Sipilä maksaa kaikki verot voittoja NOSTETTAESSA

TYHMÄTEIYMMÄRRÄ

Siis kun vakuutuksesta ensin maksetaan kulut jotka on monesti jopa yhtä suuret kuin olisi normaalissa sijoituksessa verot(suorat osake/osinkotulot) ja tämän jälkeen jos voittoa tulee alkuperäisen sijoitetun summan päälle, niin tästä maksetaan NORMAALI PÄÄOMAVERO KUN VOITTOA NOSTETAAN. Tämän lisäksi koska sijoituksissa on aina riskinsä niin mahdollisia TAPPIOITA EI SAAKAAN VÄHENTÄÄ ENÄÄ KUTEN NORMAALISSA OSAKE TAI RAHASTO-SIJOITTAMISESSA. Juuri riskin ja kulujen vuoksi moni jättää vakuutuskuoreen sijoittamisen tekemättä-kannattavuus on aina epävarmaa ja KULUT MAKSETAAN VAIKKA SIJOITUS TEKISI TAPPIOTA.

Kyllä siis taas on oikeat populisti ummikot äänessä jotka "veronkierrosta" Sipilää syyttävät. Vaikka politiikasta voidaan olla eri mieltä niin perusteettomat väitteet on kohtuuttomia. TODELLISET VERONKIERTÄJÄT OVAT JUURI NIISSÄ VEROPARATIISEISSA JOISTA SIPILÄKIN MAINITSI ETTÄ OLISI OLLUT MAHDOLLISUUS VAROJA KIERRÄTTÄÄ, MUTTA EI KIERRÄTTÄNYT VAAN TEKI LAKIEN MUKAISEN SOPIMUKSEN JOSTA VEROT MAKSETAAN VOITTOJA NOSTAESSA SUOMEEN. Tämäkö on sitten väärin muka..?!

Tätä voidaan verrata tavallaan rahasto-sijoittamiseen joita Suomalaisilla on paljon. RAHASTOKAAN EI MAKSA OSINGOISTA VEROA. Eli jos omistaa osake-rahastoja niin vasta myydessä niitä voitolla maksetaan verot, näin siis myös vakuutuksissa. SYYTETÄÄNKÖ KAIKKIA OSAKE-RAHASTOJEN OMISTAJIA VERONKIERTÄJIKSI?.

ÄLY HOOOII !!!

7

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JM-J

      Sipilä ei maksa veroja osingoistaan erityisjärjestelyillään. Ja sa-ma ma-mu ruot-sik-si eri-ty-is-kie- lel-lä. Ma-tu-tus Si-pi-lä ei vai-vau-du mak-sa-maan ve-ro-ja, kos-ka hän on her-ra, ei kä hä-nen tar-vit-se mak-saa nii-tä, kos-ka on mi-nis-teri. A-si-a lop-puun-kä-si-telty. Ul-la-tus-ulla-tus.

    • Uusislogan

      Sipilän ketkusiais-sontapuolue kokee paskanhajuisen tappion, kun tulee pakosta ennenaikaiset vaalit. Paavo Väyrynen ottaa voiton vanhoista lestapaviaaneista. Näin on!

    • YTJRJRY6J

      Mikä tässä nyt on vaikeaa. Jos sijoittaa vakuutukseen 50 000€, niin VAKUUTUKSESTA VOI NOSTAA ULOS 50 000€. TÄMÄN JÄLKEEN KAIKKI ON VOITTOA JOSTA MAKSETAAN PÄÄOMAVERO.

      EI PITÄISI OLLA KOVIN VAIKEAA YMMÄRTÄÄ EDES HIEMAN YKSINKERTAISEMPIENKAAN..

      Jos ostaa 500 eurolla osake-rahastoa joka sijoittaa osingot uusiin osakkeisiin, niin OSAKERAHASTO EI MAKSA OSINGOISTA VEROA, VAAN KASVATTAA RAHASTON ARVOA. VERO MAKSETAAN KUN RAHASTON MAHDOLLISESTI VOITOLLISIA OSUUKSIA MYYDÄÄN.

      Edelleenkään ei kovin vaikeaa.. mutta asenne saattaa tuottaa tietysti hankaluuksia.

    • Pörssiguru

      Sippi on surkea sijoittaja ja tulee kusemaan kuorensa pahasti, kun pörssit sukeltavat rajusti alkaen ensi viikolla!

      Kyllä nauru maittaa jatkossa, Kun Sipin sijoitukset sulavat pahasti.

    • rotiatouhuun

      Veroaste on jo ennätyksellisen korkea mutta sossuloisijat haluaisivat vaan lisää niiltä jotka vielä jotain tuottavaa saavat aikaan. Sitähän tämä on, ne huutavat kurkku suorana jotka toisten varoilla loi..siis elävät. Siitä nämä menestyneet ovat lähteneet liikkeelle että heti kun on pystytty niin metsään vaikka marjoja keräämään ja tai ropsia tekemään. Mutta NYKYÄÄN PITÄÄ MARJANPOIMIJATKIN TUODA THAIMAASTA TÄNNE ETTEI JÄÄ KERÄÄMÄTTÄ KUN PULLAMÖSSÖT HUUTAA LISÄÄ VEROJA NIILLE JOTKA VIELÄ JOTAIN TEKEVÄT. ..TTU ALKAA TTAMAAN JO.

      Ei muuta kuin sosiaalituet vastikkeelliseksi ja tekemään töitä elantonsa eteen kuten kuulusikin. Verottamallako ja lainalla tässä pitäisi maata ja taloutta hoitaa/ nostaa?? Sehän se oikeaa Hölmöläisten touhua olisi. Kuten sanonta kuuluu, hullu ei ole se joka pyytää.. kyllä nyt maksajan täytyykin laittaa stoppi tälle oleskelu-yhteiskunnalle!

    • EdesUnissa

      Aloittaja puhuu selvästi paskaa, koska ei ole itse ikinä joutunut verottajan kynsiin pääomatulojen verotuksesta. Verottajalla on selkeä näkemys näihin. Mikäli toimenpide on tehty veroja välttääkseen kuluvana verovuonna, ja siirtääkseen ne esimerkiksi tulevalle verovuodelle, tai tulevaisuuteen, Suomen verottajalla on oikeus määrätä vero maksettavaksi TODELLISUUTTA vastaavaksi ja ohittaa tämmöinen siirtomenettely.
      Mutta Sipiliä ei ole ainoa joka tätä tekee. Me muut vain pelkäämme tätä tulkintaa.

    • dfhhwsfhwsfhsfsfsfsf

      Turpa kiinne evakkojätös-urpot, maajusseilla on eniten tulivoimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9286
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8179
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6019
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2453
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2159
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1795
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1738
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1595
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1519
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1418
    Aihe