Maksettiin Kreikan velat ja maksettiin matujen loisiminen, nyt EU kiittää
http://www.iltalehti.fi/talous/2016030921242812_ta.shtml
EU antaa Suomelle nootin velkaantumisesta
29
90
Vastaukset
- LISÄÄVELKAA
Lisää vaan velkaa neegeröintiin, kehitysapuun ja yhä kasvavaan EU:n rahoitusvajeen maksamiseen.
- KDUFE
Suomi pistettiin EU:n tarkkailuluokkaan.
Toki meidät tähän pisteeseen vieneet politrukit voivat olla asiasta eri mieltä mutta
totuutta se ei muuta: Suomella menee huonosti, niin taloudellisesti kuin henkisestikkin.- erotaanpaskaeusta
Käteinen Soini Sippilä Stubb.
Kreikan takuumiehet.
Matu invaasion sallijat ja Sipilä mainosmies.
Eivät osaa edes neuvotella parempis jäsenyysehtoja.
Eu pakotteista aiheutuvaa talouden romahtamisen estämiseksi helpotuksia.
Pakotteet tuhoavat Suomen maatalouden.
Nämä herrat ei saa mitään hyvää aikaan.
Kaikki mihin nuo koskevat häviää tomuna ilmaan.
- sdzgfzfxvc
Hyvä että jouduttiin tarkkailuun... nyt olisi viimeinkin aika pistää loismaahanmuutolle loppu, Suomi ei voi olla elintasopakolaisten kohde, muutama hassu töissä käyvä Suomalainen ei voi koko maailman loissakkia elättää
- matut_hittoon
Kuten olen jo aiemminkin sanout mamukulut tulisi ottaa mukaan yhteiskuntasopimukseen.
Suomalaisten pitäisi mennä yleislakkoon matujen elättämistä vataan. Maajussit ja opiskelijat osoittavat nyt mieltään väärää kohdetta vastaan, pitäisi osoittaa mieltä matujen maahanpäästämistä kohtaan jos haluavat että säästöjä ei tehdä.
Veroja ei pitäisi muutenkaan korottaa elleivät matukulut ole nolla, ainoastaan matuja haluavien tulisi osallistua matujen elättämiseen, veroilmoitukseen pitäisi laittaa ruksi että haluaa elättää matuja ( 15% veroja) tms.
Suomella ole tarvetta leikata mistään eikä korottaa veroja mikäli on meillä varaa elättää matuja, sen pitäisi olla jokaiselle itsestään selvää.- xlkjchs
Näinhän se on kun järjellä ajatellaan.
- silläselevä
Suomen pitää erota EUsta ja eurosta, nootit loppuu siihen ja velkaantuminen.
- 665457
silläselevä kirjoitti:
Suomen pitää erota EUsta ja eurosta, nootit loppuu siihen ja velkaantuminen.
On inhoa, että pitää olla kiinni 27 muussa valtiossa, voidakseen hoitaa Suomen taloutta, on ärsyttävä sidos. Ei innosta sosialismi, yhteinen pakkopulla, kotka Saksasta sitä ylläpitää mielellään.
- Velkakierre
Katsokaa nyt ohjelma:
Ulkolinja: Valtiot velkakierteessä
52 min
to 3.3.2016
2 kk 23 pv
http://areena.yle.fi/1-3286330#autoplay=true- Kreikka_Papandeous
Jostain 24:00 eteenpäin tulee tietoa, kun Kreikka ilmoitti olevansa maksukyvytön vuonna 2009 ja sitten Angela Merkel astuu kehiin. Very interessant.
- Mitä_ikinä_maksaakin
European Economy
Draghi Doesn't Have What Europe Needs
10 Mar 9, 2016 2:00 AM EST
By Editorial Board
http://www.bloombergview.com/articles/2016-03-09/draghi-can-t-save-europe
"Draghi once saved the EU from an even worse slump by promising to do "whatever it takes." This time, saving Europe will take more than the ECB."
- sepanan
Somalit on olleet suomessa 25 vuotta, he ovat Suomen kestävyysvajetta korjaneet n. -1 miljardi/vuosi. Eli saman verran mitä hallitus yrittää sopeuttaa hallituskaudella.
- Olet_väärässä
"Somalit on olleet suomessa 25 vuotta, he ovat Suomen kestävyysvajetta korjaneet n. -1 miljardi/vuosi."
Tarkoitit kai, etteivät korjanneet, vaan valtio otti velkaa heidän elättämisekseen ja siitä sitten hyötyi ruoka-, vaate-, asunto-, auto-, pelikauppa?
Somalien 25 vuotta elättäminen on otettu suoraan Suomen veronmaksajilta. Alimmilla tuloilla ei maksesta tuloveroa, lähinnä alv:iä. - Lady_scarf
Somalirouvat olisivat ihan hyvin voineet elättää itse perhettään siinä missä suomalaisetkin. Siivousfirmoille käy kielitaidotonkin työvoima, eikä palkat aina ole niin huonotkaan. Jos somalimies ei saanut työtä, niin ainakin vaimo olisi työllistynyt heti ISS:lle. Huivit ja koltut pois ja normaali, firman antama työpuku päälle, siitä se alkaa, työssä neuvotaan. Huiveja ei saa pitää sisällä päässä.
Onko kukaan nähnyt juoksevaa somalinaista täällä? Miten olisi maratooni tai yleisurheilukilpailut?
Miten joku voi "teketyä" koko elämänsä ajaksi niin ladyksi, ettei huivia ja kolttuja saa pois ja lähde juoksulenkille? - ji86221
Sorry, en huomannut sun kommenttisi myönteisestä sävystä, että luvussa oli etumerkkinä miinus. Korjaa, jos et tarkoita juuri päinvastaista kuin sanot. Tuliko miinus typoksena?
- ParastaAluokkaa
Sinne suli kuin voi pellille. Vielä 2012 Suomi oli parasta AAA luokkaa
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/usalainen-sijoitusyhtio-suomi-parasta-a-luokkaa/qBUK2yXf
http://www.talouselama.fi/uutiset/kommentti-suomi-parasta-aaa-luokkaa-kajahtaako-kohta-kieltajien-kuoro-6301420
Miten hyviä päätöksiä pitää tehdä ,että näin hyvin on onnistuttu?
http://www.pohjolansanomat.fi/kotimaa/komissio-muistuttaa-suomea-eu-talouden-pelisaannoista/- hkui69
Mitä seurauksia Kreikalle tuli? Ei mitään, ELA-rahoitus aivan hurja, viime keväänä. EU:ssa kannattaa varmaan olla rampa ankka, että saa ilmaista rahaa muiden piikkiin.
Siilinjärven komissaari taisi jokun linkin mukaan olla taas tänne hyysäämässä matuväestöä? Eikö tuota väestön kasvua voida laskea suhteessa verotuloihin, esim. 20 vuoden kuluessa? Silloin kantaväestölle voisi antaa tietoa, paljonko väestön lisää tarvittaisiin, että maksukykyisyys säilyy ja veroja tulisi tarpeeksi. Lapsilukua voitaisiin seurata 1-3 vuoden seuranassa aluksi ja sen jälkeen 5 vuoden välein.
Perheille tulisi laskettua tietoa, paljonko väestönkasvuodotus on, jos halutaan olla itse itsensä elättäviä. Vaikkapa näin: ensi vuodelle, 2017 tarvittaisiin kantasuomalaisten syntyvyyden lisäystä 3 lasta perhettä kohti, yksi kummallekin vanhemmalle suvun jatkajaksi ja yksi kasvattamaan väestön määrää. Jotenkin tuohon tyyliin olisi pitänyt toimia jo ennen EU-jäsenyyttä, suorastaan jo vuonna 1979 alkaen, kun Venäjän kauppa on vaiennut.
Lapsia ei tule yhtenä vuonna joka perheeseen 3 kappaletta, vaan se pitäisi suhteutta ja kertoa se kantasuomalaisille tänä vuonna tilastollollinen toive syntyvyydestä olisi 65 000 uutta suomalaista, jokainen voisi kohdallaan asiaa miettiä. Kun tästä tulisi sellainen säännöllinen tilastojen ja talouden tietokatsaus vaikka mediassa, joku valtion talousfoorumi sen laskisi ja esittelisi tärkeät luvut, jotka ovat kestävän tulevaisuuden kulmakiviä. Nyt on alettu vaan toimia manipulatiivisesti, omaksuttu suroaan jenkkien uusliberalismi ja ulkomaalaisinvaasiot ovat olleet joillekin poliitikoille ainut toimintamalli.
Miksi tämä ei ole tullut kenellekään mieleen? Jokainen suunnittelee tulevaisuutta, miten valtio voisi olla tästä mikään poikkeus? Syntyvyyden kasvuodotus jollekin aikavälille täytyy täälläkin suunnitella, mutta ilman somaleja ja vastaavia järjestelyjä. Omaa tulevaisuutta täytyy suunnitella.
Nyt on päädytty katastrofiin ja sitten muutama sekopää poliitikko vatkaa joka vuosi samaa matu-juttuaan vaikka niitä ei kukaan halua.
- SUKSIKOON
EEUUN HELEVETTI VITTUUN-SE SAATANAN PALVEIJOITTEN KERHO-JOKA EI PYSTY YHTÄÄ MIHINKÄÄN MUUHUN,-KUIN MAKSAMAAN KANNATTELIJOILLEEN SUUNNATTOMIA PALKKIOITA, VAIKKA KAIKKI MENEE PÄIN HELEVETTIÄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VITTUSENTÄÄN, ETTÄ SINNE ON MÄTINY VALTAAN TUOMMONEN ILJETTÄVÄ PORUKKA,-JONKA TAVOITE ON TUHOTA PÄIVÄN SELVÄ JÄRKI TOTAALISESTI TÄSTÄ MAAILMASTA !!!- FGYYTY
Ulkolinjasta kävi selville, että on tultu lainan otossa ja velkojien pohjattomassa rikastumisessa tien päähän. Yksityiset velatkin hoitaa nyt valtio. Huvittavaa, kun Merkel pui nyrkkiä 2009, että valtio erotetaan, jos tekee velkaa. Se nyt on varmaakin varmempi, ettei eroteta, vaan päinvastoin EU:sta ei millään tahdo päästä irti.
Kun ollaan niin kovin neuvottelevia ja humanitaarisia, ei tahdu mitään. Kai tästä pitäisi tulla sota, kun velkoja ei makseta? Sitä ei hienostorikkaat ja heidän valtava omaisuus kestä, settä luxus-hotellit ja asunnot tai autot joku tuhoisi. Harvainvalta tai ei enää niin harvakaaan on rasite.
- SINNONMÄTINY
KOKO EEUUN ALUEELTA ILJETTÄVIN PORUKKA-SIINÄ MIELESSÄ, ETTÄ NE EI PYSTY HOITAMAAN AINUTTAKAAN ONGELMAA,-.KUN MUUTENKIN KYVYTTÖMÄT LUUSERIT ON JOKA TYYPPI VAIN OMAHYVÄISIÄ PERKELEEN ÄÄLIÖMÄISIÄ APINOITA !!!
TAI SANOISIN, ETTÄ APINATKIN HOITAISIVAT ASIAT JOUTUIMMIN KUNTOON,- KUIN NUO EUUN NYKYISET IDIOOTIT !!!- JLJOUIU
Ja pahenee, ekonomistit haluvat olla vain asiantuntijoita, jotka ei ota kantaa. Katso uutisvuoto.
- MIKSIKAHTOISIN
JLJOUIU kirjoitti:
Ja pahenee, ekonomistit haluvat olla vain asiantuntijoita, jotka ei ota kantaa. Katso uutisvuoto.
JOTAI UUTISVUOTOA,-KUN NÄÄN ASIAT MUUTENKIN-LÄPI UUTISTEN.
ETTÄ EEUU ON USKOMATTOMIEN IDIOOTTIEN ÄÄLIÖMÄISEN KYVYTÖN JA HURSKASTELEVA PASKAPELLE KERHO,- JOSSA KUKAAN EI OSAA TEHÄ, NIINKUIN TEHÄ PITÄISI !
- ioodoioui
Federalistit tilasivat komissiolta. Taisi muuten olla sama viilis vuosi sitten, tilattiin kokoomuksesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14173014/federalistit-tilasivat-komissiolta----- - Opintoutkileikkaus
Opintotukileikkaus, ongelma on vaatismusten lisääminen ja rahan väheneminen.
70 miljoonaa ja myöhemmin 150 miljoonaa säästetään matuhin miljardeja ja siilinjärven komissaari tuotta jatkossa lisää, jos ennusmerkit toteutuvat.
http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2016/liitteet/okm7.pdf?lang=fi - GFVDS
Opintotuen leikkaus syksystä 2017
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14172423/opintotukien-leikkaus - Ukrainal_lentäjä
Onko keuhkokuume, vastustuskyky heikkenee?
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/eu-n-mogherini-venajan-pitaa-vapauttaa-ukrainalaispilotti-heti/5781346
"Savtshenkon asianajaja kertoo tämän terveyden huonontuneen huomattavasti viime päivinä. Naisella on muun muassa kuumetta." - Hhiuafii
Massavaellus käy kalliiksi, uusi tutkimus IFO:lta, Saksasta.
Wirtschaft Ifo-Prognose
"Massenzuwanderung ist viel teurer als Grenzkontrollen"
[= Wirtschaft Ifo-Prognose
"Massenzuwanderung ist viel teurer als Grenzkontrollen" ]
http://www.welt.de/wirtschaft/article153131073/Massenzuwanderung-ist-viel-teurer-als-Grenzkontrollen.html- käännös-576
Wirtschaft Ifo-Prognose
"Massenzuwanderung ist viel teurer als Grenzkontrollen"
[="Massamaahanmuutto on paljon kalliimpaa kuin rajatarkastukset"]
http://www.welt.de/wirtschaft/article153131073/Massenzuwanderung-ist-viel-teurer-als-Grenzkontrollen.html
- sekin
eu maat aina velkaantuu hommassa kun palaa rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410