Kreikkaan kertyvät pakolaiset!

Haatajapena

Saa nähdä miten käy kun pakolaisia ei päästetä eteenpäin Makedoniaan ja leirit Kreikassa kasvavat.
Toisaalta Kreikalle tulee intressiin vahtia rajojaan kun pakolaiset jäävät heidän murheikseen..Elämme mielenkiintoisia aikoja,pakolaisilla ei ilmeisesti aavistustakaan etteivät pääse eteenpäin.
Tsiprasilla jotain puheita että Kreikasta tehänn ihmisvarasto,se lienee seuraus jos ei valvo rajojaan ja kaikki :pelastetaan: Euroopanmpuolelle laittomasti tulevatkin.
Itse en ainakaan välttämättä ottaisi lomamatkaa kreikkaan..

18

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NeulojaPoika

      Eiköhän tässä vain ladata ihmismassat valmiiksi ja kesällä räjähtää pato auki. Kaikkien poliitikkojen puheista voidaan päätellä kesällä tulevan sellaisen vyöryn ettei viime syksy ollut mitään siihen verrattuna. Suomeen tulee varmasti minimissään 300 000 ellei muuten niin Ruotsi pumppaa junilla ja busseilla. Eli ei hätää . Voimme auttaa taas useampia ihmisiä ja kaikilla on unelma elossa. :) Niin kunhan Turkki ja Kreikka ovat taas jymäyttäneet EU sinisilmäsiltä päättäjiltä rahat pois niin sit ne avaa rajat ja sitähän poliitikot tahtovatkin. EIhän sitä vaan voi kansoille myöntää. Alankin neulomaan ahkerasti villasukkia vaikka mies olenkin, mutta ompahan oma jalanmalli pakolaisille sopiva. Haastankin kaikki palstan jurnaavat neulomaan sukkaparin jokaista 10 000 tämän vuoden puolella tulijaa kohden.

      • AllahillaKunOnSuuri

        Pahoin pelkään että noinhan siinnä tulee käymään, tosin luulen että määrä on noin puolet eli 150 tuhatta joista 140 tuhatta äijää. Mutta ei täällä mitkään hälyytyskellot rajojen sulkemiseksi soi, koska sehän ei olisi solidaarista ja ihmisarvoha on jakamaton.


      • 78899

      • suvitulee

      • Gurnauskis

        Pian on aseet esillä keskieuroopassa, kansalaiset alkaa puolustamaan maataan maahantunkeilijoilta.. koska meillä tulee mitta täyteen matu- maksuista. Tänään kului 1,7 miljoonaa, kuten eilen, toissapäivänä jne, sama summa kuluu huomenna, ylihuomenna jne. Kyllä suomen saa köyhdytettyä tätä menoa. Ensi vuonna, kun turvapaikan saaneet matkailijat saa tukihanat auki, matujen ja mamujen elättäminen maksaa n. 17 mrd, joka on kolmannes suomen budjetista. Tänä vuonna kuluu 12,8 mrd. Tämän vuoksi meiltä kantasuomalaisilta säästetään, kertaakaan ei ole kuulunut, että matujen ylisuuria tukia oltaisiin leikkaamassa.


    • suruveri

      Olisivat tehneet sen KRexit !! Samoiten Saksasta poikki! Olkeis omineen

      GerExit hahahhaaa Mistä se Saksa muuten rikkaudet repii? Eihän kukaan rikastu rehellisyydellä joten mitä ketä miten se huijaa?

    • Vyhgvhchhh

      Missäään nimessä ei voi päästää eteenpäin koska suurin osa tulisi suomeen

      • birgita

        Maamiinat ovat tehokkaita maastossa.


    • Haatajapena

      Kaavailevat joukkopalautusta Turkiin toki kaikli nasimat vastaan!Siksi sopimukset turkin kanssa,tulisi pelille loppuvihellys,,

      • Vyhvhvhvvvhvh

        Turkki on jo kieltäytynyt ottamasta vastaan jo kreikkaan menneitä 35 000 maahantunkeutujaa...

        Pääosa näistä matkaisi saksaan ja ruotsin kautta suomeen jos päästetään eteenpäin...


      • Odin-of-

        Lonely rider (soldier).


    • muualla

      Kadehdittavaa. Nyt ne rikastuttaa ja vie omaisuutensa kreikkaan. Äkkiä Nerg ja Orpo-poika hyysäämään ne suomeen.

    • Alpo_Yksikivi

      On järjetöntä haukkua Kreikkaa siitä ettei se kykene hallitsemaan tunkeutuja-tsunamia vaikka EU direktiivi sitä edellyttääkin että ulkorajoja omaavien maiden on rajoja puolustettava.

      Mitä Kreikka voi tehdä kun Muslimeita vain pursuaa jokaisesta mahdollisesta raosta? Jos siinä direktiivissä sanottaisiin että "tulee asevoimin puolustaa riipomatta hyökkäyksen laadusta" niin siten olisi eri asia, silloin ainakin olisi olemassa EU tason hyväksyntä rajojen aseelliselle puolustamiselle. Ja toisin kuin Suomella, Kreikalla on puolustusvoimat jotka todella kykenevät puolustamaan rajojaan.

      Mutta kun asevoimia ei saa tai ei uskalleta käyttää, niin mitä muita mahdollisuuksia Kreikalla (tai ylipäätään millään maalla) on estää kymmenien tai jopa satojen tuhansien Muslimien vyöryä rajojensa yli?

      • qeqeqweqweq

        mutta rulisiko kreikkaan oikeasti tuollaista muslimien ryntäystä jos niiden pohjoispuolella olisi niitä sosiaaliturvaa jakavia pohjoismaita...pohjoismaihinhan ne pyrkii ei kreikkaan...

        Suomi tässä suhteessa on erittäin suuri syyllinen kreikan nykyahdinkoon kun ne vain tulee hunajan houkuttamana eurooppaan..


    • Alpo_Yksikivi

      "Itse en ainakaan välttämättä ottaisi lomamatkaa kreikkaan.."
      Eli kun Muslimi raiskaa jonkun niin sinä menet potkimaan uhria päähän.

      Me kaikki voimme osaltamme vaikuttaa asioihin kulutuksellamme, turismi (lennot, kohdemaa) on yksi suuri talouden ala mutta myös ihan ruokakaupassa voi tehdä valintoja (mm hedelmät). Minun eurot eivät mene Muslimimaihin https://en.wikipedia.org/wiki/Muslim_world
      Kreikassa Muslimit ovat tuhonneet aika paljon mutta vain tunkeutumisreittiensä varrella, kyseessä on Kreikan pinta-alasta aivan minimaalinen osuus.
      Tässä tilanteessa Kreikka todella tarvitsee jokaisen mahdollisen turismi-euron, se taloudellinen tuho jonka Muslimit ovat Kreikalle aiheuttaneet on valtavasti suurempi kuin mitä Suomi on Muslimeista tähän mennessä kärsinyt.

    • Top-of-gun

      Toivotaan että joku viidakkojimi tuo tuonne tuliaisina jonkun viruksen joka pyyhkäisee pois koko lauman näitä syöpäiläisiä. Ebola olisi kerrankin tervetullut lisä heidän ongelmiinsa.

    • mazedon

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2661
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      269
      1741
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1371
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1030
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe