettuna suomalaiselle
Pidän oikeutettuna sellaista palkkaa mitä työnantaja on valmis ja halukas maksamaan osaamisesta. Mun mielestä on ihan ok maksaa miljoona euroa jos tuo sisään kaksi miljoonaa profittia. 5eur/h on ok jos tuo sisään 10eur/h profittia.
Molemmissa tapauksissa työnantaja haluaa maksaa työntekijälle koska sijoitus tuottaa.
Sen takia on liiton neuvottelemat min palkat että ihmisellä on ihmis arvo eikä mikään sijoitus kommenteistasi huomaat ettet paljon ihmistä arvosta
Ymmärrätkö että ne ihmiset jotka eivät tuota riittävästi tuohon liiton neuvottelemaan palkkioon ovat tällä hetkellä työttöminä. Heitä on satoja tuhansia. Miksi et ajattele työttömiä jotka haluavat tehdä töitä?
haluaisin kyllä kovasti tehä töitä ,tällä hetkellä lomautettuna rakennusala kun ei mikään varma ala ole näinä aikoina
tosiaan en lähe hommiin millään 5 e tunti ,jos on saanut 14e tunti ja sillä palkalla sai muutakin kun ruokaa
No ei se ole sun vika. Tällä hetkellä maksetaan ihan liikaa työttömyyskorvauksia. Saisit varmasti töitä 5eur/h mutta et lähde koska saat valtiolta enemmän. Asia pitää korjata. Toivottavasti kuitenkin löydät töitä hyvällä palkalla.
riittävästi palautuu myös siitä korvauksesta veroja valtiolle takaisin
mutta on ihmisellä oikeus jonkinlaiseen toimeentuloon jos töissä käy 2000 luvulla,nyt ei enää eletä keski ajalla jossa ihmiset oli orjia
Ei kaikki voi olla täydellisiä osaajia mutta ahkeriaasti he voivat yrittää silloin pidän minimi palkkaa oikeutettuna virolainen saa tulla tekee 5e tunti ,mutta sillä minä en tee koska se olisi vain tappiollista johtuen työmatkoista ja auton kulutuksesta
Pitäisi olla varmaan oma valuutta markka käytössä niin tämä palkanalennus hoidettaisiin hetkessä kuten silloin ennenkin devalvoimalla markan arvoa alemmaksi verrattuna euroon ja muihin valuuttoihin. Vaikutus olisi ihan sama kuin noilla palkanalennuksilla, eli palkallaan saisi ostettua vähemmän. Ei tarvitsisi käyttää koko hallituskautta tyhjään ja tuloksettomaan neuvottelemiseen, vaan hallitus voisi saada jotain aikaiseksikin.
Enpä usko ei täällä ole kukaan palkansaaja niitäkirjoittanut ne on EK tilaamat trollit jotka palkkoja laskee.
EU liittymisen jälkeen hinnat kuusinkertaistui palkat pysyneet miltei ennallaan.
Kyllä verot sähköyhtiö pitää huolen ettei jää ylimääräistä käteen ja lomamatkat tehdään velaksi.
Niin ketkä tekee
Nyt hallitus on syyllistynyt orjamarkkinoihin se myy pitkäaikaistyöttömien näille puhelimyyntiyhtiöille
Maksamalla palkkion kun ne ottavat henkilön kirjoilleen.
eiköhän nyt ole ihmisoikeus asia
Hallituksen lietsomat vihapuheet. Työttömiä kohtaan on saavuttaneet mittaamattomat suhteen
Verratenkin mitä näistä maahanmuuttajista saa sanoa.
Työntekijät palkasta maksetaan työttömyysvakuutusmaksu maksu joten heillä on oikeus korvauksiin.
Voisko johtua siitä että useampaa kiinnostaa kuitenkin pitää se työpaikka eikä siirtyä kortistoon muiden 400.000 ihmisen kanssa?
kyllä sen 600 000 punnan vuositulon menetys tuntuu kovemmalta teikäläiselle............kun joutuu työttömäksi........ILMAN OMAA SYYTÄ!.
Mitä järkeä on olla "töissä" jos työpäivä on pidempi kuin 8/h maksaa päivähoidosta enemmän kuin käteen jää työmatkakulujen jälkeen!
Siinä putoaa PERHEINEEN KÖYHHYSMONTTUUN, jossa ei edes pakolaisstatusta voi saada!!!
Jumakekka yber-osaajat, talousnerot, teidän "lääkkeillänne" olemme ulkona ilman telttaa, on vuotava pata, märät puut ja itkevät lapset niin kuin 1900-luvulla!!
Uudistuksiapa hyvinkin, niitähän ne!
"Mitä järkee olla töissä?" No mistä ajattelit rahaa saada? Koita hoitaa se lasten hoitaminen, niin ne muuallakin maailmassa tekee.
siinä on pulma kun ei ole meksikkolaisia iso-äitejä
mekin haluamme palkan alennuksen http://areena.yle.fi/1-3179041
Aloittajaa varmaankin kiehtoo ajatus saada 365 "lomapäivää" vuodessa loppuiäksi. Odota vaan, se vielä järjestyy.
Ei kiehdo mutta 8h kunnon palkalla kiehtoo