{}{}{}Karppaajille rahaa{}{}{}

Saa käyttää, mut ei oo pakko;-)
Prismassa saa -30% lihoista ym elintarvikkeistsa klo. 21.00 jälkeen -60%!
Neuvona kerron: käy alkuillasta jemmaamassa muiden tuotteiden alle punalppuja, sitten ilta ysiltä poimit ne ja säästät rahaa;-)
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

rahaa kenelle vaan. Ei nuukuutaa vaan viisautta. On läjäpäin tuotteita millä ei "parasta ennen" päiväyksen jälkeen ole mitään hätää, esim juustot vaan paranee. Hyvä mahdollisuus ostaa oikeita täysrasvaisia juustoja.

Äänestä

Ei mitään uutta karppaajille mutta hehän ovatkin viisaita.

Äänestä

tänään jemmasin ennen puoltapäivää possunkylkeä yli kilon ja äsken just hain pois! aamulla uuniin kun yön on maustehunnun alla viileässä niin aamulla uuniin ja sitten syyvään B-) :O :-D ..

Äänestä

uskomatonlovestoory

Oikeaan, maittavaan ruokaan on helppo ihastua.
Siihen kananmunaa lisäksi ja voit sanoa että kaikki vitamiinit ja mineraalit on kunnossa.
Hyvänä lisänä tietenkin menee hyvä salaatti.
Kuin lottovoitto niin terveelle kuin diabeetikollekkin eikä nosta painoa vaikka syöt itsesi kylläiseksi.

Äänestä

Viisaat karppajat ostavat oikeita elintarvikkeita halvalla ja mieluiten riittävän suuria määriä. Pakastin on keksitty mutta sivun häiriköillä on tietenkin tarpeetonta pakastaa vehnäjauhoja ja sokeria. Perunoidenkin kohdalla homma on heikko.

Äänestä
  • Lihaakin voi säilyttää ilman pakastinta vaikka kuivattuna, suolattuna tai savustettuna (palvaus).

    Vehnäjauho säilyy vaikka useita vuosia kuivassa ja suljettuna. Sen ravintoarvot kyllä heikkenee.

    Sokeri säilyy vuosikymmeniä, jos ei tule ötököitä.

    Peruna säilyy kellarissa vaikka koko talven.

    Porkkanat säilyy hiekassa

    jne.

    Äänestä

Äsken juuri tulin jemmaus reissulta. Tänään meni possun sisäfiletä piiloon, pitää iltasella käydä ostamassa -60%!

Äänestä
  • jaa en tiennytkään että saa alennusta -60%. Mutta miksi vain illalla 21:00 jälkeen? Kaikista prismoistako?

    Äänestä

  • warriorinjälkeläinen kirjoitti:

    jaa en tiennytkään että saa alennusta -60%. Mutta miksi vain illalla 21:00 jälkeen? Kaikista prismoistako?

    Kyllä prismat niin mainostaa ja juuri olen lihakätkölle lähdössä;-)

    Äänestä

warriorinjälkeläinen

Minä kuivaan, savusta, kylmäsavustan itse esim. peuraa ja sianlihaa.
kalankäsittelyä pennusta lähtien.
Teen omean majoneesin ja salaattikastikkeet jne.
Ruokapuoli on hyvässä kunnossa ja perunat menee peuroille.

Äänestä
  • Kannattaa kohtapuoliin taas lähteä hakeman Alepasta ne aamukahvi pullat totta tosiaan.

    Äänestä

sikaa ja nautaa valkojamustapippuria laakerinlehti juureksia kokonainen sipuli vettä vuokaan ja vettä niin että peittyy 200sataan tunti puoltoista tai kypsää murenee lihat tarjoile pottujen makaronin tai riisin kera karjalanpasti voithan sä niitä pannulla pyöritellä mut mä oon puoliks karelialainen ja koskaan ei pyöritelty ota rasvat veks oon syöny enemmän kun sä (yök)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nuukailija kirjoitti:

Saa käyttää, mut ei oo pakko;-)
Prismassa saa -30% lihoista ym elintarvikkeistsa klo. 21.00 jälkeen -60%!
Neuvona kerron: käy alkuillasta jemmaamassa muiden tuotteiden alle punalppuja, sitten ilta ysiltä poimit ne ja säästät rahaa;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu