Mitä tekisit, jos miesystäväsi tms kutsuisi sinua vahingossa kurpaksi?
Palstan naiset
Gallupoija
35<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Nauraisin makeasti ja sanoisin, että tulihan se sieltä. x)
En ainakaan suuttuisi, koska meillä on vähän mustaa huumoria muutenkin. Jos se loukata tahtoisi, keksisi kyllä jotain pahempaa sanottavaa.
Asenne kohdillaan.
=)
Tiedä onko vai eikö kohdillaan, mutta en ole kovin herkkähipiäinen. Tai lannistu suunsoitosta. :)
Nimitteleekö miehesi paljon?
Ei koskaan. Enkä jaksa availla aiheesta perusteellisemmin, miksi mitäkin. :)
Tajuan kyllä, että heti tulee oletus nimittelystä, jos kestää räävitöntä nimittelyä tai kurpittelua.
Sanoisin kiitos. Kurppa on lintu. Mutta ainahan tuo on kurpampi kun on hiukan vanhempi. Eli jos sanoisi, sanoisi todennäköisesti molemmista "me kurpat". Mutta kyllä meillä sen verran huumoria löytyy että ollaan huoriteltu ja homoteltu ja vaikka millä sanoilla kutsuttu leikillämme, en edes muista kaikkea. Tosissaan jos jompikumpi haukkuisi niin se olisi keskustelun paikka.
oletteko ex pullan kanssa yhdessä ja ehkä tuntemattoman sanomana huora ei hetkauta mutta kun sen sanoo kultasi niin onko tullut huorailtua ja nyt se naurattaa teitä vai sanooko välillä huora keitetäänkö kahvit
Tulisitko huora nussimaan sänkyyni? Sinultahan se käy homma kuin itsestään.
Kamalaa.
Kiittäisin kauniisti.
pöh, miesystävät kutsuvat huonommilla nimillä, kappas kun ei mäyräkoira.
No todella vaikea kyllä kuvitella, että käyttäisi tuota termiä ylipäänsä puheessaan. Riippuu kontekstista (vitsi vai loukkaus) miten reagoisin. Ei kuitenkaan lähellekään pahin mahdollinen loukkaus, tulee saman tien mieleen kymmenkunta termiä joista loukkaantuisin enemmän. Esim. läski, tyhmä, ruma, hullu, sairas yms. pistäisi ainakin hetkeksi miettimään, että kenen kanssa sitä oikein on lähtenyt elämänpolkua tallaamaan ja pitäisikö sittenkin jatkaa eri teille jos toisella on noin kova hinku satuttaa. Kurpittelusta todennäköisesti naurahdus tai korkeintaan lyhyt puolileikillinen murjotus. Johtuen ehkä siitä, että miellän koko termin jotenkin koomiseksi, vitsailevaksi.
Kurppa on yhtä kuin ruma jos ei pahempikin. Läskikin on yhtä kuin ruma, mutta sille on tehtävissä pajonki, kurppaantumiselle ei yhtään mitään ja joka päivä olet hieman enemmän kurpahtanut kuin edellisenä päivänä.
On niitä muitakin lempinimiä kuin selkeästi ilkeämieliset.
Kurppa ja huora on sanoja, joita en halua mieheltäni kuulla.
Sanankäytön köyhyyttä ne vaan osoittaa, sama kuin tolkuton kiroilu.
Joo, onhan niitä muita parempia lintulempinimiä naiselle: haahka, korppikotka...
https://www.google.fi/maps/@61.5801783,26.0077077,3a,75y,11.76h,101.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sf-pM9Zs9wmRD11mmVlR2JQ!2e0!7i13312!8i6656
Sehän on paikan nimi! :)
En tiedä miten reagoisin... varmaan riippuisi miten sen sanoisi. Eli olisiko kyseessä huumori vai olisiko tarkoitus loukata. Tosin enpä usko miehen kyseistä termiä käyttävän. Hän on kiltti ja ystävällinen ihminen eikä nimittely kuulu meillä kummankaan tapoihin.
Sinulla on siis sellainen "oikeasti kiltti" miesystävä, eikä näiden (itseään kiltiksi kutsuvien, mutta todellisuudessa ilkeiden) palstapojujen kaltainen valehtelija.
Kun pimeää puolta aikansa manaa esille, se tulee esille, eikä mikään ole enää ennallaan.
Luulen että Rosen kohdalla pimeän puolen ei ole tarve miehellä herätä, vaan se uinuu kaikessa rauhassa.
Palstalla olevien pimeät puolet on herätetty uniltaan.
http://nanonews.org/wp-content/uploads/2015/12/Anakin-Skywalker-May-Have-Been.jpg
Ei ole tarvetta herätä kun toisia kohdellaan kunnioittavasti.
En usko, että kaikilla heräisi pimeä puoli vaikka kohdeltaisiin huonosti, koska toiset ihmiset osaavat lähteä ikävästä suhteesta ajoissa.
Miten niin sanoisi "vahingossa"? Ei sitä vahingossa kutsuta sillä nimellä...
Valitsen kyllä hieman sivistyneempää seuraa..
Sehän on osoitus yleissivistyksestä, että tietää, mikä kurppa on. Tuntee biologiaa jne.
En koskaan seurustelisi palsta-ätmin kanssa, joten tälläistä ei tapahtuisi :)
"palstaätmi" on sinua tasokkaampi, koska olet yksinkertainen ja vanha kusipääfeministi.
En yhtään ihmettele että et menesty elämässäsi.
Pistäisin miehen kuulusteluun millä nimimerkillä seon tällä palstalla ollut ja termin oppinut. Sitten laittaisin muutamaksi kuukaudeksi tottelevaisuuskoulutukseen.
Ja sinäkö sitten muka menestynyt? Hah, hah paras päivän vitsi!!!!!!!!!!!!
Sinulla on suuret puheet ja pienet teot.
Älä sentään läskeihisi tukehdu, kurppa.
Itse asiassa menestyn elämässäni oikein hyvin.
Eipä ole kokemusta siitä että exät olisivat miksikään nimitelleet (tosin eka eksä jaksoi muistuttaa siitä etten ole kaunis, ei toki tartte kauniiksi sanoa jos ei sitä mieltä ole, mutta olisi ollut parempi jos olisi sitten vaan pitänyt suunsa kiinni). Entinen vakipano kyllä kutsui mua kerran omaksi huorakseen ja sitten vielä ihmetteli miksi menin niin vaikeaksi/omituiseksi sen jälkeen...
Ensiksi en sanoisi mitää,katsoisin vaan jäätävän ilkeästi. Rangaistus seuraa ajan kanssa.
En ottais suihin ennenkun rukoilee anteeksiantoa lahjan kera.
Itsehillinnän menetys antaa vallan toiselle osapuolelle määrittelemättömäksi ajaksi. Tämä on totuus suhteiden dynamiikasta realismissa,jossa kykaan ei suostu kynnysmatoksi. En vitussa nauraisi, jos mua loukattais sellasen asian, kun iän suhteen,koska se ei ole mikään itsestä kiinni oleva piirre vaan elämän julma tosiasia.
"En vitussa nauraisi, jos mua loukattais sellasen asian, kun iän suhteen"
Miten totuuden sanominen voi loukata?
Meillä on sen verran roisia huumoria, että sanoisin vain takaisin. Tiedetään ettei ihan tosissaan koskaan toisiamme haukuta. Jumaloidaan, mutta hyvin voidaan huudella leikillään homoksi ja huoraksi.
Toivottavasti ette ikinä saa lapsia.
Riippuu missä tilanteessa.. Itseäni voin kyllä helpostikin heittää kurpaksi sillä onhan ikää jo se 30 . Ei vaan tunnu vielä missään :D
Tuskinpa mahdollinen miesystävä kuitenkaan suustaan sellaisia päästelis? Ennemmin kun yksin elelee kuin jonkun vakavissaan "kurpittelevan" tyypin kanssa aikaansa tuhlaisi.. Enkä usko sellaisen miehen edes olevan kiinnostunut kaltaisestani.
Eihän tuo paha nimitys ole.